KV-4 | Radziecki czołg ciężki w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
KV-4
Informacje ogólne
Nazwa | KV-4 |
Typ | Czołg ciężki |
Poziom | VIII |
Uzbrojenie | 107mm ZiS-24: penetracja 227mm; obrażenia 320 |
Pancerz | Kadłub: 180mm/150mm/90mm, wieża: 180mm/150mm/140mm |
Wytrzymałość | 1650 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 30km/h, silnik: 1200KM |
Rola | Walka na średnim dystansie, snajper, walka w zwarciu |
KV-4 czyli bunkier na gąsienicach i jednocześnie kolos na glinianych nogach. Cechą charakterystyczną tego pojazdu jest bardzo gruby pancerz przedni i boczny, potężne gąsienice i olbrzymia waga, zaś uzbrojony jest w armatę 107mm ZiS-24, czyli radziecki odpowiednik działa, w jakie wyposażono Tygrysa Królewskiego. Czołg ten, ze względu na swoją wagę i rozmiary ma wiele wad: jest on powolny, pełen obrót wieży jest najdłuższy wśród maszyn ósmego poziomu oraz jest doskonałym celem dla artylerii. Dodatkowo doświadczony czołgista może bez problemu ostrzelać jego słabe punkty i całkowicie zniwelować ochronę zapewnianą przez gruby pancerz. Jednakże po zainstalowaniu wszystkich modułów i opanowaniu trudnej sztuki prowadzenia KV-4, pojazd ten może śmiało stawić czoła swoim odpowiednikom należącym do pozostałych nacji.
Rozwój, sprzęt, załoga
Najważniejszym ekwipunkiem, jaki musimy opracować na KV-4 jest armata ZiS-24. Po zdobyciu jej możemy następnie rozpocząć zbieranie doświadczenia na ST-I bądź też dokupić brakujące moduły w kolejności: zawieszenie, wieża, silnik, radio.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja.
Sprzęt opcjonalny: skrzynka z narzędziami, ulepszony system naprowadzania, osłona przeciwodłamkowa
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi. Możemy również pokusić się o wybranie umiejętności poprawiających właściwości jezdne czołgu, takie jak hamowanie sprzęgłem czy też jazda terenowa.
Słabe punkty
Pomimo posiadania grubego pancerza, KV-4 posiada dużo słabych punktów, które możemy wykorzystać podczas walki z tym kolosem. Wszystkie płyty pancerza znajdujące się na tym czołgu są ustawione pod kątem prostym, stąd też wystarczy ustawić czołg naprzeciwko nich i upewnić się, że uderzymy w cel pod kątem 90 stopni - wystarczy teraz, że penetracja naszej broni jest większa niż pancerz przeciwnika a bez problemu zadamy obrażenia. Szczególnie efektywne SA ataki skierowane na tył pojazdu, gdyż jest on chroniony jedynie przez 90mm stali.
Wieża KV-4 również posiada dużą ilość płaskich powierzchni podatnych na ostrzał. Każde uderzenie pod kątem prostym powinno bez większych problemów spenetrować pancerz tego czołgu. Ataki od przodu są bardziej ryzykowne ze względu na obecność osłony działa. Powinniśmy celować obok niej, ewentualnie w kopułę dowódcy znajdującą się na samym szczycie wieży.
W tym miejscu warto ponownie wspomnieć o grubych gąsienicach, w jakie wyposażone jest KV-4. Strzelanie w bok ustawionego pod kątem przeciwnika prawie zawsze będzie skutkowało rykoszetem bądź też uszkodzeniem jego zawieszenia, lecz nie spowoduje poważnych obrażeń ani uszczerbku w ilości punktów życia wrogiej maszyny.
Walcząc z KV-4 polecam ostrzeliwać tylną część kadłuba: ewentualny pożar znacznie przyspieszy niszczenie tego kolosa.
Jak grać...
...jako kierowca KV-4?
- Nasz pojazd jest powolnym, stalowym kolosem. Konieczna będzie doskonała znajomość map i miejsc, w których można ukryć się przed ostrzałem artyleryjskim - inaczej błyskawicznie zamienimy się w płonący wrak.
- KV-4 posiada gruby pancerz, lecz płyty są duże, płaskie i ustawione pod kątem prostym do ziemi co znacznie ułatwia przeciwnikowi oddanie dobrego strzału. Koniecznie musimy ustawiać się pod lekkim kątem (około 30 stopni) do wroga i zaraz po oddaniu strzału zrobić to samo z wieżą - duża ilość płaskich powierzchni powoduje, że dosyć łatwo ją przebić, jeśli patrzymy się bezpośrednio na naszego wroga.
- Gąsienice KV-4 są bardzo grube - możemy stosować nasz bok jako "przynętę" na wrogie strzały - przy wspomnianym powyżej przekoszeniu czołgu o ok. 30 stopni powinniśmy bez problemu przyjąć pocisk na gąsienice a tym samym nie stracić ani jednego punktu życia.
- Działo 107mm ZiS-24 jest prawie identyczne z działem dostępnym dla Tygrysa Królewskiego - nasz czołg spisuje się doskonale jako snajper, zaś starcia na większy dystans utrudniają przeciwnikowi trafianie w nasze słabe punkty.
- Jeśli znajdziemy się w dogodnej pozycji (unieruchomiony przeciwnik, jesteśmy na górce) możemy śmiało taranować wrogi pojazd. KV-4 jest jednym z najcięższych pojazdów w grze i bez problemu zmiażdży każdego wroga (poza czołgami niemieckimi 9 i 10 poziomu oraz KV-5).
- Jeśli sytuacja tego wymaga możemy poprowadzić natarcie i ściągnąć część nieprzyjacielskiego ognia na siebie otwierając drogę dla innych, mniejszych czołgów.
- KV-4 jest praktycznie niewrażliwy na czołgi lekkie przeciwnika - podczas walki, jeśli ustawimy się tyłem do ściany możemy je zignorować i w pierwszej kolejności rozprawić się z silniejszymi przeciwnikami.
...przeciwko KV-4?
- Jeśli to możliwe atakujemy od tyłu lub od boku, zawsze oddając strzał pod kątem prostym do KV-4. Jeśli nasz przeciwnik jest ustawiony pod kątem do nas będziemy prawdopodobnie potrzebowali amunicji o większej penetracji pancerza.
- Jeśli nasze działo ma penetrację mniejszą niż 175mm skuteczne będą tylko i wyłącznie ataki od tyłu. Jeśli jest to niemożliwe, zerwijmy gąsienice KV-4 i oddalmy się od niego; nie ma większego sensu tracić amunicję i punkty życia w walce, której i tak nie wygramy.
- Kopuła dowódcy jest dosyć łatwym celem do trafienia i każde działo czołgu ósmego poziomu jest w stanie ją przebić. W przypadku gdy walczymy na większym dystansie, lepiej celować w kadłub (chyba że przeciwnik jest ustawiony pod dużym kątem - wtedy trzeba zmniejszyć dystans).
- Jeśli wyczerpiemy wszystkie możliwości, zawsze pozostaje nam do dyspozycji wezwanie wsparcia artylerii. KV-4 jest na tyle wolnym pojazdem, że niejednokrotnie będziemy mieli wystarczająco czasu na przestawienie naszych dział samobieżnych na dogodną pozycję strzelecką.