Wybór postaci, regionu i okresu - Kaiser/Basileus | Informacje Podstawowe poradnik Crusader Kings II
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Kaiser/Basileus
Cesarze to zdecydowanie najwyższa półka wśród bohaterów Crusader Kings II - zarówno jeśli chodzi o zakres władzy, jak i stopień trudności zabawy. Imperia Niemieckie oraz Bizantyńskie są tak ogromne, że zarządzanie nimi stanowi prawdziwe wyzwanie - nie tylko ze względu na rozmiar całej domeny, ale przede wszystkim z racji dużej ilości wasali (z których każdy ma własne cele i ambicje). Taki stan rzeczy sprawia, że cesarze tylko w niewielkim stopniu mogą zajmować się polityką zagraniczną - ich uwagę zaprząta przede wszystkim utrzymanie korony i zachowanie życia, posiadają bowiem bardzo potężnych wrogów wewnętrznych. W szczególnie kłopotliwej sytuacji pozostają władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego - ich władza jest bowiem bardzo słaba, a podlegli im zarządcy poszczególnych landów - potężni i ambitni.
Podstawowym problemem podczas gry wielkimi imperiami jest zapewnienie swoim potomkom władzy. Uczynić to można wyłącznie przy pomocy praw dotyczących sukcesji - te jednak wymagają zgody elektorów, którzy nie mają żadnego interesu w umacnianiu władzy centralnej. Dlatego też cesarz musi być sprytny jak lis i silny jak lew - nie obędzie się bowiem bez stworzenia całej sieci intryg oraz stoczenia wielu wyniszczających, na ogół wewnętrznych wojen. Zamordowanie elektorów nie rozwiąże wcale problemu - prawo głosu przejdzie bowiem na ich potomków, a uwięzienie ich nie odbierze im możliwości głosowania. Jak widać - gra cesarzem to propozycja dla naprawdę wytrwałych i cierpliwych graczy.
Co otrzymuje się w zamian? Przede wszystkim możliwość panowania nad królami. Cesarz może podbić dowolne królestwo i uzależniać od siebie monarchę - dokładnie na takiej samej zasadzie, jak król zmusza do tego księcia dzielnicowego. W takim wypadku jednak, mimo wymiernych korzyści, cesarz musi liczyć się z kolejnymi kłopotami - wasale podbitego króla będą bowiem równie problematyczni, jak i ci mieszkający w samym cesarstwie. Z tej też przyczyny suweren musi zadbać o stworzenie pewnej mniejszej domeny, która będzie od niego bezpośrednio uzależniona - mowa tutaj o grupie hrabstw i księstw, z których będzie czerpał pieniądze i wojsko. O tym, jak to zrobić, napisano w rozdziale Droga na szczyt: Cesarz.
Cesarz dla zaawansowanych:
Basileus Bizantyński
Cesarz dla ekspertów:
Kaiser Niemiecki
Oficjalne scenariusze
Poza sandboxowym trybem gry, programiści ze studia Paradox przygotowali też szereg pomniejszych kampanii - a więc konkretnych postaci i sytuacji, z którymi gracz powinien się jakoś uporać. Większość z nich cechuje się wysokim poziomem trudności, przez co stanowi ciekawe wyzwanie dla graczy, którym znudziło się już rozwijanie własnej, budowanej od podstaw domeny.
Dostępne kampanie:
- Stamford Bridge
- Wilhelm Zdobywca
- Trzecia krucjata
- Wojna stuletnia
Solucję do wszystkich scenariuszy można znaleźć na końcu tego poradnika.