Pz. Kpfw. VI Tiger (P) | Niemieckie czołgi ciężkie w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
Informacje ogólne
Nazwa | PzKpwf VI Tiger (P) |
Typ | Czołg Ciężki |
Poziom | VII |
Uzbrojenie | 8,8cm KwK 43 L/71: penetracja 203mm; obrażenia 240 |
Pancerz | Kadłub: 200mm/80mm/80mm, wieża: 100mm/80mm/80mm |
Wytrzymałość | 1450 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 35km/h, silnik: 670KM |
Pomimo, że PzKpwf VI Tiger (P) jest bliskim krewnym PzKpwf VI Tiger to pomiędzy obydwoma czołgami istnieje kilka zasadniczych różnic: jest on znacznie odporniejszy od swojego kuzyna dzięki 200mm stali chroniącej jego front oraz posiada unikalną wśród niemieckich czołgów sylwetkę z wieżą wysuniętą do przodu. Niestety posiada on gorszy silnik, stąd jest znacznie mniej manewrowy, co czyni go bardziej podatnym na ataki z flanki. Tak samo jak PzKpwf VI Tiger, czołg ten jest doskonałym snajperem - posiada taką samą armatę i przyrządy celownicze, lecz dzięki lepszemu opancerzeniu jest o wiele trudniejszy do zniszczenia po wykryciu. Grubsza przednia płyta oraz wysunięta wieża ma jeszcze jedną zaletę: pozwala ona Tygrysowi (P) walczyć w zwarciu, w wąskich uliczkach miast, gdy będzie wymagała tego sytuacja. Czołg ten, gdy jest wspierany przez kilka innych pojazdów chroniących jego boki, jest w stanie poprowadzić natarcie na umocnione pozycje nieprzyjaciela, nawet przeciwko czołgom wyższego poziomu. Największą jego wadą jest mała mobilność; osamotniony PzKpwf VI Tiger (P) jest dosyć łatwym celem do zniszczenia.
Rozwój, sprzęt, załoga
Droga do PzKpwf VI Tiger (P) wiedzie przez VK 3001 (P), na którym powinniśmy mieć wynalezioną armatę 8,8cm KwK 35 L/56 oraz silnik 2x Porsche Typ 100/3. W celu zainstalowania kolejnych modułów musimy najpierw wynaleźć nowe zawieszenie, następnie inwestujemy w armatę 8,8cm KwK 43 L/71. Pomimo tego, że wieża nie jest wymagana do odkrycia kolejnego czołgu, polecam zainstalować ją: nie tylko zwiększa szybkostrzelność naszego działa, ale daje też dodatkowe 100 punktów życia oraz jest wystarczająco mocno opancerzona, aby po ustawieniu pod lekkim kątem wytrzymać trafienia niektórych czołgów ósmego poziomu.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, ulepszony system naprowadzania, ulepszona wentylacja.
Sprzęt opcjonalny: lorneta polowa, skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnietowarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
Pomimo, że PzKpwf VI Tiger (P) ma podaną grubość 200mm na przedzie, to jego pancerz jest bardzo niejednorodny. Atakując go od frontu unikamy celowania w środkową płytę, gdyż potrafi ona nawet odbić pociski z dział wyższego poziomu. Górna płyta, na której znajduje się gniazdo karabinu maszynowego oraz wizjer kierowcy może być ostrzelana ale tylko jeśli czołg stoi prostopadle do nas, w innym przypadku możemy również liczyć na odbicie. Najbezpieczniejszymi do zaatakowania punktami jest dolna przednia płyta oraz skośne elementy pancerza na górnej przedniej płycie, łączące ją z pancerzem bocznym. Punkty te można przebić nawet czołgiem piątego poziomu, takim jak T-34 czy PzKpwf IV. Atakując wieżę powinniśmy strzelać w kopułę dowódcy, gdyż jej przód również odbija sporo trafień. Po zajechaniu przeciwnika z flanki czołg nagle staje się dosyć słabym przeciwnikiem - praktycznie każdy nasz strzał go spenetruje. Celując w tylną część kadłuba możemy trafić w silnik i podpalić Tygrysa (P).
Jak grać...
...jako kierowca PzKpwf VI Tiger (P)?
Podobnie jak przy PzKpwf VI Tiger wykorzystujemy osłony terenowe aby zwiększyć naszą wytrzymałość. Po ustawieniu frontu pod lekkim kątem staje się on prawie niezniszczalny dla czołgów tego samego poziomu
Walczymy na półdystansie jako czołg drugiej linii, aktywnie reagując na zmiany na linii frontu. W przypadku przełamania naszej obrony kontratakujemy.
W przypadku gdy jesteśmy na szczycie listy pojazdów w bitwie możemy walczyć na krótkim dystansie. Warto zadbać aby kilka czołgów osłaniało nasz wrażliwy bok i tył.
Unikamy rajdów przez otwarte pole. Mimo, że nasz czołg ma wytrzymały front, artyleria jest w stanie poradzić sobie z nim bez większych problemów: bez osłony jesteśmy dosyć powolnym i mało manewrowym celem.
Walcząc z czołgami wyższych poziomów ustawiamy przedni pancerz pod kątem i strzelamy w bok bądź w słabe punkty pancerza przeciwnika.
...przeciwko PzKpwf VI Tiger (P)?
Jeśli posiadamy czołg 7 poziomu lub słabszy nie wdajemy się w pojedynki snajperskie - Tygrys (P) jest śmiertelnie groźnym przeciwnikiem na dłuższych dystansach.
Na krótkich dystansach, atakując od przodu celujemy we wrażliwe punkty. Będąc w odległości poniżej 100m od przeciwnika jesteśmy w stanie trafiać i przebijać jego dolną płytę.
W miarę możliwości flankujemy go. Tygrys (p) nie należy do najzwrotniejszych przeciwników a trafienia w jego tył bardzo często go podpalają. Jeśli znajdziemy się z jego boku możemy "przytulić się" do niego i zablokować mu możliwość obrotu.
Na otwartym terenie ostrzeliwujemy go artylerią. Wysoki profil sprawia, że bardzo łatwo trafić go z boku i zadać pełne obrażenia.