IS-8 | Radziecki czołg ciężki w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
IS-8
Informacje ogólne
Nazwa | IS-8 |
Typ | Czołg ciężki |
Poziom | IX |
Uzbrojenie | 122mm M62-T2: penetracja 268mm; obrażenia 440 |
Pancerz | Kadłub: 120mm/80mm/60mm, wieża: 201mm/129mm/50mm |
Wytrzymałość | 1800 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 50km/h, silnik: 750KM |
Rola | Czołg wsparcia, walka na średnim dystansie, walka w zwarciu |
IS-8 jest następcą czołgu ciężkiego IS-3. Poprawiono w nim praktycznie wszystkie parametry poprzednika: pogrubiono pancerz, zainstalowano lepszą armatę, zwiększono prędkość maksymalną. Niestety ze względu na to, że spotyka on regularnie czołgi poziomu dziewiątego i dziesiątego, niewielkie poprawki w rozłożeniu pancerza nie zwiększyły znacząco jego wytrzymałości na ostrzał. Z tego też powodu, w przeciwieństwie do IS-3, który był pojazdem służącym do przełamania linii wroga, gra IS-8 przypomina rozgrywkę za pomocą bardzo ciężkiego czołgu średniego. Powinien on krążyć wokół sił wroga, nękając go ciągłymi atakami i wyszukując dogodnego momentu do uderzenia a następnie dołączyć do głównego szturmu i pomóc przy eliminowaniu pozostałych w grze maszyn.
Rozwój, sprzęt, załoga
Ponownie najważniejszym ekwipunkiem, jaki będziemy musieli wynaleźć jest armata: 122mm M62-T2. Niestety aby ją zamontować na pojeździe potrzebujemy również opracować nowe zawieszenie. Następnie odkrywamy nowy silnik, nową wieżę oraz radio.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja.
Sprzęt opcjonalny: skrzynka z narzędziami, ulepszony system naprowadzania, osłona przeciwodłamkowa
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
Ogólny schemat pancerza IS-8 jest prawie identyczny jak w przypadku IS-3. Niestety grubość pancerza jest niewiele większa niż u poprzednika, zaś zdolność dział do penetracji stali wzrosła wraz z poziomem czołgu, stąd też nastąpiły pewne zmiany w słabych punktach pojazdu.
Przedni pancerz kadłuba nadal ma kształt nosa szczupaka, lecz jest on odporny tylko na ostrzał amunicją o zdolności penetracji około 200mm. Armaty korzystające z tych pocisków powinny celować w znany z IS-3 słaby punkt: dolną płytę pancerza. Czołgi wyposażone w lepsze działa mogą śmiało atakować górną płytę - praktycznie każdy strzał zada obrażenia.
Niestety IS-8 stracił również boczną osłonę, którą posiadał IS-3. Nadal znajduje się tam podwójny pancerz, lecz chroni on jedynie środkową część pojazdu - trafienia powyżej niego jak i poniżej bez problemu przebiją pancerz czołgu.
Wieża jest równie odporna co w przypadku poprzednika - walcząc z przeciwnikami, których wychylenie lufy w dół jest niewielkie możemy pokusić się o przytulenie się do nich. Również chowanie się za wzniesieniami czy innymi przeszkodami terenowymi zdaje egzamin - w tym przypadku będziemy musieli celować w kopuły znajdujące się na szczycie wieży IS-8.
Jak grać...
...jako kierowca IS-8?
- Pojazd ten prowadzi się jak bardzo ciężki czołg średni i tak też należy nim grać. Nie szarżujemy na wroga, gdyż nasz pancerz jest zbyt słaby - poruszamy się po obrzeżu pola walki i wyszukujemy dogodnej okazji na oddanie jednego strzału a następnie wycofujemy się na czas przeładowania.
- Ze względu na swoją szybkość IS-8 może często towarzyszyć czołgom średnim i tworzyć z nimi wilcze stada, znacznie zwiększając siłę ognia całego zgrupowania.
- Pomimo osłabienia bocznego pancerza, IS-8 nadal może przyjmować strzały na gąsienice, co jest bardzo przydatne podczas walk w terenie zabudowanym.
- Wieża IS-8 posiada kilka słabych punktów, lecz jest wystarczająco obła, aby łatwo odbijać strzały oddane z większej odległości. Nasz czołg może bez problemu wychylać się zza przeszkód terenowych w celu oddania strzału.
- Walcząc przeciwko pojazdom uzbrojonym w armaty o penetracji 175mm możemy śmiało prowadzić natarcie, gdyż ich broń nie jest w stanie uszkodzić naszego przedniego pancerza. W tym wypadku musimy zapamiętać, aby nie ustawiać IS-8 pod kątem do wroga - nasz nos musi być nakierowany wprost na niego.
- IS-8 ma bardzo słabe wychylenie lufy w pionie. Przejeżdżając przez górkę, aby oddać strzał musimy zazwyczaj wystawić cały kadłub. Z tego tez powodu nie polecam walczyć tym pojazdem na pofałdowanym terenie - lepiej wybrać inną ścieżkę ataku.
...przeciwko IS-8?
- Jeśli posiadamy działo o penetracji ponad 220mm wystarczy strzelać w przedni pancerz, a przebijemy go bez większego problemu. IS-8 jest bardzo słabo opancerzonym pojazdem jak na poziom dziewiąty.
- Nie wymieniajmy się z nim strzałami jeden za jeden. Pocisk IS-8 zadaje średnio 440 punktów obrażeń - więcej niż inne działa tego poziomu. W przypadku walki z IS-8 najlepiej wykorzystać naszą szybkostrzelność i oddawać kilka strzałów w czasie, gdy oponent odda tylko jeden.
- Jeśli jedna z naszych flank nie jest odpowiednio osłonięta wrogi IS-8 może bez większych przeszkód przedostać się tamtędy na nasze tyły. Powinniśmy zawsze uważać na ruch wojsk nieprzyjaciela i odpowiednio wcześnie przeciwdziałać jego akcjom zaczepnym.
- IS-8 dosyć często traci gąsienice. Unieruchomiony czołg jest bardzo łatwym celem i o ile to możliwe powinniśmy skupić się na zniszczeniu go, zanim zdąży się wycofać aby uderzyć z innego kierunku.