Porady, wskazówki i słowniczek | Ekonomia w grze | World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
Porady, wskazówki i słowniczek
Wykorzystanie wiedzy na temat ekonomi ułatwia i uprzyjemnia grę. Jeśli grasz w wota już kilkadziesiąt godzin, pewnie będziesz grał w niego dużo dłużej.
Mądrze jest określić sobie na początek 2-3 ścieżki prowadzące do wybranych przez ciebie czołgów 10 poziomu. Odkładać kredyty w oczekiwaniu na promocje. Codziennie zbijać gwiazdki (podwójne doświadczenie za wygraną pierwszą bitwę). Kupować czołgi głownie ze zniżkami. Zaplanować, jakie czołgi kupisz w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy tak, aby nabyć do nich wcześniej z rabatem odpowiednie wyposażenie. Korzystać z materiałów eksploatacyjnych zakupionych z 50% zniżką.
Jeśli nie kupujesz golda, możesz uzyskać za darmo niewielką jego ilość: w misjach w grze dość rzadko, ale występuje do zdobycia w ofertach firm takich jak Alienware czy Razor, gdzie wystarczy niekiedy zarejestrować się w zamian za np. 300 golda. Informacje na ten temat można szukać na forum worldoftanks.eu , world-of-tanks.eu/aktualnosci/, youtube.com/user/hallack05 oraz innych forach czy kanałach youtuberów. Darmowy gold bywa dodawany do produktów związanych z grami komputerowymi (kilka razy był dołączony do magazynu cd-action)
Jeśli masz niewiele golda, w pierwszej kolejności przeznacz go na przeszkolenie załogi, przy przenoszeniu jej na inny czołg, oraz na zerowanie umiejętności załogi, oczywiście podczas promocji 50%. Szkoda tracić duże ilości doświadczenia przez zerowanie ze stratą, za kredyty.
Warto też skorzystać z promocji 3 dni premium za 250/350 złota wtedy, gdy występują ciekawe misje/bonusy. Na przykład kiedy masz w garażu KV-1 czy STUG 3 G, dostępne są bonusy plus 50% kredytów za grę tierem 5 oraz potrójne doświadczenie dla załogi, a posiadasz golda i dużo wolnego czasu, w weekend możesz zarobić kilka milionów kredytów jak również nieźle wyszkolić załogę.
Odradzam wydawanie złota na pociski złote czy sprzęt eksploatacyjny.
Przy planowaniu nie można zapominać o miejscu w garażu. Co z tego, że jest promocja na interesujący cię czołg, kredyty odłożone, kiedy nie można go kupić z braku miejsca. W takiej sytuacji najlepiej sprzedać czołg poziomu 5, koniecznie ze stockowymi (podstawowe moduły jak działo czy silnik, dostępne zaraz po zakupieniu pojazdu) elementami, tak aby nie odkupywać ich ze stratą w przyszłości. Z czołgiem nie ma problemu, gdyż będzie można skorzystać z 50% promocji na jego odkupienie. Wyszkoloną załogę ze sprzedanego czołgu wysyłasz do koszar.
Kilka razy w roku producent gry daje za darmo albo umożliwia w prostych i krótkich misjach zdobycie "specjalnych" czołgów. Są to zazwyczaj maszyny poziomów 1-3, rzadko 4, których nie można normalnie kupić. Nie są one najczęściej szczególnie dobre do gry, ale dzięki takim prezentom, po ich sprzedaniu otrzymasz darmowe miejsce w garażu oraz trochę kredytów.
Słowniczek
- gold/złoto - waluta w grze. Kupowana za realne pieniądze.
- konto premium - kupowane za golda na określony czas. Zapewnia +50% więcej kredytów oraz doświadczenia za każdą grę.
- amunicja premium/gold ammo/złota amunicja - amunicja wielokrotnie droższa od normalnej zapewniająca dużo większą przebijalność pancerza (czasem większe obrażenia lub większy promień obrażeń w przypadku artylerii).
- tier - poziom czołgów
- czołg premium - pojazd kupowany tylko za złoto lub realne pieniądze, czasem zdobywany w specjalnych misjach lub 3-4 razy w roku rozdawany przez producenta gry (tylko słabe czołgi niskich poziomów). Zarabia 50% więcej kredytów. Umożliwia przenoszenie załogi bez straty doświadczenia w obrębie tej samej klasy czołgów i nacji. Zazwyczaj gra przeciwko czołgom różniącym się tylko o jeden poziom w górę i dół.
- miejsce w garażu - miejsce potrzebne do zakupu kolejnych czołgów. Dostępne tylko za złoto.