Tajne działania ruchu oporu (Covert Action) | Mechanizmy rozgrywki | XCOM 2 XCOM2: War of the Chosen - poradnik do gry
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019
Tajne działania (Covert Action) to mechanika wprowadzona przez dodatek War of the Chosen, która powiązana jest z frakcjami ruchu oporu. Owe działania to nic innego jak specjalne misje, na które wysyłać można żołnierzy XCOM. W większość przypadków (o czym za chwile, a także w kolejnych rozdziałach) nie wymagają one ukończenia regularnej potyczki, podczas której walczy się z obcymi - wystarczy tylko wybrać misję ze specjalnego menu, wskazać żołnierzy i zaakceptować wybór, a po kilku dniach misja dobiegnie końca, a gracz zostanie odpowiednio wynagrodzony.
Wybór tajnego działania
Wybór misji w ramach tajnego działania jest banalnie prosty - gdy tylko ukończone zostanie poprzednie, na ekranie wyświetli się informacja pozwalająca otworzyć nowe okno, by dokonać selekcji. Jednakże, nie będziesz mieć swobodnego dostępu do tego okna do momentu, aż nie wzniesiesz jednej z trzech nowych placówek - Auli Ruchu Oporu. Po jej wybudowaniu zyskasz możliwość podejrzenia dostępnych misji w ramach tajnych działań w dowolnym momencie. Warto stworzyć tą placówkę możliwie wcześnie, gdyż daje ona dostęp do dwóch ulepszeń, które pozwalają na zwiększenie ilości kart rozkazów w kolumnie "dzikie karty" (Wildcards) z 1 do 3 (szczegóły znajdziesz w rozdziale "Rozkazy ruchu oporu"), a także pozwalają umieścić wewnątrz inżyniera, który skróci czas wszystkich działań o 33%.
Po zbliżeniu na nowopowstałą placówkę, na dole ekranu widniał będzie przycisk odpowiedzialny za ustawienia związane z tajnymi działaniami - Covert Actions. Do wyboru będzie tutaj od kilku do kilkunastu misji, w zależności od tego, z iloma grupami ruchu oporu udało ci się już nawiązać kontakt i w jakich relacjach z nimi jesteś. Całe okno podzielone jest na kilka części:
- Spis działań znajdujący się po lewej stronie ekranu (1 na obrazku powyżej) - tutaj znajdziesz wszystkie dostępne misje w ramach tajnych działań.
- Opis działania i czas wymagany do jego ukończenia (2 na obrazku powyżej).
- Żołnierze wymagani by ukończyć zadanie (3 na obrazku powyżej). Każde działanie wymaga wysłania przynajmniej dwójki żołnierzy. Często misja stawia dodatkowe wymagania - wysłanie trzeciego żołnierza, poświęcenie niewielkiej ilości surowców / zasobów wywiadu, czy nawet wysłanie naukowca / inżyniera pozwala zmniejszyć ryzyko odniesienia przez wojaków ran, czy ich porwania.
- Ryzyko związane z misją (4 na obrazku powyżej). Tutaj znajdziesz informacje odnośnie szansy na zranienie (Solder Wounded), schwytanie (Soldier Captured) czy wpadnięcie żołnierza w zasadzkę (Ambush). Zranienie działa jak podczas misji (żołnierz po działaniu potrzebuje kilku dni na wyleczenie ran), schwytanie sprawia, że tracisz dostęp do żołnierza i konieczne będzie odbicie go z rąk obcych, a zasadzka wymusza wzięcie udziału w misji, podczas której trzeba dostać się do punktu ewakuacyjnego, walcząc z obcymi przy pomocy tylko tych żołnierzy, którzy wysłani zostali na akcję.
Gdy dobierzesz wymagany skład, wystarczy tylko potwierdzić wybór. Po kilku dniach akcja dobiegnie końca, a na ekranie pojawi się jej podsumowanie. Najczęściej wyświetlone zostaną wypełnione zadania i to, jakie korzyści powiązane będą z owym działaniem - dodatkowe punkty umiejętności, odblokowane karty rozkazów, czy zmniejszenie postępów nad projektem AWATAR. Jeśli misja posiadała jakąś szansę na zranienie żołnierza, na ekranie wyświetli się stosowna informacja, jeśli do takiej sytuacji doszło. Tak samo wygląda sprawa ze schwytaniem i zasadzką - w pierwszym przypadku zostaniesz poinformowany o tym, że żołnierz został pojmany (po kilku dniach będzie można wykonać akcję pozwalającą go odbić - szczegóły w rozdziale "Porywanie i odbijanie żołnierzy z rąk Obcych"), a w drugim wyświetli się okno wymuszające rozpoczęcie misji zasadzki (szczegóły w rozdziale "Misje").
Porady
Na koniec garść porad, które mogą się przydać podczas korzystania z tej mechaniki, mianowicie:
- Na misji w ramach tajnego działania może być tylko jedna drużyna.
- Nie da się przerwać tajnego działania, a żołnierze którzy zostali na nią wysłani będą niedostępni. Warto brać to pod uwagę, jeśli planujesz akurat wysłanie drużyny na trudną misję - nieodpowiednie planowanie może sprawić, iż nie będziesz mieć dostępu do ulubionych wojaków.
- Pamiętaj, iż spora część misji posiada tylko jedną cechę ryzyka - szansę na odniesienia przez żołnierza ran. Im trudniejsza misja, tym więcej różnych zagrożeń, jak i wyższa ich szansa na wystąpienie.
- Jeśli tajne działanie pozwala wysłać dodatkowego żołnierza, czy przydzielić zasób / inżynieria / naukowca by zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiegoś zdarzenia (szczególnie pojmania żołnierzy), zawsze to rób! Koszty są na ogół śmiesznie niskie, a misje polegające na odbijaniu żołnierzy nie należą do najprostszych.
- Tajne działania to doskonały sposób na rozwinięcie mniej używanych żołnierzy, gdyż część z nich oferuje natychmiastowy awans na wyższy poziom.
- Jest to doskonały sposób na rozwijanie więzi żołnierzy - niektóre misje dają jako nagrodę awans na wyższy poziom więzi, co w przypadku awansu z 2 na 3 poziom może oszczędzić konieczność wysłania żołnierzy nawet na kilkanaście misji. Więcej o tym poczytasz w rozdziale "Relacje między żołnierzami".