VK 30.02 (D) | Niemieckie czołgi średnie w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
VK 30.02 (D)
Informacje ogólne
Nazwa | VK 30.02 (D) |
Typ | Czołg średni |
Poziom | VII |
Uzbrojenie | 7,5cm KwK 42 L/70: penetracja 150mm; obrażenia 135 |
Pancerz | Kadłub: 80mm/45mm/50mm, wieża: 120mm/60mm/60mm |
Wytrzymałość | 1250 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 56km/h, silnik: 720KM |
Rola | Walka na średnim dystansie, czołg wsparcia, walka w zwarciu |
Kolejny prototyp czołgu średniego stworzony przez firmę Daimler-Benz. W stosunku do VK 30.01 (D) posiada grubszy przedni pancerz, większą prędkość maksymalną i krótszy czas przeładowania działa. Niestety jego opancerzenie jak i uzbrojenie jest nieadekwatne do napotykanych przeciwników, przez co dowódca tego pojazdu będzie zmuszony do nieustannego wyszukiwania dogodnej pozycji, pozwalającej na atakowanie boków lub tyłu wrogich maszyn. Na szczęście duża mobilność VK 30.02 (D) pozwala mu na łatwe przemieszczanie się po polu walki oraz krążenie wokół wolniejszych czołgów ciężkich. Dzięki dosyć dużej wadze czołg ten dosyć sprawnie taranuje lżejszych przeciwników niższego poziomu.
Rozwój, sprzęt, załoga
Już na samym początku powinniśmy zainstalować na pojeździe działo 7,5cm KwK 42 L/70 oraz silnik Maybach HL 230 TRM P30 opracowany na VK 30.01 (D). Jako, że nasza jednostka napędowa oraz uzbrojenie jest wystarczające możemy odblokować nowe zawieszenie i wieżę (zwiększy naszą ilość punktów życia). Teraz, zależnie od naszych preferencji, możemy zamontować działo kalibru 88mm lub pozostać przy dotychczasowym. Powinniśmy również opracować nowy silnik, który zmniejszy szansę na podpalenie pojazdu po trafieniu.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja
Sprzęt opcjonalny: skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa, lorneta polowa, ulepszony system naprowadzania
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
Schemat opancerzenia VK 30.02 (D) jest analogiczny do tego, jaki spotkamy w VK 30.01 (D). Przednia górna płyta ma teraz grubość 80mm, co po skątowaniu pojazdu ochroni nas przed pociskami zdolnymi spenetrować do 150mm stali. Boki i tył nadal są papierowe - każde trafienie zada tutaj obrażenia.
Wieża VK 30.02 (D) jest tym razem znacznie odporniejsza na trafienia. Jej przednia płyta ma grubość 120mm, lecz jest dosyć nieduża, przez co większość pocisków trafi albo w grubą osłonę działa lub też nachylony pod dużym kątem boczny pancerz: w efekcie nastąpi rykoszet, a my nie wyrządzimy przeciwnikowi szkody. Atakując wieżę musimy albo dobrze przymierzyć nasz strzał, albo też celować w jej boki lub tył.
Magazyn amunicyjny znajduje się z tyłu wieży oraz bezpośrednio pod nią; silnik standardowo w tylnej części kadłuba. Strzały oddane w środek dolnej przedniej płyty pancerza są w stanie uszkodzić skrzynię biegów i podpalić czołg.
Jak grać...
...jako kierowca VK 30.02 (D)?
- W przypadku, gdy korzystamy z pierwszej wieży, styl gry VK 30.02 (D) jest identyczny jak VK 30.01 (D). Po założeniu drugiej wieży pojazd staje się mniej mobilny, przez co preferowana będzie walka na średnim dystansie (do 200 metrów).
- Nasz pojazd jest dosyć szybki i bardzo mobilny, co pozwala nam na błyskawiczne poruszanie się po mapie, zdobywanie strategicznych pozycji oraz flankowanie sił wroga.
- Przedni pancerz pojazdu zapewnia pewien stopień ochrony przeciwko pojazdom V poziomu i niektórym maszynom VI poziomu. Ulepszona wieża jest znacznie odporniejsza a wymierzone w nią strzały dosyć często rykoszetują.
- Dzięki dobremu stopniowi wychylenia działa w płaszczyźnie pionowej czołg ten może atakować zza wzniesień.
- Walcząc z cięższymi przeciwnikami wykorzystajmy naszą mobilność do zaatakowania ich boków lub tyłu. Możemy śmiało krążyć wokół pojedynczych, powolnych celów. Metoda ta staje się nieaktualna po założeniu drugiej wieży.
- Działo 7,5cm KwK 42 L/70 jest niewystarczające na pojeździe VII poziomu. Posiada ono dobrą celność, średnią penetrację pancerza lecz zadaje niewielkie obrażenia, niewystarczające do szybkiego pokonania napotkanych czołgów ciężkich.
- Najlepszą metodą gry jest oddanie kilku strzałów w bok lub tył pojazdu przeciwnika a następnie wycofanie się i zmiana pozycji strzeleckiej.
- Nigdy nie wdawajmy się we frontalną wymianę ognia z przeciwnikiem! Nasz czołg zadaje bardzo małe obrażenia na minutę.
- Czołg ten jest dosyć szybki i ciężki co pozwala mu na taranowanie mniejszych i lżejszych pojazdów.
...przeciwko VK 30.02 (D)?
- Tak jak każdy inny czołg średni, tak i VK 30.02 (D) będzie próbował oflankować swojego przeciwnika przed rozpoczęciem ostrzału. Nie pozwólmy mu na to - dzięki temu ocalimy naszą artylerię i zapewnimy sobie dogodne pole do manewru.
- Poruszając się czołgiem niższego poziomu, powinniśmy atakować boki lub tył VK 30.02 (D). Uważajmy również na rozpędzonego przeciwnika, gdyż może on próbować nas staranować.
- Większość czołgów VIII i IX poziomu jest praktycznie niewrażliwa na ostrzał VK 30.02 (D) od frontu. Musimy jedynie chronić naszych boków i tyłu a pojazd ten nie wyrządzi nam większej szkody.
- VK 30.02 (D) zadaje dosyć niskie obrażenia na minutę. Możemy śmiało prowadzić z nim frontalną wymianę ognia - w większości przypadków wyjdziemy z takiego starcia zwycięsko.