polityka - sprzęt i technologie (3)
Activision Blizzard: w naszych grach nie ma miejsca na politykę
Julia Dragović, 20 listopada 2019, 20:57
Bobby Kotick, prezes Activision Blizzard, udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że jego gry mają być nie platformą do wyrażania poglądów politycznych, a miejscem do dobrej zabawy.
Zamieszki w Iranie – rząd wyłącza internet
Julia Dragović, 20 listopada 2019, 15:51
Rząd Iranu podjął decyzję o prawie całkowitym ograniczeniu dostępu obywateli do internetu. To reakcja na protesty i zamieszki spowodowane drastycznymi podwyżkami cen paliwa.
Kojima - fabuła Death Stranding to reakcja na Brexit i Trumpa
Adrian Werner, 4 listopada 2019, 11:50
Hideo Kojima w wywiadzie dla BBC Radio 1 wytłumaczył, że fabułę Death Stranding zainspirował współczesny egoizm ludzkości i chęć odizolowania się od reszty świata, czego przejawem są m.in. działania Donalda Trumpa oraz Brexit.
BlizzCon 2019 z protestami w sprawie Hongkongu w tle
Jakub Błażewicz, 2 listopada 2019, 12:30
BlizzCon 2019 trwa w najlepsze, ale nie wszyscy świętują wraz z Blizzardem. Pod wejściem do budynku, w którym trwa impreza, zebrała się grupa osób demonstrujących swoje poparcie dla protestów w Hongkongu oraz niezadowolenie z ostatnich poczynań amerykańskiego wydawcy.
Twitter niedługo zablokuje płatne spoty polityczne. Facebook tego nie zrobi
Bartosz Świątek, 31 października 2019, 16:36
Platforma Twitter niedługo zablokuje możliwość publikowania płatnych spotów politycznych. Zdaniem firmy umożliwiają one manipulowanie opinią publiczną. Dokładnie przeciwne stanowisko w tej sprawie zajął niedawno Facebook.
Joker staje się symbolem protestów w Hongkongu, Libanie i Chile
Julia Dragović, 29 października 2019, 09:08
Joker w reżyserii Todda Philippsa tak bardzo wpłynął na rzeczywistość, że charakterystyczny makijaż można zobaczyć na twarzach części protestujących w Libanie czy Hongkongu. Czy film ma szansę stać się, tak jak V jak Vendetta, symbolem walki z establishmentem?
Przedstawiciele Kongresu USA wystosowali list do prezesa Activision Blizzard
Michał Kułakowski, 19 października 2019, 15:28
Kilku amerykańskich kongresmenów i senatorów sporządziło oficjalny list ostrzegający firmę Activision Blizzard przed skutkami jej ostatnich działań, sprzyjających linii politycznej Chin oraz karzących osoby wspierające demokratyczne protesty w Hongkongu.
Blizzard usuwa figurkę Mei ze swojego sklepu
Jakub Mirowski, 14 października 2019, 08:52
Blizzard usunął ze swojego sklepu figurkę Mei z gry Overwatch. Gracze podejrzewają, że powodem jest fakt uczynienia z tej postaci jednego z symboli trwających w Hongkongu protestów.
League of Legends - twórcy nie chcą tematów politycznych w trakcie zawodów
Adrian Werner, 12 października 2019, 09:37
Studio Riot Games wystosowało do fanów oświadczenie, w którym zaleca unikanie tematów politycznych podczas rozgrywek w League of Legends. Zespół chce uniknąć powtórki z afery związanej z protestami w Hongkongu, z jaką musi radzić sobie obecnie zespół Blizzard Entertainment.
Tim Sweeney: „Epic nie będzie karał graczy Fortnite'a za mówienie o polityce”
Jakub Błażewicz, 9 października 2019, 19:20
Tim Sweeney z Epic Games odniósł się do kontrowersji wokół zawieszenia Chunga „blitzchunga” Ng Waia przez firmę Blizzard za polityczną wypowiedź w trakcie turnieju Hearthstone'a. Prezes spółki zapewnił, że nie pozwoli na karanie graczy Fortnite'a za wypowiedzi o kontekście politycznym.
Blizzard karze gracza za wsparcie protestów w Hongkongu
Julia Dragović, 8 października 2019, 14:21
Chung „blitzchung” Ng Wai w wywiadzie po wygranym meczu Hearthstone Grandmasters wsparł protesty w Hongkongu. Blizzard szybko usunął stream z Twitcha i nałożył na gracza dotkliwe kary – w tym roczne zawieszenie.
WoW Classic i protesty w Hongkongu - Azeroth to miejsce wolne od cenzury
Julia Dragović, 26 września 2019, 16:17
Tajwański serwer World of Warcraft Classic stał się dla mieszkańców Hongkongu i Tajwanu miejscem, w którym mogą porozumiewać się ze sobą, nie zważając na cenzurę. A poruszają tematy niewygodne, bo związane z polityką i protestami.
Dokumenty Nokii ujawniają, w jaki sposób Rosja śledzi obywateli
Julia Dragović, 19 września 2019, 14:50
SORM służący do monitorowania internetowej i telekomunikacyjnej aktywności Rosjan znów budzi kontrowersje. Ujawnione dokumenty Nokii pokazują, w jaki sposób system pomaga Rosji śledzić obywateli. Pojawiają się pytania o łamanie praw człowieka i praworządność.
PiS obiecuje powszechny dostęp do 5G, światłowód w każdym domu i utworzenie Centrum Gier Wideo
Bartosz Faryna, 16 września 2019, 10:50
W oficjalnie ogłoszonym programie Prawa i Sprawiedliwości znalazło się miejsce na kilka obietnic związanych z nowymi technologiami. Tym razem dotyczą one powszechnej dostępności sieci 5G oraz internetu światłowodowego.
Administracja Trumpa rozważa inwigilowanie smartfonów osób z problemami psychicznymi
Paweł Woźniak, 12 września 2019, 08:59
Rząd Donalda Trumpa rozważa nową propozycję walki z masowymi strzelaninami, w ramach której telefony osób chorych psychicznie miałyby być śledzone, aby zapobiec aktom agresji.
Google i Facebook oskarżone o złamanie ciszy wyborczej w Rosji
Bartosz Świątek, 9 września 2019, 10:39
Firmy Facebook i Google zostały oskarżone o złamanie ciszy wyborczej w czasie wyborów lokalnych, które odbyły się w Rosji w minioną niedzielę. Koncerny miały wyświetlać reklamy i spoty polityczne wbrew obowiązującemu prawu. Rosyjski organ odpowiedzialny za nadzorowanie mediów nie poinformował, jakie konsekwencje grożą gigantom.
Polska i USA zawarły umowę w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G
Bartosz Świątek, 3 września 2019, 11:54
Premier Polski i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację ws. bezpieczeństwa sieci 5G. W dokumencie określono szereg warunków, które będą musiały zostać spełnione przez dostawców usług. Umowa najprawdopodobniej jest wymierzona w Chiny oraz pochodzący z tego kraju koncern Huawei.
USA vs Chiny: producenci sprzętu stracili już 10 miliardów dolarów
Bartosz Faryna, 2 września 2019, 12:36
Wojna handlowa na linii USA-Chiny weszła w kolejną fazę. 1 września tego roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wprowadził nowe cła na chińskie towary, co może uderzyć w portfele konsumentów.
Poseł z Australii o cenzurze DayZ: „wystawiamy się na pośmiewisko”
Jakub Błażewicz, 18 sierpnia 2019, 15:11
Tim Quilty, poseł australijskiej Partii Liberalno-Demokratycznej, wypowiedział się w sprawie zapowiadanego zakazu sprzedaży DayZ. Jego zdaniem decyzja organizacji ratingowej ACB wystawia Australię na pośmiewisko.
Co dalej z Narodową Drużyną E-sportu?
Jakub Błażewicz, 7 sierpnia 2019, 16:50
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o przekazaniu pieczy nad Narodową Drużyną E-sportu grupie Esports Association. Organizacja promująca rywalizację w grach wideo w Polsce poprowadzi kwietniową inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezes Take-Two o strzelaninach: zrzucanie winy na gry jest nieodpowiedzialne. Nauka: owszem
Julia Dragović, 6 sierpnia 2019, 12:07
CEO Take-Two, Strauss Zelnick, odniósł się do słów republikanów, w tym Donalda Trumpa, którzy po wydarzeniach w El Paso i Dayton obwinili gry za strzelaniny. W jego narożniku nauka właśnie podaje mu wodę i udziela wskazówek taktycznych.
Amerykańscy politycy winią CoD i Fortnite za masowe strzelaniny w USA [Aktualizacja]
Julia Dragović, 5 sierpnia 2019, 21:56
Po strzelaninach w El Paso i Dayton rozgorzała dyskusja o przyczynach wzrostu przemocy. Według republikańskich polityków, gry typu Fortnite i Call of Duty sprawiają, że ludzie coraz częściej decydują się na masowe ataki z użyciem broni palnej. Prezydent Trump zapowiedział walkę z przemocą w grach. Na Was też tak wpływają strzelanki? Bo na nas nie.
Rząd wraca do tematu ulg podatkowych dla twórców gier
Miłosz Szubert, 8 lipca 2019, 14:25
Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce doprowadzić do końca projekt ustawy gwarantującej ulgi podatkowe dla twórców gier promujących kulturę. Według planów, ma ona wejść w życie za pół roku.
Obsidian: The Outer Worlds będzie polityczne, ale nie moralizatorskie
Bartosz Świątek, 5 lipca 2019, 11:37
Leonard Boyarsky – dyrektor kreatywny studia Obsidian Entertainment – powiedział w wywiadzie prasowym o tym, w jaki sposób deweloperzy podchodzą do tematów światopoglądowych w futurystycznym RPG akcji The Outer Worlds.
Twórca Cyberpunka: ta gra jest przesiąknięta polityką
Julia Dragović, 1 lipca 2019, 22:04
Mike Pondsmith w 1988 roku stworzył fabularną podstawę Cyberpunka 2077. W najnowszym wywiadzie z Video Games Chronicle opowiedział, dlaczego w Cyberpunkowym uniwersum nie da się uciec od polityki, korporacji i trudnych pytań.
Prezydent USA Donald Trump opóźnia zakaz handlu z Huawei
Bartosz Świątek, 1 lipca 2019, 10:56
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydował się opóźnić w czasie nałożenie zakazu handlowego na firmę Huawei. Oznacza to, że amerykańskie koncerny będą mogły prowadzić interesy z chińskim gigantem niemal tak, jak dotychczas.
Metal Gear jest dziełem amerykańskiego wywiadu – twierdzi rosyjski minister
Bartosz Krawcewicz, 28 czerwca 2019, 21:56
Jak donosi agencja prasowa Interfax, wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Andriej Kartapołow stwierdził przed Dumą Państwową, że wydawana przez Konami seria Metal Gear to tak naprawdę zakamuflowany projekt amerykańskich służb specjalnych.
Droższe Konsole? Nintendo, Sony i Microsoft przeciwko sankcjom Trumpa
Julia Dragović, 27 czerwca 2019, 11:38
Najwięksi producenci: Nintendo, Sony i Microsoft, wydali wspólne oświadczenie, w którym sprzeciwiają się proponowanym przez Donalda Trumpa 25-procentowym karnym cłom m.in. na produkowane w Chinach konsole. Jeśli sankcje zostaną przyjęte, Switch, Xbox i PlayStation mocno podrożeją w Stanach.
Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z patostreamami
Konrad Hazi, 26 czerwca 2019, 12:34
Wiceminister Cyfryzacji - Adam Andruszkiewicz - zapowiedział, po publikacji przez NASK raportu „Nastolatki 3.0”, że jego resort zamierza podjąć działania przeciwko patostreamom. Mają one polegać na zwalczaniu zjawiska oraz prowadzeniu kampanii informacyjnej skierowanej do nastolatków oraz ich rodziców.
Rząd USA wyłącza LoL-a w Iranie i Syrii
Bartosz Świątek, 24 czerwca 2019, 08:16
Sankcje nałożone na Iran i Syrię przez rząd USA spowodowały, że gracze zamieszkujący wspomniane kraje Bliskiego Wschodu utracili możliwość logowania się do popularnej gry MOBA League of Legends.
EA broni lootboksów: „To mechanika niespodzianek”
Jakub Mirowski, 20 czerwca 2019, 08:59
Podczas spotkania rządowej komisji w Wielkiej Brytanii przedstawicielka Electronic Arts porównała lootboksy do Kinder Niespodzianek i stwierdziła, że gracze lubią ten element gier.
Rosja zamierza zablokować 9 popularnych usług VPN
Konrad Hazi, 11 czerwca 2019, 11:45
Rosyjski organ regulujący krajowy rynek telekomunikacyjny - Roskomnadzor - zamierza zablokować dostęp do 9 popularnych usług VPN. W marcu tego roku 10 dużych dostawców miało otrzymać zalecenia dotyczące cenzurowania dostępu do stron internetowych. Zgodę na ich wdrożenie wyraził jedynie Kaspersky Lab.
ACTA 2 – Polska zaskarżyła Artykuł 13 w Trybunale Sprawiedliwości UE
Krystian Pieniążek, 28 maja 2019, 15:59
Polska jest pierwszym krajem, który zaskarżył kontrowersyjną Dyrektywę ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (znaną też jako „ACTA 2”) w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego rządu jej niektóre artykuły zagrażają wolności w internecie i mogą poskutkować wprowadzeniem cenzury prewencyjnej.
Senator USA chce uderzyć w gry wyciągające pieniądze od dzieci
Jakub Błażewicz, 8 maja 2019, 20:25
Amerykański senator Josh Hawley zapowiedział przedstawienie projektu regulacji mikropłatności w grach. Ustawa zakazałaby obecności lootboksów oraz elementów pay-to-win w produkcjach przeznaczonych dla osób poniżej 18. roku życia.
Morawiecki o grach na Game Jam Square: „Jesteśmy w bardzo wzrostowej fazie”
Jakub Błażewicz, 29 kwietnia 2019, 18:05
W weekend po raz pierwszy odbyły się zawody w tworzeniu gier Game Jam Square. Na imprezie pojawił się premier Mateusz Morawiecki, który zapewnił o wsparciu polskich deweloperów oraz wyraził słowa uznania dla rodzimych twórców.
Prezydent Duda ogłosił skład Narodowej Drużyny E-sportu
Agnieszka Adamus, 23 kwietnia 2019, 16:27
Narodowa Drużyna E-sportu została dziś oficjalnie powołana do życia. Prezydent Andrzej Duda ogłosił oficjalny skład, który reprezentować będzie Polskę w rozgrywkach e-sportowych związanych z grami z serii FIFA.
Konsole mogą podrożeć. Wojna handlowa Unii Europejskiej i USA
Krystian Pieniążek, 18 kwietnia 2019, 18:04
Unia Europejska przygotowuje się do nałożenia dodatkowego cła na amerykańskie produkty. Na długiej liście wymienionych dóbr znalazły się konsole. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, w niedługim czasie gracze przymierzający się do zakupu tych ostatnich będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli.
Amerykańska komisja handlu przyjrzy się bliżej lootboksom
Bartosz Świątek, 11 kwietnia 2019, 12:06
Amerykańska komisja handlu – FTC – zorganizuje w sierpniu tego roku otwarte warsztaty poświęcone tematowi lootboksów i ich potencjalnie szkodliwemu wpływowi na zachowanie młodych graczy.
Amerykański polityk zbanowany w EVE Online za korupcję
Krystian Pieniążek, 9 kwietnia 2019, 19:11
Kariera Briana W. Schoenemana (Brisca Rubala) w świecie gry EVE Online dobiegła końca. Polityk, który według firmy CCP Games dopuścił się korupcji, został usunięty z szeregów komisji CSM, a także otrzymał dożywotniego bana.
Prezydent Duda zainicjował powołanie Drużyny Narodowej w grze FIFA
Michał Kułakowski, 6 kwietnia 2019, 09:12
Prezydent Polski zainicjował powołanie e-sportowej Drużyny Narodowej, która w przyszłym roku pojawi się na zawodach FIFA eNations Cup. Kapitanem zespołu zostanie wielokrotny Mistrz Polski w grze FIFA – Miłosz "milosz93" Bogdanowski.
Podatek od Netflixa? Rząd planuje opodatkować serwisy streamingowe
Krystian Pieniążek, 7 marca 2019, 15:42
Rozglądając się za źródłami finansowania swoich propozycji programowych na rok 2019, polski rząd wziął na celownik serwisy streamingowe, takie jak Netflix, Spotify czy HBO Go. Ich opodatkowanie ma zapewnić około miliard złotych rocznie, który zasili budżet państwa, a może pochodzić… z kieszeni użytkowników.
Unijna dyrektywa o prawach autorskich doczekała się ostatecznej wersji
Konrad Hazi, 15 lutego 2019, 14:19
Unijna dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zwana potocznie "ACTA 2", doczekała się ostatecznej wersji. Finalny kształt przepisów wciąż budzi pewne kontrowersje i rodzi obawy co do tego, jak będzie wyglądał Internet po wejściu ich w życie. Według Parlamentu Europejskiego dołożono wszelkich starań, by umocnić pozycję twórców i zarazem zachować pełną wolność słowa w sieci.
Rosja wyłączy dostęp do globalnego Internetu – na razie na chwilę
Konrad Hazi, 12 lutego 2019, 17:52
Rosyjskie agencje informują o planowanym testowym odłączeniu się Federacji Rosyjskiej od globalnego internetu. Próba ma na celu sprawdzenie, jak będzie działała sieć, gdy cały ruch będzie odbywał się wewnątrz kraju. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy eksperyment się odbędzie, jednak prawdopodobnie nastąpi to przed 1 kwietnia.
Huawei oskarżone o wypłacanie premii za szpiegowanie konkurencji
Amadeusz Cyganek, 6 lutego 2019, 12:24
Kolejne dni przynoszą dalsze, niepokojące wieści na temat działalności jednego z największych producentów smartfonów – firmy Huawei. Amerykanie oskarżają Huawei o stosowanie systemu premii dla aktywnych szpiegów działających w strukturze koncernu, a także otwarcie przestrzegają przed korzystaniem z urządzeń tej firmy przy budowie sieci 5G.
ACTA 2 – polscy twórcy wspierają kontrowersyjną dyrektywę
Jakub Błażewicz, 25 stycznia 2019, 13:00
Polscy twórcy, dziennikarze i nie tylko opublikowali manifest Razem Dla Kultury w związku z dyrektywą ws. prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Sygnatariusze deklarują swoje poparcie dla projektu określanego często jako "ACTA 2" w imię walki o polską kulturę.
Chińscy szpiedzy w polskim Huawei? ABW zatrzymało podejrzanych
Amadeusz Cyganek, 11 stycznia 2019, 15:37
Wygląda na to, że afera szpiegowska z Huawei w roli głównej dotyczy nie tylko USA. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniu wysoko postawionego przedstawiciela polskiego oddziału Huawei pod zarzutami szpiegostwa.
Rząd Korei Południowej chroni e-sport - boosting uznany za przestępstwo
Konrad Serafiński, 9 grudnia 2018, 12:45
E-sport w Korei Południowej od lat spotyka się z profesjonalnym podejściem władzy. Tym razem rząd południowokoreański uchwalił projekt ustawy uznający boosting za przestępstwo, do tego bardzo surowo karane. Z takiego obrotu spraw cieszy się chociażby Riot Games - twórcy League of Legends.
Federalna Komisja Handlu w USA weźmie lootboksy pod lupę
Jakub Mirowski, 28 listopada 2018, 12:03
Przewodniczący amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu Joseph Simons zobowiązał się przed senacką podkomisją do zbadania problemu lootboksów w grach wideo i ich potencjalnych zagrożeń dla najmłodszych graczy.
Kolejna edycja rządowego programu Rozwój Sektorów Kreatywnych
Bartosz Świątek, 6 listopada 2018, 13:29
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, umożliwiającego zdobycie dofinasowania na przeróżne projekty – w tym także gry wideo.
Elektronika w cieniu wojny handlowej USA z Chinami. Czekają nas podwyżki
Amadeusz Cyganek, 1 października 2018, 11:15
Wojna handlowa USA z Chinami trwa w najlepsze – niestety, wygląda na to, że głównymi jej ofiarami będą nabywcy elektroniki. Producenci sprzętu – w tym kart graficznych – otwarcie przyznają, że ceny szybko pójdą w górę.