Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

World of Tanks - poradnik do gry

World of Tanks - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Challenger | Brytyjskie niszczyciele czołgów w World of Tanks World of Tanks poradnik

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019

Challenger

Informacje ogólne

1 - Challenger | Brytyjskie niszczyciele czołgów w World of Tanks - World of Tanks - poradnik do gry

 

Nazwa

Challenger

Typ

Niszczyciel Czołgów

Poziom

VII

Uzbrojenie

OQF 17-pdr AT Gun Mk. VII: penetracja 171mm / 239mm; obrażenia 150; szybkostrzelność: 13,33 strzałów na minutę

Pancerz

Kadłub: 88mm/50mm/38mm; Wieża: 50mm/40mm/200mm

Wytrzymałość

900 punktów życia

Mobilność

Prędkość maksymalna: 52km/h, silnik: 650KM

Challenger jest pierwszym z serii nowych, wieżowych, brytyjskich niszczycieli czołgów opartych na podwoziach czołgów średnich. Pojazd ten łączy w sobie cechy czołgu średniego z niszczycielem czołgów, w tym wypadku z przewagą cech czołgu średniego. W nasze ręce ponownie oddane zostaje działo OQF 17-pdr AT Gun Mk. VII, które świetnie sprawdzało się na poziomie V, a nawet VI, jednak w niszczycielu poziomu VII może wymagać dokładnego celowania lub objeżdżania przeciwnika. Szybkostrzelność pozostała bez zmian, poprawiono jednak celność działa oraz skupianie celownika. Sprawia to, że chwilę po zatrzymaniu naszego pojazdu mamy już maksymalnie skupiony celownik i możemy oddać precyzyjny strzał. Pojazd posiada obrotową wieżę, co jeszcze bardziej upodabnia go do czołgu średniego. Należy jednak pamiętać, że obrót ten jest dosyć powolny i należy dużym obrocie pomagać sobie skrętem kadłuba. Pojazd posiada świetny silnik, który ma moc 650KM przy stosunkowo niewielkiej wadze. Prędkość maksymalna ustawiona została na 52km/h. Wszystko to sprawia, że pojazd ten jest prawdopodobnie najszybszym niszczycielem czołgów na swoim poziomie. Największym minusem Challenger'a jest pancerz, a właściwie jego brak. Pancerz co prawda ma z przodu 88mm grubości, jednak są to proste, stalowe płyty, które nie powstrzymają nawet czołgów średnich VI poziomu. Naszymi przeciwnikami będą najczęściej pojazdy VIII, a nawet IX poziomu.

Taktyka gry tym pojazdem powinna znacząco różnić się od gry innymi niszczycielami czołgów. Powinniśmy potraktować go bardziej jak czołg średni lub nawet lekki czołg szturmowy. Oczywiście możliwe jest dokonywanie ostrzału z większej odległości, jednak z powodu niskiego współczynnika kamuflażu możemy zostać łatwo dostrzeżeni przez wroga. Najlepiej trzymać się drugiej linii ataku i wykorzystywać swoją szybkość do unikania ognia przeciwnika.

Rozwój, sprzęt, załoga

W przypadku Challengera już na wstępie mamy opracowane najlepsze działo. Naszym zadaniem jest jak najszybciej postarać się o zawieszenie oraz silnik. Należy pamiętać także o opracowaniu najlepszej radiostacji - WS No. 22 - której zasięg sygnału wynosi aż 700. Odległość taka pozwala nam orientować się w sytuacji nawet na drugim końcu mapy.

Preferowany sprzęt: ulepszona wentylacja, osłonięta optyka, siatka kamuflażowa

Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.

Słabe punkty

2 - Challenger | Brytyjskie niszczyciele czołgów w World of Tanks - World of Tanks - poradnik do gry

 

Pancerz Challengera nie należy do jego mocnych stron. Posiada on jednak dwa miejsca, w które nie powinniśmy strzelać. Pierwszym z nich jest osłona jarzma wieży. Jeśli będziemy mieli pecha i trafimy niefortunnie w pancerz, może wynosić w tym miejscu nawet 170mm. Drugim, mało oczywistym miejscem, którego powinniśmy unikać jest tył wieży. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że pancerz w tym miejscu jest jedynie symboliczny i bez problemu możemy go przebić. Inaczej jest w przypadku Challengera. Tylna płyta w wieży ma grubość aż 200mm i potrafi odbić pociski pojazdów nawet IX tieru. Cała reszta pojazdu prezentuje się dużo gorzej. Maksymalna grubość pancerza wynosi 88mm ustawionego pod kątem prostym. Zazwyczaj nie powinniśmy mieć problemu z jego przebiciem, chyba, że strzelamy pod dużym kątem. Wieża pojazdu nie posiada nawet jarzma działa, więc możemy strzelać w jakie tylko chcemy miejsce, a i tak ją przebijemy.

Jak grać...

...jako kierowca Challenger'a?

Podczas walki możesz obrać jedną z dwóch taktyk. Ruszyć do przodu razem z czołgami średnimi oraz lekkimi i próbować atakować przeciwników z boku oraz tyłu lub grać jak klasyczny niszczyciel czołgów. W drugim przypadku schowaj się za krzakami, aktywuj siatkę kamuflażową i wykorzystaj zasięg radiostacji.

Staraj się celować w słabe punkty na pancerzu przeciwnika. Z celnością zamontowanego działa możesz przebijać nawet pojazdy IX poziomu, jeśli wiesz gdzie strzelać.

Jeśli wybrałeś taktykę czołgu średniego cały czas bądź w ruchu, chowaj się za osłonami, wyjeżdżaj aby oddać jeden, maksymalnie dwa strzały, po czym zmień pozycję na mapie.

Nie prowadź bezpośredniej wymiany ognia z innymi pojazdami. Dysponujesz zbyt małą liczbą punktów wytrzymałości oraz zbyt cienkim pancerzem aby wygrać takie starcie.

...przeciwko Challenger'owi?

Podczas pojedynku z Challengerem możesz załadować pociski odłamkowo-burzące. Pocisk taki bez problemu powinien przebić wieżę wroga, a dodatkowo uszkodzić moduły oraz zranisz załogę.

Gdy jesteś ostrzeliwany z większej odległości staraj się być w ruchu. Challenger dysponuje bardzo celnym działem, ale ze średnią penetracją. Gdy chociaż odrobinę się poruszymy trudniej będzie mu trafić w nasze weakspoty.

Jadąc czołgiem średnim lub lekkim nie próbuj objeżdżać wroga. Z jego mobilnością oraz obrotową wieżą masz małe szanse aby wykonać manewr z powodzeniem. Może się on udać jedynie w przypadku zrzucenia gąsienic i wykorzystania wolnego obrotu wieży Challengera.

Nie strzelaj w tył wieży Challengera. Pancerz ma tam aż 200mm grubości. Strzelać możesz w praktycznie każde, inne miejsce.