Conqueror | Brytyjski czołg ciężki w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
Conqueror
Informacje ogólne
Nazwa | Conqueror |
Typ | Czołg ciężki |
Poziom | IX |
Uzbrojenie | 120mm działo L1A1: penetracja 269mm; obrażenia 400 |
Pancerz | Kadłub: 130mm/51mm/38mm, wieża: 152mm/89mm/70mm |
Wytrzymałość | 1950 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 34km/h, silnik: 950KM |
Rola | Walka na średnim dystansie, czołg wsparcia, snajper |
Conqueror to następca Caernarvona; czołg ten posiada identyczny kadłub jak swój poprzednik a jedyną wyraźną różnicą jest nowa wieża uzbrojona w jedną z najlepszych armat w grze: 120mm działo L1A1. Odblokowując poszczególne moduły będziemy mieli wrażenie, że poruszamy się Caernarvonem z większą ilością punktów życia, lecz ta droga przez mękę jest tego warta: elitarny Conqueror jest bardzo groźnym przeciwnikiem w pełni zasługującym na miano czołgu uniwersalnego.
Rozwój, sprzęt, załoga
Rozwój Conquerora jest bardzo czasochłonny, stąd też jeśli to możliwe powinniśmy korzystać z wolnego doświadczenia. Rozpoczynamy od zamontowania działa OQF 20-pdr Type B Barrel wynalezionego na Caernarvonie. Następnie odkrywamy wieżę i zawieszenie a na samym końcu armatę 120mm działo L1A1. Silnik Rolls-Royce Griffon otrzymamy za darmo po odblokowaniu FV215b - jeśli mobilność Conquerora jest dla nas wystarczająca możemy go śmiało pominąć.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja.
Sprzęt opcjonalny: skrzynka z narzędziami, ulepszony system naprowadzania
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
Kadłub Conquerora jest identyczny jak ten u Caernarvona. Przednia górna płyta pancerza regularnie odbija pociski o penetracji 175mm, lecz będzie miała duże problemy z zatrzymaniem lepszej amunicji. Przednia dolna płyta jest bardzo cienka i pomimo jej sporego nachylenia przebije ją większość strzałów. Boki Conquerora są bardzo słabe i nie ochronią go przed żadnym atakiem. Czołg ustawiony pod skosem może zostać łatwo przebity zarówno na dolnej przedniej płycie jak i wspomnianym przed chwilą bocznym pancerzu.
Wieża Conquerora jest dosyć słaba i strzelając w odpowiednie punkty przebijemy ją z armat o penetracji 175mm. Kopuła dowódcy, pierścień wieży czy też policzki tuż obok armaty - wszystkie te punkty można bardzo łatwo uszkodzić. Osłona działa jest praktycznie niezniszczalna - celując w ten punkt nasz pocisk nie wyrządzi Conquerorowi żadnej krzywdy.
Conqueror jest bardzo wrażliwy na trafienia krytyczne. Atakując jego tył możemy go bardzo łatwo podpalić, zaś strzały w dolną przednią płytę pancerza bardzo często uszkadzają magazyn amunicyjny oraz ranią kierowcę.
Jak grać...
...jako kierowca Conquerora?
- Czołg ten jest dosyć słabo opancerzony stąd też powinniśmy unikać wystawiania kadłuba na ostrzał. Wieża nie jest niezniszczalna jak u niektórych czołgów i jest wyraźnie słabsza niż u Caernarvona, lecz nadal jest naszym mocniejszym punktem. Z tego też powodu podczas walki powinniśmy zawsze szukać pozycji hull down. Niestety zdolności do obniżenia lufy jest ciut gorsza niż u poprzednika, lecz nadal wystarczająco dobra aby ukryć większość słabych punktów.
- Armata 120mm działo L1A1 jest jedną z najlepszych broni, jaka jest dostępna dla czołgów ciężkich w World of Tanks. Szybkostrzelna (czas przeładowania wynosi zaledwie 8,5 sekundy!), bardzo celna, o krótkim czasie namierzania, z doskonałą zdolnością do penetracji pancerza i zadająca solidne obrażenia. Nadaje się ona zarówno do oddawania strzałów na dużą odległość jak i strzelania w ruchu. To właśnie to działo powoduje, że Conqueror ze słabego pojazdu jest jedną z ciekaszych maszyn dziewiątego poziomu.
- Pomimo, że powinniśmy unikać otrzymywania obrażeń, Conqueror jest w stanie wygrać starcia jeden na jednego z większością pojazdów dziewiątego poziomu: zawdzięcza on to dużej puli punktów życia oraz olbrzymiej (największej w swojej kategorii wagowej) szybkostrzelności swojego działa.
- Walcząc z przeciwnikami wyższych poziomów warto pamiętać, że Conqueror jest w stanie oddać dwa strzały w czasie kiedy przeciwnik wystrzeli jeden raz. Dzięki temu pojedynkując się chociażby z Mausem czy IS-7 otrzymamy zaledwie 490 obrażeń, kiedy przeciwnik dostanie dwa trafienia po 400. Walka frontalna jest jednak niezalecana, gdyż pojazdy dziesiątego poziomu posiadają znacznie więcej punktów życia niż nasza maszyna.
- Musimy bacznie obserwować ruchy lekkich pojazdów wroga - są one w stanie przebić nasz boczny pancerz, stąd powinniśmy zawsze ustawiać się do nich przodem.
- Boczny pancerz Conquerora jest na tyle słaby, że praktycznie niemożliwe jest ustawianie się pod lekkim kątem aby zwiększyć wytrzymałość przedniej płyty - kątowanie jest możliwe tylko i wyłącznie w warunkach miejskich, gdzie możemy skorzystać z ruin w celu zapewnienia sobie osłony.
- Nasza przednia dolna płyta jest cienka zaś bezpośrednio za nią znajduje się magazyn amunicyjny. Konieczne będzie ukrywanie jej nawet za najmniejszymi wzniesieniami.
- Pojazd ten jest bardzo wrażliwy na ostrzał artyleryjski - konieczna jest doskonała znajomość map i miejsc, w których możemy się ukryć przed wzrokiem dział samobieżnych.
...przeciwko Conquerorowi?
- Pancerz Conquerora jest bardzo słaby - posiadając działo o penetracji 200mm lub większej możemy celować w dowolny fragment kadłuba (najlepiej dolną przednią płytę w celu uszkodzenia magazynu amunicyjnego). Celując w wieżę powinniśmy unikać strzałów w osłonę działa, gdyż jest ona bardzo odporna na trafienia.
- Jedyna szansa równej walki z Conquerorem to wymiana strzałami jeden za jeden. Pojazd ten ma największą szybkość przeładowania spośród maszyn dziewiątego poziomu i pojedynek z nim twarzą w twarz zazwyczaj skończy się dla nas tragicznie. Polecam skorzystać ze wsparcia sojuszników - nawet najmniejszy czołg lekki jest w stanie uszkodzić Conquerora i zadać wystarczająco obrażeń, aby wyrobić dla nas przewagę.
- Poruszając się średnimi bądź lekkimi czołgami możemy unieruchomić przeciwnika i ostrzelać jego boki lub tył - większość pocisków, nawet wystrzelonych przez czołg zwiadowczy, powinno zranić Brytyjczyka.
- Ostrzał artyleryjski jest niezwykle skuteczny przeciwko Conquerorowi. Każde trafienie zada kilka obrażeń krytycznych, zaś zniszczenie czołgu za pomocą jednego pocisku też nie należy do rzadkości.