Wstęp do dyplomacji | Dyplomacja w Crusader Kings II poradnik Crusader Kings II
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Wstęp
O ile w większości komputerowych strategii podstawowym narzędziem perswazji pozostaje przemoc, o tyle w Crusader Kings II za tego typu oręż można uznać dyplomację. Dzięki mediacjom i rozmowom z postaciami można osiągnąć praktycznie wszystko - od pomocy w konflikcie, poprzez ekskomunikę przeciwnika i zamordowanie go, aż po zawarcie mariażu czy podjęcie wojny. Ogrom możliwości, jakie roztaczają się przed graczem może być nieco onieśmielający, szczególnie dla początkujących strategów. Na następnych stronach poradnika znalazło się sporo porad, dzięki którym każdy gracz będzie mógł poczuć się jak rasowy dyplomata.
Jako, że sztuka dyplomacji w dużej mierze opiera się na stosunkach międzyludzkich, warto wcześniej zapoznać się z rozdziałem Postaci. Jako najważniejszy element rozgrywki, dyplomacja łączy się ściśle ze wszystkimi pozostałymi składowymi zabawy - a w szczególności z wojną oraz spiskami (informacje na ich temat można znaleźć w rozdziałach Militaria oraz Intrygi). Samymi dialogami kieruje się klikając na odpowiednią postać, a następnie wybierając odpowiednie opcje - jest to zarówno proste, jak i intuicyjne.
Każda z postaci w grze prowadzi swoją własną politykę - kierują nią nie tylko władcy państw, ale nawet ubodzy dworzanie czy nieletni hrabiowie. Świat Crusader Kings II aż tętni od wszelkiej maści intryg, tajnych wojen i dalekosiężnych planów. Jest to nieustanna, często niewypowiedziana wojna. Gracz, jako uczestnik tego konfliktu, musi stawiać swoje kroki szybciej niż przeciwnicy i nie pozwalać im na to, by przejrzeli jego zamiary. Istotne jest przy tym to, aby zawsze mierzyć siły na zamiary - będąc niezbyt istotnym hrabią nie można walczyć z wielkim cesarzem - a przynajmniej nie w otwartej bitwie.
Właśnie do tego służy dyplomacja - to dzięki niej najpośledniejszy pośród dworzan może sięgnąć po zaszczyty, a najpotężniejszy władca stoczyć się ze schodów potęgi. Sprytne kierowanie rozmowami jest więc absolutnie esencjonalne dla osiągnięcia sukcesu - bez odpowiednich umiejętności i planów nie da się niczego osiągnąć. Na szczęście w poradniku opisano wszystko to, co dobry dyplomata wiedzieć powinien.