Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jak walczyć na morzu? | Tworzymy nowy szogunat - czyli podbój Japonii poradnik Total War: SHOGUN 2

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Jak walczyć na morzu?

Gdy już zgromadzimy odpowiednią flotę, pora ruszyć na podbój mórz - czeka nas wiele bitew, brawurowych abordaży oraz sprytnych podstępów. Zanim jednak postawimy żagle, należałoby zapoznać się choć pokrótce z zasadami prowadzenia morskich batalii.

Jak mogliście przeczytać w poprzednim akapicie, każda jednostka w grze jest przeznaczona do pewnych określonych zadań, a z innymi totalnie sobie nie radzi - ot, sztandarowy przykład zasady kamień-nożyce-papier. Jako admirałowie powinniśmy w możliwie jak największym stopniu wykorzystać te prawidłowości.

Jak widać na poniższym rysunku, kluczowe będzie umieszczenie najcięższych okrętów w środku naszej armady - ich przeznaczeniem jest bowiem abordaż wrogich jednostek i wspieranie ogniem lżejszych. Okręty o średniej masie powinny otaczać ciężkie, a lekkie najlepiej rozlokować dookoła średnich - w ten sposób stworzymy coś w stylu powolnego, ale bardzo skutecznego żółwia. Jak zaraz się okaże, jest to żółw bardzo wygłodniały.

Tak rozmieszczona flotylla jest prawie niezniszczalna. - Jak walczyć na morzu? | Tworzymy nowy szogunat - czyli podbój Japonii - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Tak rozmieszczona flotylla jest prawie niezniszczalna.

Po tym, jak zbliżymy się do wroga, nasz wspaniały "potwór morski" powinien otworzyć swą "paszczę" i wpuścić do niej kilka jednostek wroga. Oznacza to, że lekkie okręty rozpierzchną się na boki, wspierając swym ogniem bitwę w środku, a ciężkie oraz lekkie dokonają abordażu wrogich statków.

Abordaże w środku, wsparcie ogniowe na około. - Jak walczyć na morzu? | Tworzymy nowy szogunat - czyli podbój Japonii - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Abordaże w środku, wsparcie ogniowe na około.

Istotnym w tej taktyce jest to, aby nie wchłonąć na raz całej floty wroga, jeżeli ten posiada znaczącą przewagę liczebną - lekkimi statkami możemy dość łatwo podzielić jego flotę na mniejsze grupki - to właśnie nimi nakarmimy naszego władcę mórz.

Kolejnym plusem tego typu zagrania jest to, że jest dość uniwersalne - nawet jeśli przeciwnik spróbuje opłynąć nas z boku, nie powinno to stanowić dla nas większego problemu - po prostu "paszczę" rozewrzemy w innym miejscu. Należy jednak pamiętać o ograniczonej zwrotności okrętów - musimy działać dość szybko i przewidywać ruchy wroga. To nie Empire, w którym wystarczyło utworzyć ze statków linię i przepłynąć nią obok przeciwnika - tutaj najlepiej sprawdza się otoczenie go i wybicie załogi lub skłonienie jej do ucieczki.

Co jednak, gdy dysponujemy flotą inną, niż przedstawiona - chociażby nie posiadamy ciężkich okrętów? Istnieją dwa wyjścia - albo zastosować tę samą taktykę na mniejszą skalę (średnie w środku, lekkie na około), albo też indywidualnie dostosować działalność każdego okrętu do jednostek wroga - czyli dokonywać abordażu średnimi, a lekkimi ostrzeliwać wraże statki. Ten rodzaj działań jest jednak zdecydowanie bardziej męczący i wymagający dla gracza.

Jeśli posiadamy statki dysponujące armatami, powinniśmy umieścić je w pewnej odległości od głównych sił, najlepiej osłonięte przez kilka lekkich statków. Jest to spowodowane całkowitą bezsilnością japońskich statków działowych wobec abordażu - muszą więc mieć pole do manewru, by przed nim uciec.