Mariaże w Crusader Kings II | Ród i Dziedziczenie poradnik Crusader Kings II
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Mariaże
Crusader Kings II oferuje kilka sposobów na sukces. Aby zdobyć zaszczyty i sławę wcale nie trzeba toczyć wojen ani bawić się w ekonomię - równie dobrze można poświęcić się dyplomacji. Nie od dziś wiadomo, że pióro jest mocniejsze od miecza, na co gra jest najlepszym dowodem - łatwiej w niej przejąć wrogie królestwa dzięki uśmiechom i sztyletom, niż walce zbrojnej. Kluczowe jest tutaj zagadnienie mariażu - najlepszego narzędzia ekspansji, jakie kiedykolwiek wymyślono. Aby właściwie z niego korzystać, trzeba jednak znać pewne podstawy.
Istnieją trzy rodzaje małżeństw: zwykłe, matrylinearne oraz zaręczyny (betrothal):
Zwykłe - najpowszechniejsze ze wszystkich. Ślub zostaje zawarty pomiędzy dwiema dorosłymi postaciami, a dzieci z tego związku dziedziczą rodowód po ojcu. Jeśli żona posiada jakieś włości, po jej śmierci staną się one własnością rodu męża (chyba że prawo stanowi inaczej).
Matrylinearne - również są zawarte między dorosłymi osobami, ale dzieci dziedziczą wszystkie tytuły po swojej matce. Mężczyźni bardzo rzadko zgadzają się na śluby tego typu, ponieważ nic im one nie dają. Co istotne, po śmierci męża wszystkie należące do niego włości przechodzą na własność rodu żony - znacząco rozsadza to porządek w państwie.
Zaręczyny - to w zasadzie zwykły mariaż, ale zawarty pomiędzy niepełnoletnimi osobami (albo jednym dzieckiem i jednym dorosłym). Pewną zaletą zaręczyn jest to, że stosunkowo łatwo przekonać do nich suwerena - prędzej zgodzi się on na wydanie swojej trzyletniej córeczki, niż dorosłej księżniczki w kwiecie wieku. Innym plusem zaręczyn jest to, że w razie zmiany decyzji można ją jeszcze odwołać - poskutkuje to stratą szacunku w oszukanej rodzinie, ale lepsze to niż rozwód albo morderstwo.
Mariaż to najprostszy sposób, dzięki któremu postać może zdobyć zaszczyty - dotyczy to jednak nie ziem, ale przede wszystkim tytułów. Jeśli hrabina poślubi króla, natychmiast stanie się queen consort (królową-małżonką), czyli postacią pozbawioną praw do królestwa. Analogicznie: jeśli baron weźmie ślub z królową, wcale nie stanie się królem (tego zaszczytu dostąpi dopiero jego syn), a ledwie królem-małżonkiem (patrz: Słowniczek: Inne tytuły).
Zdobycie tytułu książęcego ma znaczenie o tyle, że ułatwia stosunki dyplomatyczne z innymi postaciami - im wyżej postawiony bohater, tym większym posłuchem się cieszy. Od tytułów ważniejsze są jednak posiadane włości i to głównie o nie tutaj chodzi - planując mariaże należy więc mieć na względzie przede wszystkim to, co posiada dana postać oraz czy daje ona perspektywy na zdobycie większej władzy dla rodu gracza. Istotna jest również kwestia sojuszy - dobry mariaż gwarantuje alians z postaciami pobocznymi (patrz: Dyplomacja: Sojusze). O tym, jak kumulować włości dzięki mariażom, napisano w następnym rozdziale.