Baldurs Gate 3: Oath of the Crown Paladyn Baldurs Gate 3 poradnik, solucja
Oath of the Crown to nazwa nowej podklasy Paladyna wprowadzonej przez patch 8 do gry Baldurs Gate 3. Z poradnika dowiecie się o unikalnych założeniach gry jako paladyn Oath of the Crown, a także o rzeczach do zapamiętania przy tworzeniu builda.
Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2025
Jak prowadzić grę jako paladyn z podklasą Oath of the Crown? Z naszego poradnika do Baldurs Gate 3 dowiecie się o najważniejszych założeniach podklasy zarezerwowanej dla Paladyna oraz o ryzyku złamaniu przysięgi. Dodatkowo opisujemy jaką rolę powinna pełnić postać Oath of the Crown na polu bitwy i jaka powinna być jej taktyka gry w ramach Waszej drużyny.
Podklasa Oath of the Crown pojawiła się dopiero w głównej łatce 8 do BG3, która ukazała się w kwietniu 2025 roku. We wcześniejszych wersjach gry Paladyn nie mógł jej używać.
- Kim jest paladyn Oath of the Crown?
- Najważniejsze cechy podklasy
- Jak prowadzić grę jako Oath of the Crown?
Kim jest paladyn Oath of the Crown?
- Opisywana podklasa zakłada granie paladynem, które przestrzega obowiązującego prawa i postępuje zgodnie ze swoimi ideałami pilnowania porządku, a także dotrzymywania złożonych obietnic. Sprzeciwianie się ideałom Oath of the Crown może doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do złamania przysięgi (Oathbreaker). Wiąże się to z utratą czarów i zdolności opisywanej podklasy i temat dokładniej omówiliśmy na stronie dotyczącej klasy Paladyn.
- Musicie pilnować się przy różnych decyzjach i akcjach praktycznie przez całą grę. Nie możecie łamać prawa, a więc nie wolno Wam m.in. kraść przedmiotów questowych, zabijać niewinnych osób, okłamywać rozmówców, porywać NPC-ów, wypuszczać skazańców czy sprzymierzać się z bandytami. Musicie też dotrzymywać wszystkich złożonych wcześniej obietnic i nie wolno Wam zmieniać nagle swojej przynależności, by np. poprzeć inną stronę konfliktu.
- Optymalne rasy do wybrania jako Oath of the Crown to krasnolud oraz półork. Każda z nich zawiera przydatne bonusy do wytrzymałości, które dobrze będą współpracowały z planowanym stylem gry.
Najważniejsze cechy podklasy
- Nietypowym surowcem dla paladyna są Channel Oath Charges, które pozwalają na używanie określonych umiejętności i zaklęć. Są one dostępne tylko jeśli nie doszło do złamania przysięgi. Ich limit może odnowić krótki lub długi odpoczynek.
- Omawiana podklasa ma szereg unikalnych akcji. Righteous Clarity pozwala paladynowi Oath of the Crown na przydzielenie premii do biegłości dla rzutów Attack Rolls. Champion Challenge pozwalać wyzwać na pojedynek okolicznych wrogów, by atakowali jedynie paladyna. Turn the Tide może uleczyć okoliczne istoty. Divine Allegiance umożliwia podmianę zdrowia ze stojącym niedaleko sojusznikiem (towarzysz otrzyma leczenie, a Wasz paladyn w zamian obrażenia Radiant).
- Na poziomach 3, 5 oraz 9 możecie uzyskać dostęp do dodatkowych zaklęć przysięgi. Są to m.in. Compelled Duel (zmuszenie przeciwnika do skupienia swojej uwagi na paladynie), Warding Bond (wzmocnienie obrony sojusznika i dzielenie z nim otrzymywanych obrażeń) oraz Spirit Guardians (przyzwanie magicznych pomocników do zadawania obrażeń, obrony i spowalniania wrogów).
Jak prowadzić grę jako Oath of the Crown?
- Kluczowe cechy grając z podklasą Oath of the Crown to kondycja (więcej punktów życia) oraz charyzma (większa skuteczność czarów, tak samo jak dla wszystkich innych paladynów).
- Paladyn reprezentujący tę podklasę powinien stać się tankiem w ciężkiej zbroi, wykorzystującym swoją dużą wytrzymałość. Waszym zadaniem powinno zawsze być skupianie na sobie uwagi wrogów, a w szczególności odciąganie przeciwników od mniej wytrzymałych członków drużyny. Wasz paladyn dzięki różnym umiejętnościom i czarom może wspierać swoich sojuszników m.in. poprzez zwiększanie ich obrony czy przyjmowanie części odnoszonych przez nich obrażeń.
Zobacz także