polityka - sprzęt i technologie
Po wpłynięciu na Ubisoft, akcja przeciwko niszczeniu gier wideo staje przed największym wyzwaniem
Jakub Błażewicz, 8 października 2024, 12:47
Inicjatywa obywatelska „Stop Killing Games” wciąż trwa, ale liczba zebranych podpisów nie zbliżyła się jeszcze nawet do połowy wymaganego progu poparcia akcji.
Rosyjska prokuratura chce zakazu sprzedaży gry Last Train Home. Powodem ma być nienawiść wobec żołnierzy Armii Czerwonej
Jakub Błażewicz, 14 sierpnia 2024, 13:06
Last Train Home nie spodobało się petersburskiemu prokuratorowi, który zarzuca grze sprzeczność z prawdą historyczną i ukazywanie rosyjskich władz oraz żołnierzy z czasów wojny domowej w niekorzystnym świetle.
Poprzyj akcję „Stop niszczeniu gier wideo”. Ruszyła zbiórka podpisów w Polsce i UE
Jakub Błażewicz, 31 lipca 2024, 12:20
Ruszyła zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską „Stop niszczeniu gier wideo”. Przez rok gracze z Unii Europejskiej będą musieli pokazać, że faktycznie sprzeciwiają się praktyce „uśmiercania” gier.
Polski rząd prześwietli rynek gier, w tym Steama i PS Store, pod kątem ograniczania konkurencji
Jakub Błażewicz, 13 maja 2024, 11:57
Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych antykonkurencyjnych działań na rynku gier. Na celowniku znalazły się m.in. platformy PS Store oraz Steam.
Tencent i NetEase tracą miliardy dolarów. Chiny chcą ograniczyć wydatki w grach
Jakub Błażewicz, 22 grudnia 2023, 13:55
Chiński rząd szykuje przepisy mające ograniczyć wydatki w grach sieciowych. Regulacje jeszcze nie weszły w życie, ale samo ogłoszenie wystarczyło, by Tencent i NetEase mocno straciły na giełdzie.
Cena RTX-a 4090 w Chinach poszybowała w górę; winne są sankcje USA
Arkadiusz Strzała, 20 października 2023, 16:55
Ceny flagowej karty graficznej w Chinach przypominają już poziom z czasów pandemii. Urządzeń zaczyna brakować w wyniku nałożonych przez USA sankcji eksportowych.
Większość Europejczyków popiera cyfryzację dokumentów
Arkadiusz Strzała, 28 września 2023, 14:42
Badanie przeprowadzone wśród mieszkańców Unii Europejskiej potwierdza, że cyfryzacja dokumentów ma duże poparcie. Dla większość to wpłynie nie tylko na usprawnienie odpraw, ale także na bezpieczeństwo granic.
UE wyznacza strażników dostępu, duże zmiany w świecie technologii
Jakub Błażewicz, 7 września 2023, 15:52
Unia Europejska bierze się za egzekwowanie postanowień aktu o rynku cyfrowym (DMA). Microsoft, Amazon i Apple są wśród sześciu strażników dostępu, którzy muszą wywiązać się z nowych zobowiązań.
Iran szykuje odpowiedź na Call of Duty; gra „cuchnie” rosyjską propagandą
Hubert Śledziewski, 30 czerwca 2023, 19:01
Irańskie studio animacji zapowiedziało grę, mającą być odpowiedzią na serię Call of Duty. Z zapowiedzi wynika, że Revenge będzie niosło silny prorosyjski przekaz.
Łamiemy konwencje genewskie w grach. Ale czy można to zmienić?
Dariusz Matusiak, 25 lutego 2023, 11:30
Gry znane są z beztroskiego epatowania przemocą, ale to zaledwie jeden z ich grzechów. Wiele tytułów pozwala bowiem łamać międzynarodowe prawo dotyczące konfliktów zbrojnych. Jednak czy jest w ogóle możliwe, by przestrzegały takich zasad lub dawały nam wybór?
Recenzji Atomic Heart u nas nie będzie
Adam Zechenter, 20 lutego 2023, 14:20
Jeśli szukacie recenzji Atomic Heart, to na GRYOnline.pl jej nie znajdziecie. Ta rosyjska gra wzbudza zbyt wiele kontrowersji, żebyśmy mogli je zignorować.
Białoruskie KGB uznaje jednego z twórców World of Tanks za terrorystę
Jakub Błażewicz, 30 stycznia 2023, 21:14
Nick Katsełapow z Wargaming.net miał finansować „terrorystów”. Przynajmniej tak uznały białoruskie służby specjalne.
Kłopoty w kryptoraju. Jak kopacze bitcoinów pozbawili prądu cały kraj
Jakub Mirowski, 25 stycznia 2023, 16:42
Odkąd wydobywanie kryptowalut doprowadziło do największej w historii awarii sieci energetycznej w państwach Azji Środkowej, tamtejsze rządy, niegdyś entuzjastyczne, spoglądają na „górników” coraz mniej przychylnym okiem.
Premiera rosyjskiej gry Atomic Heart w rocznicę wojny to zły pomysł
Adam Zechenter, 19 stycznia 2023, 16:59
Czy premiera rosyjskiej gry niemal w rocznicę inwazji tego kraju na Ukrainę to dobry pomysł? Nie. Nawet biorąc poprawkę na to, że datę wybrał zapewne zachodni wydawca, i tak wyszło słabo. Ale jest jeszcze szansa na wyprostowanie tej sytuacji.
Europa chce działań przeciw lootboxom, uzależnieniu od gier i farmieniu złota
Kamil Kleszyk, 18 stycznia 2023, 16:55
Parlament Europejski głosował m.in. za lepszą ochroną konsumentów grających w gry wideo, a zarazem zwiększeniem potencjału i jednolitości tego sektora. Ponadto zgłosił pomysł utworzenia europejskiej nagrody w dziedzinie gier online.
Ormianina goń, goń, goń! Jak sprzedać kiepską propagandę w jeszcze gorszej grze wideo
Jakub Mirowski, 12 stycznia 2023, 14:20
Niezależna turecka strzelanka Maroon Berets: 2030 to gra, na którą warto spojrzeć wyłącznie jako na studium przypadku interaktywnej rozrywki na wskroś przesiąkniętej nacjonalistyczną ideologią i propagandowymi frazesami.
Chińscy gracze w końcu sprawdzą „nowe” gry
Jakub Błażewicz, 29 grudnia 2022, 12:55
Valorant, Gwint i Pokemon Unite – te gry znalazły się wśród 44 zachodnich produkcji, które w końcu trafią do Chin, 18 miesięcy po wstrzymaniu przez rząd wydawania licencji.
Rosja zakazuje gier z „propagandą LGBT”, prawo wchodzi w życie
Jakub Błażewicz, 7 grudnia 2022, 18:50
W Rosji weszła w życie nowelizacja ustawy, która zakazuje rozpowszechniania „propagandy LGBT”. Także w grach wideo.
Komunistyczna Partia Chin ogłasza sukces: „wyleczyła” młodzież z nałogu gier
Michał Ciężadlik, 24 listopada 2022, 18:19
Chińskie władze podały dane, z których wynika, że 75% nieletnich graczy stosuje się do ograniczeń nałożonych na gaming w Państwie Środka.
Polski rząd finansuje patriotyczną strategię o Bolesławie Chrobrym
Jakub Błażewicz, 17 października 2022, 19:43
Polskie studio BTC rozpoczyna prace nad grą zatytułowaną Chrobry. Historia sprzed 1000 lat. Ma ona „mocno rozbudzać wyobraźnię historyczną i realizować założenia współczesnego patriotyzmu”.
„Narodowy” silnik gier okazał się za drogi dla rządu Rosji
Hubert Śledziewski, 6 października 2022, 19:25
Rosyjski rząd uznał stworzenie „narodowego” silnika do gier przedsięwzięciem bardzo nieopłacalnym. Pojawił się jednak prywatny inwestor, który ma przynajmniej utrzymać projekt przy życiu.
Lootboxy nie zniknęły z Belgii; to porażka nowych przepisów
Jakub Błażewicz, 8 sierpnia 2022, 19:44
2018 rok miał być końcem lootboxów w Belgii. Jednak najwyraźniej zakazanie tego typu „hazardu” okazało się zbyt trudne w praktyce.
Indonezja odcina dostęp do Steam, Epic Games Store i innych platform online [Aktualizacja]
Adrian Werner, 3 sierpnia 2022, 11:55
Indonezyjscy gracze utracili dostęp do wielu popularnych usług z grami, w tym do Steam. Powodem jest brak rejestracji firm w ministerstwie komunikacji.
W tym kraju nie uważają, że lootboxy to problem dla państwa
Marek Makuła, 18 lipca 2022, 15:44
Rząd Wielkiej Brytanii przeprowadził dochodzenie w sprawie lootboxów w grach. Wnioski są takie, że problem istnieje i trzeba się nim zająć, ale najlepiej będzie, jeśli rozwiąże się sam.
Rosja chce alternatywy dla Unreal Engine i Unity; ma finansować własny silnik gier
Jakub Błażewicz, 13 lipca 2022, 19:15
Rosja może chcieć zabezpieczyć się na wypadek, gdyby Epic Games nie poprzestało na wycofaniu z kraju swoich gier. Miałoby to przybrać formę darmowego silnika dla rosyjskich deweloperów, który sfinansuje państwo.
Holandia i Hiszpania mają dość lootboxów; regulacje prawne w drodze
Michał Ciężadlik, 4 lipca 2022, 17:12
Lootboxy ściągają na siebie uwagę polityków kolejnych europejskich krajów. Po Belgii to Holandia ma się stać kolejnym państwem wolnym od skrzynek z niespodziankami. Tamtejsi parlamentarzyści już złożyli stosowny projekt.
Polski rząd powołał nową instytucję do rozwoju „kulturowych gier”
Jakub Błażewicz, 1 czerwca 2022, 20:00
Polskie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych ma zajmować się wykorzystaniem nowoczesnych technologii (w tym gier wideo) oraz „inspirowaniem i rozwijaniem międzybranżowej i międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju polskich przemysłów kreatywnych”.
Lootboxy muszą zostać uregulowane; organizacje konsumenckie naciskają na rządy
Krzysiek Kalwasiński, 1 czerwca 2022, 18:05
Lootboxy znów znajdują się w centrum kontrowersji. Organizacje konsumenckie naciskają na rządy, aby te wprowadziły odpowiednie regulacje.
Senatorzy USA mają obawy co do przejęcia Activision przez Microsoft
Dawid Wanat, 1 kwietnia 2022, 17:39
Amerykańscy senatorowie są zaniepokojeni planowanym przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft. Ich obawy dotyczą traktowania pracowników oraz pozycji Bobby’ego Koticka, który był też zamieszany w kontrowersje na tle molestowania seksualnego.
Wojna w Ukrainie - reakcje deweloperów oraz organizacji gamingowych [News aktualizowany]
Michał Ciężadlik, 21 marca 2022, 15:58
Nad ranem 24 lutego rosyjskie wojska zaatakowały terytorium Ukrainy, rozpoczynając wojnę. Ta wstrząsająca sytuacja wywołała lawinę komentarzy i opinii – także w środowisku gamingowym.
CS:GO - gracz Virtus.pro niepewny swojej przyszłości w rosyjskiej formacji w związku z wojną
Michał Ciężadlik, 2 marca 2022, 17:21
Gracz rosyjskiej organizacji Virtus.pro, Marek „YEKINDAR” Galinski, opowiedział w wywiadzie o nieciekawej sytuacji w zespole, związanej z wojną na Ukrainie. Łotysz twierdzi, że jest niepewny swojej przyszłości w tej drużynie.
Wicepremier Ukrainy wzywa gigantów gamingu do wyłączenia usług w Rosji
Dawid Wanat, 2 marca 2022, 14:14
Mychajło Fedorow prosi deweloperów oraz organizacje e-sportowe o pomoc i podjęcie akcji przeciwko Rosji. Wzywa m.in. do wyłączenia usług oraz blokowania rosyjskich użytkowników.
Poruszający apel legendy CS:GO w sprawie Ukrainy: „musimy być zjednoczeni”
Michał Ciężadlik, 25 lutego 2022, 21:17
Finały Intel Extreme Masters w Katowicach przebiegają w cieniu tragicznych wydarzeń, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. W katowickim Spodku o wojnie wypowiedział się najbardziej znany ukraiński pro-gracz CS:GO – s1mple.
This War of Mine ofiarą review bombingu Chińczyków i Rosjan
Hubert Śledziewski, 25 lutego 2022, 20:34
Oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie wydane wczoraj przez rodzime 11 bit studios wywołało oburzenie chińskich i rosyjskich graczy. W odwecie przeprowadzają oni review bombing gry This War of Mine na Steamie.
Gracz odtworzył rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą w grze strategicznej
Adam Królak, 18 stycznia 2022, 18:00
Jeden z zapalonych graczy odtworzył pozycje sił rosyjskich na granicy z Ukrainą w grze strategicznej Command: Modern Operations. Projekt budzi podziw rozmachem.
Premier Morawiecki mówił o e-sporcie, najwyraźniej nie bardzo wiedząc, czym jest
Michał Ciężadlik, 13 stycznia 2022, 15:41
Podczas wczorajszej debaty w Sejmie poruszono temat gier wideo w dosyć kuriozalny sposób. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rząd ma zamiar „wyciągać dzieci sprzed ekranów monitorów, telewizorów, komputerów” poprzez… e-sport.
Intel przeprasza Chińczyków, w tle sankcje międzynarodowe i praca przymusowa
Arkadiusz Strzała, 23 grudnia 2021, 13:35
Wezwanie Intela do zerwania współpracy z regionem Sinciang zostało negatywnie odebrane przez Chińczyków. Firma opublikowała więc oficjalne przeprosiny, próbując ugasić rozpętaną „dramę”.
Pegasus w Polsce. Służby śledziły Romana Giertycha
Miriam Moszczyńska, 21 grudnia 2021, 18:08
Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus znów zawitało do debaty publicznej. Tym razem za jego pomocą mieli być podsłuchiwani Roman Giertych oraz wielu innych polityków.
Kina w trakcie pandemii; nowe obostrzenia w Polsce
Jakub Błażewicz, 29 listopada 2021, 16:37
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, które będą obowiązywać m.in. w kinach.
Chiny budują kwantowy superkomputer, USA podkłada im nogę
Dawid Wanat, 26 listopada 2021, 12:54
Stany Zjednoczone blokują eksport technologii kwantowych w obawie o bezpieczeństwo narodowe. Chińskie firmy zostały oskarżone o używanie komputerów kwantowych w celach wojskowych.
Miasto w kształcie bitcoina powstanie obok wulkanu
Konrad Sarzyński, 22 listopada 2021, 17:30
Powstaje Bitcoin City. Miasto bez podatków, nowoczesne i w malowniczej scenerii. Raj na Ziemi czy szalone marzenie, które runie razem z gospodarką całego kraju?
Pracownicy Google sprzeciwiają się współpracy firmy z Izraelem
Arkadiusz Strzała, 2 listopada 2021, 16:48
Pracownicy protestują przeciwko projektowi Nimbus – wspólnej inicjatywie Google, Amazonu i izraelskiej władzy. Kilku z nich rezygnuje z anonimowości petycji i zarazem ujawnia swoją semicką narodowość.
W Salwadorze za śniadanie zapłacimy bitcoinami; rynek reaguje nerwowo
Michał Zegar, 8 września 2021, 19:10
Na rynku bitcoina nastąpił krach związany z wprowadzeniem przez Salwador kryptowaluty jako oficjalnej metody płatności. Tym samym kraj ten stał się pierwszym państwem na świecie z cyfrowym systemem pieniężnym.
Korea Południowa a gry wideo w godzinach nocnych - kontrowersyjny zakaz zostanie zniesiony
Jakub Błażewicz, 25 sierpnia 2021, 19:54
Po 10 latach Korea Południowa rezygnuje z prawa wyłączającego, czyli de facto godziny policyjnej dla graczy poniżej 16 roku życia.
UE bierze na celownik kryptowaluty. Koniec z anonimowością transakcji?
Adam Królak, 23 lipca 2021, 11:40
Komisja Europejska przymierza się do ograniczenia anonimowości transakcji z użyciem kryptowalut. Powodem ma być wykorzystywanie ich do prania brudnych pieniędzy oraz innych przestępstw finansowych.
Rosyjscy hakerzy zniknęli z sieci. Kto za tym stoi?
Przemysław Dygas, 14 lipca 2021, 12:43
Grupa hakerska REvil, która odpowiadała za ataki przy użyciu ransomware, nagle zniknęła z sieci. Może mieć to związek z naciskami USA na rząd Federacji Rosyjskiej.
Crytek może zostać przejęty przez Tencent. W tle obawy o szpiegostwo
Adrian Werner, 14 lipca 2021, 10:58
Firma Tencent ma szykować się do wykupienia studia Crytek. Budzi to spore kontrowersje, gdyż zespół produkuje także technologie do symulatorów wojskowych, więc powstają obawy, że mogłoby być użyte przez Chiny do szpiegowanie państw NATO.
Chiny chcą walczyć z kopaniem bitcoina i innych kryptowalut [Aktualizacja]
Angelika Kałdus, 14 czerwca 2021, 16:43
Kopanie bitcoina w Chinach może zostać ograniczone lub zakazane. Wartość BTC poleciała na łeb, na szyję w ostatnich dniach.
Rok 1984 Orwella może ziścić się już w 2024 roku wg prezydenta Microsoftu
Angelika Kałdus, 28 maja 2021, 12:50
Według prezydenta Microsoftu rzeczywistość z Roku 1984 George'a Orwella może nadejść już za parę lat w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji (AI).
Iran zakazuje kopania kryptowalut z powodu braków prądu
Arkadiusz Strzała, 27 maja 2021, 13:10
Iran stosuje zdecydowane środki przeciwko kopaniu kryptowalut. Wprowadzając czasowy zakaz, próbuje zapobiec nadmiernemu zużyciu energii, wywołanemu głównie przez niezarejestrowane farmy wydobywające m.in. BTC.