Baldurs Gate 3: Swarmkeeper Łowca Baldurs Gate 3 poradnik, solucja
Swarmkeeper to nazwa podklasy Łowcy z patcha 8 z gry Baldurs Gate 3. Ta strona poradnika objaśnia kiedy najlepiej wybrać podklasę Swarmkeeper, jakie są jej unikalne założenia i ataki, a także jaki jest preferowany build i styl rozgrywki jako Swarmkeeper.
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2025
Czy Swarmkeeper to dobra podklasa z gry Baldur's Gate 3? Na tej stronie poradnika skupiliśmy się na opisaniu jej najważniejszych cech i zalet. Dowiecie się przede wszystkim o rodzajach rojów do przyzwania, a także jakie rodzaje obrażeń mogą zadać i kiedy najbardziej się przydadzą. Omówiliśmy też ogólną taktykę działania jako łowca Swarmkeeper.
Odblokowanie podklasy Swarmkeeper stało się możliwe dzięki głównej łatce 8 do BG3, która ukazała się w kwietniu 2025 roku. We wcześniejszych wersjach gry Łowca nie mógł jej używać.
- Dla kogo stworzono podklasę Swarmkeeper?
- Najważniejsze cechy podklasy
- Jak prowadzić grę jako Swarmkeeper?
Dla kogo stworzono podklasę Swarmkeeper?
- Najważniejszym elementem omawianej podklasy jest to, że Wasz łowca może polegać na siłach natury i wykorzystywać tytułowe roje, które są w stanie skutecznie atakować Waszych przeciwników. Dostępnych jest kilka rojów, różniących się między sobą nie tylko wyglądem, ale też rodzajami zadawanych obrażeń.
- Lista zalecanych klas do sparowania z podklasą Swarmkeeper to Gnom leśny, Krasnolud oraz Niziołek śmiały.
Najważniejsze cechy podklasy
- Najważniejszą cechą Swarmkeepera jest Gathered Swarm, która pozwala na przyzwanie 1 z 3 dostępnych typów rojów. W ramach każdej rundy wybrany przez Was rój może Was wesprzeć na jeden z trzech możliwych sposobów.
- Cecha Prey's Scent z 3 poziomu może pozwalać na zadawanie większych obrażeń przez rój tym wrogom, na których użyty został Znak Łowcy (Hunter's Mark). Na poziomie 11 dochodzi z kolei do odblokowania Mighty Swarm, dzięki któremu wybrany rój zadaje większe obrażenia, a teleportacja z pomocą roju zwiększa klasę pancerza do końca rundy.
- Rój Legion of Bees przyzywa pszczoły, które mogą zadawać obrażenia Piercing, odpychać przeciwników od bohatera oraz teleportować Waszą postać.
- Rój Cloud of Jellyfish przyzywa meduzy, które mogą zadawać obrażenia Lightning lub Shock, a także teleportować Waszą postać. Ten rój może się bardziej przydać w lokacjach z wodą.
- Rój Flurry of Moths przyzywa ćmy, które mogą zadawać obrażenia Psychic, oślepiać Waszych przeciwników, a także teleportować Waszą postać. To naszym zdaniem najbardziej przydatny rój.
- Unikalny surowiec dla podklasy Swarmkeeper to Writhing Currents i może go odnawiać wyłącznie długi odpoczynek (krótki odpoczynek nie wystarczy). Pozwala on na odpalanie akcji Writhing Tide, dzięki której rój może Was unosić w powietrze.
Jak prowadzić grę jako Swarmkeeper?
- Najważniejsze cechy dla podklasy Swarmkeeper to zręczność (kluczowe są klasa pancerza i zadawane obrażenia) oraz mądrość. Nie odbiega to więc od innych podklas dostępnych dla łowcy.
- Rekomendowany styl rozgrywki to prowadzenie walki na dystans i dodatkowo może się tu Wam przydać atut Crossbow Expert. Kusze są też preferowanymi broniami do wyposażenia Waszej postaci. Możecie dodatkowo ułatwić sobie używanie ich stając się niewidzialnym na początku bitwy - pozwoli to Wam bezpieczniej zbliżyć się do wrogów, by znaleźli się w zasięgu kusz.
- Korzystajcie w pierwszej kolejności z ofensywnych akcji wybranego roju. Poproście rój o teleportację lub użyjcie Writhing Tide w sytuacji gdy zbliżą się wyraźnie do Was jacyś wrogowie walczący wręcz. Swarmkeeper dysponuje też zaklęciem Web, które może spowolnić przeciwników.
Zobacz także