121 | Czołgi chińskie w World of Tanks World of Tanks poradnik
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2019
121
Informacje ogólne
Nazwa | 121 |
Typ | Czołg średni |
Poziom | X |
Uzbrojenie | 122mm 60-122TG: penetracja 258mm; obrażenia 440 |
Pancerz | Kadłub: 120mm/80mm/60mm, wieża: 240mm/130mm/60mm |
Wytrzymałość | 1950 punktów życia |
Mobilność | Prędkość maksymalna: 56km/h, silnik: 580KM |
Rola | Walka na średnim dystansie, czołg wsparcia |
Czołg ten jest wersją rozwojową WZ-120. W porównaniu do swojego poprzednika posiada on grubsze opancerzenie kadłuba oraz wieży, większą liczbę punktów życia oraz jeszcze skuteczniejszą armatę: 122mm 60-122TG o polepszonej zdolności do penetracji pancerza i dużej szybkostrzelności. Połączenie dobrej mobilności, niskiej sylwetki, świetnego kamuflaż oraz olbrzymiej siły ognia powoduje, że 121 jest jednym z najniebezpieczniejszych przeciwników na polu walki. Na szczęście ograniczona zdolność do wychylenia działa w płaszczyźnie pionowej skutecznie ogranicza jego efektywność w terenie pagórkowatym i górzystym.
Rozwój, sprzęt, załoga
121 od samego początku posiada status elitarny.
Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja lub ulepszony system naprowadzania (zależnie od naszych preferencji)
Sprzęt opcjonalny: siatka kamuflażowa, lorneta polowa
Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.
Słabe punkty
Schemat pancerza 121 jest identyczny jak w przypadku WZ-120. Przednia płyta pancerza została nieznacznie pogrubiona, dzięki czemu po ustawieniu jej pod lekkim kątem będziemy posiadali pewną osłonę przed działami o penetracji rzędu 220mm. Boki i tył nadal są bardzo słabe i każdy napotkany przeciwnik będzie w stanie je uszkodzić.
Wieża 121 jest świetnie opancerzona, a dzięki jej obłemu kształtowi większość pocisków nie wyrządzi nam krzywdy. Jedynie dobrze wymierzone strzały pochodzące z dział X poziomu będą w stanie ją przebić.
Magazyn amunicyjny znajduje się z tyłu wieży oraz bezpośrednio pod nią; silnik standardowo w tylnej części kadłuba.
Jak grać...
...jako kierowca 121?
- Czołg ten na dłuższą metę jest identyczny w rozgrywce jak WZ-120, stąd grając nim powinniśmy stosować wszystkie umiejętności, jakie nabyliśmy podczas jazdy maszyną IX poziomu.
- Dzięki dużej mobilności oraz prędkości maksymalnej możemy wesprzeć dowolny punkt na mapie za pomocą naszej siły ognia.
- 121, tak jak inne czołgi średnie, może tworzyć wilcze stada. Dodatkowe 440 obrażeń pozwoli nam błyskawicznie rozprawić się z napotkanymi pojedynczymi czołgami przeciwnika.
- Niewiele osób spodziewa się, że czołg średni może posiadać armatę zdolną przebić 258mm pancerza i zadać 440 punktów uszkodzeń. Zaatakowany przeciwnik może spanikować i zacząć uciekać, zamiast nawiązać z nami walkę.
- Działo 122mm 60-122TG nie należy do najcelniejszych, stąd też ostrzał powinniśmy prowadzić na dystansie maksymalnie 200-300 metrów. Na szczęście dysponuje ono olbrzymią penetracją, dzięki czemu zazwyczaj wystarczy trafić w obrys wrogiego czołgu aby zadać obrażenia.
- 121 posiada bardzo mały kąt wychylenia broni w płaszczyźnie pionowej. Grając nim powinniśmy unikać walki w terenie górzystym; gdy jest to niemożliwe, konieczne będzie ostrożne wybieranie celów i oddawanie strzału w momencie, gdy przeciwnik przeładowuje. Na szczęście niewielkie wzniesienia mogą służyć nam za doskonałą osłonę, zza której będzie widać tylko naszą wieżę.
- W przeciwieństwie do WZ-120, 121 ma niski czas przeładowania działa, dzięki czemu zadaje ona ogromne obrażenia na minutę. Jest ona w stanie wygrać starcia frontalne z większością czołgów średnich a nawet niektórymi czołgami ciężkimi. Mimo to nadal polecam ukrywać się na czas przeładowania: wymiana strzałów jeden za jeden pozwoli nam na zaoszczędzenie znacznie większej puli punktów życia, przydatnej w końcowej fazie starcia.
...przeciwko 121?
- Pomimo, że jego pancerz uległ poprawieniu w stosunku do WZ-120, jest on nadal niewystarczający do zatrzymania pocisków wystrzelonych przez pojazdy IX i X poziomu; jedynie wieża może sprawiać problemy, stąd odradzam atakowanie jej frontu.
- Nigdy nie wymieniajmy się strzał-za-strzał ze 121; pojazd ten wygra każdy taki pojedynek z czołgami średnimi a czasami nawet z czołgami ciężkimi. Po zlokalizowaniu "chińczyka" najlepiej zaatakować go bezpośrednio, wykorzystując szybkostrzelne działa oraz przewagę liczebną. Opłaca się strzelać w koło napinające bądź napędowe, aby zerwać mu gąsienice i uniemożliwić wycofanie się. Pojedynki frontalne są również bardzo ryzykowne, gdyż 121 zadaje bardzo duże obrażenia na minutę.
- Nawet przedni pancerz Mausa nie zapewnia należytej ochrony przed atakami 121. Po napotkaniu tego pojazdu nie powinniśmy niepotrzebnie wystawiać się na ostrzał. Jedyny moment, w którym 121 powinien nas mieć w swoim celowniku to wtedy, gdy zamierzamy go zniszczyć.
- Podobnie jak pozostałe chińskie czołgi średnie, 121 bardzo łatwo traci gąsienice - warto strzelać w koło napinające lub napędowe, aby unieruchomić go a następnie dobić za pomocą następnej salwy. Dodatkowo każde skuteczne trafienie jest w stanie uszkodzić silnik, magazyn amunicyjny bądź też podpalić oponenta.