Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Kolejność tworzenia budynków | Skuteczne zarządzanie państwem w SHOGUN 2 poradnik Total War: SHOGUN 2

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Kolejność tworzenia budynków

Trudno wyznaczyć jedną idealną ścieżkę rozwoju miasta - ta zależy przecież od wielu uwarunkowań. Jeśli prowincja znajduje się na granicy z potężnym wrogiem, powinniśmy postarać się o jej jak najszybsze umocnienie, podczas gdy tereny wewnętrzne najlepiej przeznaczyć na rozwój gospodarczy. W rezultacie najczęściej tworzy się hybrydy tych dwóch stylów - w końcu nasze granice są bardzo niestałe, więc i profil prowincji ulega znacznym zmianom. Mimo wszystko, można stworzyć pewien schemat rozwoju miast w pierwszych turach rozgrywki - większość klanów posiada bowiem wówczas tylko jedną prowincję.

Najważniejszy i kluczowy w większości przypadków jest rozwój gospodarczy, nie licząc klanu Oda, wszystkie rody właśnie od niego powinny zacząć swą drogę do wielkości. Pierwszym budynkiem ufundowanym w każdej prowincji, bez względu na jej rozmieszczenie, powinno być ulepszone nawadnianie - nie tylko gwarantuje ono znaczne wpływy do skarbca, ale i zapewnia żywność, będącą fundamentem dla naszego rozwoju. W dalszej kolejności powinniśmy zająć się kolejno: drogami (zyski z handlu i szybkość przemieszczania się), targami (wymagają sztuki droga chi) oraz przystaniami (handel, rozwój miasta, flota handlowa).

Nawet w przygranicznych prowincjach powinniśmy najpierw rozwinąć ekonomię, a dopiero potem wojskowość. - Kolejność tworzenia budynków | Skuteczne zarządzanie państwem w SHOGUN 2 - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Nawet w przygranicznych prowincjach powinniśmy najpierw rozwinąć ekonomię, a dopiero potem wojskowość.

W momencie, gdy mamy już jakąś podstawę ekonomiczną, warto zatroszczyć się o inne dziedziny rozwoju miasta. Kluczowym krokiem będzie rozbudowa fortu - chociaż wymaga żywności, jego kolejne poziomy pozwalają na rekrutację większej ilości wojsk oraz zwiększają poziom represji w prowincji. Gdy nasz fort został już rozwinięty do twierdzy, warto zainwestować w dalszy rozwój farm (ulepszone nawadnianie -> pola tarasowe), co jednak wiąże się z wcześniejszym poznaniem sztuki wyrównane pola (droga chi). Równie dobrym wyborem może okazać się rozbudowa miejscowych budynków specjalnych - zwłaszcza, jeśli przynoszą one zyski (kopalnie, tartaki etc.). Kiedy już będziemy posiadali pola tarasowe, warto zastanowić się nad rozbudową targu (targ -> giełda ryżu), co jednak wiąże się ze spożyciem jednej jednostki żywności oraz wymaga znajomości sztuki todofuken. Jeśli prowincja jest umiejscowiona na wybrzeżu, a my posiadamy zamorskich partnerów handlowych, zbawienne może okazać się rozwinięcie przystani do portu handlowego. Ponadto należy zwracać uwagę na charakterystykę samej prowincji - jeśli posiada ona na przykład tradycje filozoficzne, bezcennym nabytkiem będzie dla nas szkoła oraz jej rozwinięcia.

Dopiero tak rozbudowana infrastruktura pozwala nam na poważnie zająć się militariami. Warto umocnić twierdzę do fortecy, by móc rekrutować po dwa oddziały równocześnie (klan Oda powinien do tego dążyć od początku), a na uzyskanej w ten sposób parceli postawić któryś z budynków przeznaczonych dla wojska. Oto kilka sugestii:

- jeśli prowincja jest położona na granicy z agresywnym wrogiem, najkorzystniejszy będzie obóz (wymaga niebo i ziemia), który pozwoli nam bardzo szybko uzupełniać straty, a nie będzie wielką stratą, jeśli stracimy ten rejon.

- jeśli prowincja znajduje się w głębi naszego państwa, korzystna może okazać się inwestycja w nieco lepsze oddziały wojskowe. Z tego też powodu warto wznieść dojo łuczników, stajnie, warsztat machin oblężniczych, szkołę szermierzy, plac ćwiczeń lub święte miejsce.

- jeśli prowincja jest naprawdę dobrze rozwinięta i posiada już budynki z obydwu wspomnianych ścieżek, korzystnie jest ulepszyć rekrutowane w niej wojska. Szczególnie opłacalne będą: kuźnia, rzemieślnicy oraz górska kryjówka (jeśli lubimy ninja).

Na późniejszym etapie rozgrywki powinniśmy szczególny nacisk kłaść na rozwijanie posiadanych już budynków - w ten sposób zapewnimy sobie zyski oraz premie dla wojsk.