T-43 | Radziecki czołg średni w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
T-43
Informacje ogólne
Nazwa | T-43 |
Typ | Czołg średni |
Poziom | VII |
Uzbrojenie | 85mm D5T-85BM: penetracja 144mm; obrażenia 180 |
Pancerz | Kadłub: 75mm/75mm/75mm, wieża: 90mm/90mm/90mm |
Wytrzymałość | 1100 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 51km/h, silnik: 600KM |
Rola | Walka na średnim dystansie, czołg wsparcia |
T-43 jest bezpośrednim następcą T-34-85. Pojazd ten uzbrojony jest w identyczne co swój poprzednik działo 85mm D5T-85BM oraz posiada zbliżoną do niego prędkość maksymalną i manewrowość. Dodatkowo jego pancerz został znacznie polepszony - posiada on aż 75mm stali z każdej strony, co pozwala mu odbijać pociski wystrzelone z pojazdów niższego poziomu. Niestety jego wieża jest równie słaba co w T-34-85 oraz posiada on dodatkowo pewną irytującą właściwość: lubi od czasu do czasu po otrzymaniu trafienia wybuchnąć - oznacza to, że przeciwnik zniszczył nasz magazyn amunicyjny za pomocą jednego strzału.
Rozwój, sprzęt, załoga
Już na samym początku będziemy zmuszeni do opracowania nowego zawieszenia a następnie wieży, aby założyć wynalezione na T-34-85 działo 85mm D5T-85BM oraz silnik V-54K. Nie musimy wynajdywać jednostki napędowej V-2-44, gdyż zostanie ona automatycznie dodana do listy po odblokowaniu czołgu średniego T-44.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, ulepszony system naprowadzania, ulepszona wentylacja
Sprzęt opcjonalny: skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa, mokry magazyn amunicyjny.
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
T-43 swoim kształtem przypomina T-34-85 i nie bez powodu: pomimo otrzymania grubszego pancerza spotyka on silniejszych przeciwników a tym samym jego słabe punkty pozostają takie same. Skątowany kadłub jest w stanie odbić niskokalibrowe pociski o penetracji rzędu 100mm - wystarczy strzelać do T-43 pod kątem prostym a bez większego problemu powinniśmy go uszkodzić. Wieża posiada pancerz grubości 90mm i w praktyce tylko źle wymierzone strzały ześlizgną się po jej bokach. Od przodu jest ona dodatkowo ochraniana przez osłonę działa. Niestety nie jest ona zbyt gruba i większość pocisków o penetracji rzędu 130mm powinno ją przebić.
Magazyn amunicyjny znajduje się po prawej stronie wieżą oraz pod nią, przy samej podłodze; silnik standardowo w tylnej części kadłuba.
Jak grać...
...jako kierowca T-43?
- Rozgrywka T-43 jest prawie identyczna jak w przypadku T-34-85. Nasza maszyna będzie walczyła głównie w drugiej linii wspierając swoim ogniem pozostałe pojazdy. Jest to pojazd dosyć uniwersalny, lecz mocno ograniczony przez dostępne uzbrojenie.
- Nadal do dyspozycji mamy haubicę 122mm U-11. Niestety ze względu na częste starcia z pojazdami poziomów siódmego i wyższych dostępna na amunicji kumulacyjnej penetracja pancerza jest niewystarczająca, aby pokonać silniejszych przeciwników. Nie polecam używać tego działa na T-43.
- Armata 85mm D5T-85BM była wystarczającym uzbrojeniem w starciach z pojazdami szóstego poziomu - tym razem będziemy napotykali "dziewiątki" stąd konieczne będzie korzystanie z amunicji premium. Niestety, podobnie jak haubica 122mm U-11, uzbrojenie to jest niewystarczające w starciach z cięższymi pojazdami.
- Walcząc z czołgami piątego poziomu możemy polegać na naszym opancerzeniu - po ustawieniu się pod kątem nie powinny one zadać nam obrażeń.
- Walcząc z pojazdami szóstego poziomu musimy grać ostrożniej - część pojazdów będzie miała problemy z przebiciem naszego ustawionego pod kątem pancerza (np. amerykańskie M4A3E8) zaś inne prawie zawsze zadadzą nam pełne obrażenia (np. KV-1S). Nasza broń będzie w stanie uszkodzić każdego oponenta, na jakiego natrafimy.
- Podczas starcia z maszynami siódmego i wyższych poziomów nasza rola sprowadza się do wspierania cięższych pojazdów. Powinniśmy skupić się na niszczeniu czołgów lekkich i średnich próbujących dopaść naszą artylerię, a gdy nadarzy się okazja ostrzelać boki czołgów ciężkich wroga.
- Starcia powinniśmy prowadzić na średnim dystansie, pomiędzy 100 a 200 metrów od przeciwnika. Walcząc w zwarciu możemy zostać łatwo wymanewrowani przez czołgi lekkie, zaś nasze działo nie jest wystarczająco celne, aby wygrywać pojedynki snajperskie.
- Walcząc z czołgami ciężkimi możemy próbować krążyć wokół nich strzelając w ich słabe punkty. Taktyka ta spisuje się dobrze przeciwko osamotnionym, powolnym kolosom jak np. KV-4, lecz musimy uważać na czołgi ciężkie, które posiadają dużą prędkość obrotu wieży - te będą w stanie pokonać nas bez większych problemów.
- Nigdy nie pojedynkujmy się z czołgami średnimi siódmego lub wyższego poziomu - są one w stanie bez większego problemu wygrać to starcie.
- Jeśli to możliwe chrońmy kadłub przed trafieniami - T-43 dosyć często eksploduje w wyniku zniszczenia jego magazynu amunicyjnego. Dodatkowo niejednokrotnie będziemy musieli ugasić szalejący wewnątrz pojazdy pożar.
...przeciwko T-43?
- Poruszając się czołgami niższych poziomów musimy być pewni, że nasza broń będzie w stanie przebić pancerz T-43. Nie polecam również pojedynków jeden na jednego z tym pojazdem - pomimo, że zadawane przez niego obrażenia są niewiele większe niż w przypadku T-34-85, dysponuje on znacznie większą liczbą punktów życia.
- Prowadząc czołg tego samego lub wyższego poziomu powinniśmy zawsze wystawiać nasz frontalny pancerz na ostrzał. T-43 posiada tylko 144mm penetracji stąd będzie miał on problemy z uszkodzeniem ustawionego pod kątem ISa czy nawet Tygrysa, nie mówiąc już o IS-3 czy E-75. Kilka celnych strzałów powinno zamienić przeciwnika we wrak.
- Powinniśmy uważać na flankujące T-43, gdyż korzystając z amunicji premium są one w stanie uszkodzić każdy pojazd.
- Podobnie jak T-34-85, czołg ten bardzo łatwo traci gąsienice - warto strzelać w koło napinające lub napędowe, aby unieruchomić go a następnie dobić za pomocą następnej salwy.
- Posiadając działo większego kalibru (np. 122mm) możemy celować w miejsca składowania amunicji licząc na zniszczenie przeciwnika za pomocą jednego pocisku.