polityka - sprzęt i technologie (4)
Chiński rząd zablokował dostęp do serwisu Twitch
Michał Kułakowski, 21 września 2018, 18:30
Twitch jest już oficjalnie niedostępny w Chinach. Rząd Państwa Środka zablokował w pełni dostęp do tego popularnego serwisu, co jest najprawdopodobniej częścią szerzej zakrojonej akcji wymierzonej w przemysł gier online, a także wynikiem działań ograniczających obecność na lokalnym rynku zagranicznych spółek.
Prezydent Chin ogranicza Chińczykom dostęp do gier… w ramach walki z krótkowzrocznością
Maciej Żulpo, 1 września 2018, 13:37
Chiński prezydent Xi Jinping walczy z krótkowzrocznością obywateli jego kraju. Robi to poprzez nałożenie ograniczeń... na producentów i wydawców gier. Młodzież ma też spędzać mniej czasu przed monitorami. Cierpią i dzieci, i rynek - np. giełdowe notowania firmy Tencent z dnia na dzień poleciały na łeb, na szyję.
Koniec cenzury swastyk w niemieckich wersjach gier
Krystian Pieniążek, 9 sierpnia 2018, 19:49
Swastyki były tematem tabu w niemieckich wersjach gier wideo. Tamtejsze władze uznały jednak, że najwyższa pora skończyć z ich cenzurą. W efekcie nazistowska symbolika będzie mogła trafić do wybranych produkcji... pod pewnymi warunkami.
Polscy twórcy gier wideo zapłacą mniejsze podatki
Michał Ostiak, 21 lipca 2018, 09:14
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzegło ogromny potencjał w branży gier i planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów "gier kulturowych".
Francuska komisja regulacyjna nie uznaje lootboxów za hazard
Krzysztof Sobiepan, 6 lipca 2018, 12:00
Kolejna instytucja wypowiada się w temacie lootboxów. Francuska Autorité de Regulation des Jeux En Ligne (ARJEL) twierdzi, że nie można zaliczyć skrzynek w poczet gier hazardowych, ale normalizują one tego typu zachowania wśród młodzieży i wymagają „skoordynowanych działań”.
Regulacje RODO a gry sieciowe. Blokada kont graczy poniżej 16 roku życia
Michał Kułakowski, 16 maja 2018, 20:08
W przyszłym tygodniu w życie wchodzi nowe europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Wpłynie ono na wygląd oraz działanie wielu portali i serwisów internetowych, w tym gier sieciowych. Na przykład dzieci poniżej 16 lat nie zagrają w swoje ulubione sieciowe produkcje bez akceptacji nowych regulaminów użytkownika przez rodziców.
Dramat chińskich graczy - mogą się stać obywatelami gorszej kategorii
Adrian Werner, 27 kwietnia 2018, 14:55
Chiny szykują się do powszechnego wprowadzenia w 2020 roku systemu, który zachowania obywateli będzie przeliczał na punkty i na podstawie tego wyniku ułatwi dostęp do różnych usług i praw lub utrudni życie niepokornym osobom.
Holandia idzie na wojnę z lootboksami
Krystian Pieniążek, 19 kwietnia 2018, 16:20
Holenderski urząd do spraw hazardu dał ultimatum twórcom wybranych gier z lootboksami, które naruszają tamtejsze prawo hazardowe. Jeśli autorzy tych produkcji nie wprowadzą stosownych zmian, będą musieli liczyć się z karami finansowymi lub możliwością zakazu ich sprzedaży.
Polska łagodzi stanowisko w sprawie kryptowalut
Jakub Błażewicz, 19 kwietnia 2018, 15:10
Polski rząd zdecydował się na nieco bardziej liberalne podejście do handlu kryptowalutą, niż zapowiadał na początku kwietnia. Jak zdradził wiceminister finansów Paweł Cybulski, obecny system podatkowy nie jest w stanie poradzić sobie z tą nowinką na rynku finansowym, dlatego też urząd skarbowy ma przyjąć "łagodne podejście" przy opłacaniu podatków od wirtualnych pieniędzy.
Polski rząd zainteresował się lootboksami
Kamil Zwijacz, 10 kwietnia 2018, 20:08
Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygląda się sprawie lootboksów i hazardu w grach wideo. Resort ma też przeprowadzić konsultacje z branżą i podjąć ewentualne decyzje w sprawie znienawidzonych przez wielu skrzynek.
Polska z najbardziej opresyjnym opodatkowaniem handlu kryptowalutami
Karol Ryka, 9 kwietnia 2018, 18:17
Polskie Ministerstwo Finansów 4 kwietnia 2018 roku opublikowało oficjalną interpretację sposobu opodatkowania przychodów płynących z obrotu kryptowalutami. Treść tej interpretacji czyni z Polski państwo o najbardziej niekorzystnych przepisach do prowadzenia handlu tego typu środkami.
Trwa nabór do rządowego programu Rozwój Sektorów Kreatywnych
Bartosz Świątek, 22 lutego 2018, 19:00
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, w ramach którego wsparcie uzyskać mogą m.in. polscy twórcy gier. Wnioski można składać do 26 marca bieżącego roku.
Smartfony Huawei szpiegują swoich użytkowników. Tak twierdzą FBI, CIA i NSA
Amadeusz Cyganek, 15 lutego 2018, 13:30
Bezpieczeństwo danych osobistych to w dzisiejszych czasach sprawa wielkiej wagi. Każda pogłoska o ewentualnej próbie szpiegowania jest więc naprawdę poważnie traktowana. Aktualnie na celowniku jest firma Huawei, którą podejrzewa się o ścisłą współpracę z chińskim rządem.
Lootboxy jak alkohol? Hawaje z propozycją nowych praw
Krzysztof Sobiepan, 13 lutego 2018, 09:41
Izba Reprezentantów i Senat stanu Hawaje debatują na temat czterech nowych projektów prawnych, biorących na cel gry z losowymi mikropłatnościami. Jeśli ustawy wejdą w życie, wydawcy będą musieli dodatkowo oznaczać swoje produkty i zdradzać rachunki prawdopodobieństwa, a tytuły z systemami pseudohazardowymi kupią jedynie pełnoletni gracze.
Niemcy kolejnym krajem, który weźmie lootboksy pod lupę
Jakub Mirowski, 7 lutego 2018, 09:49
Jak donosi portal Welt, niemiecka Komisja ds. Ochrony Młodzieży przyjrzy się problemowi lootboksów w grach wideo. Jeśli zadecyduje, że skrzynki z losową zawartością noszą cechy hazardu, wydawców mogą czekać kary pieniężne lub ograniczenia dystrybucji.
Senator Hawajów o walce z hazardem - zakaz sprzedaży gier ze skrzynkami niepełnoletnim?
Jakub Błażewicz, 6 grudnia 2017, 13:18
Chris Lee, senator stanu Hawaje, opublikował drugi filmik poświęcony kwestii skrzyń z zawartością. Polityk zapowiedział podjęcie działań celem wprowadzenia ustaw regulujących dostęp do gier uwzględniających losowe zdobywanie przedmiotów, w tym zakaz sprzedaży tego typu tytułów osobom niepełnoletnim.
Belgowie chcą zakazania lootboksów na terenie Unii Europejskiej [aktualizacja]
Jakub Mirowski, 22 listopada 2017, 21:20
Belgijska Komisja ds. Gier wydała oświadczenie, w którym uznała kupowane za prawdziwe pieniądze lootboksy - skrzynki z losową zawartością - za hazard i zapowiedziała, że będzie się domagać zakazania ich w Unii Europejskiej.
USA wspiera ISIS - twierdzi rosyjski MON. Za dowód służy screen z gry
Kamil Zwijacz, 15 listopada 2017, 11:35
Dużą wpadkę zaliczyło rosyjskie ministerstwo obrony, które opublikowało zdjęcia mające stanowić dowód na współpracę USA z ISIS. Okazało się jednak, że jedna z grafik jest screenem z gry.
Brytyjski rząd zabiera głos na temat hazardowych mechanik w grach
Grzegorz Chmielewski, 26 października 2017, 19:46
Od dłuższego czasu trwa debata na temat legalności skrzynek i mikrotransakcji w grach wideo oraz powiązania tych mechanizmów z hazardem. Tym razem na ich temat obszernie wypowiedział się rząd Wielkiej Brytanii, który współpracuje z organizacją PEGI.
Ministerstwo Sportu i Turystyki otwiera się na e-sport
Marta Kucharska, 23 czerwca 2017, 15:42
W Sejmie przegłosowano nowelizację ustawy o sporcie, która rozszerza definicję sportu na „każdą aktywność intelektualną, której celem jest osiągnięcie wyniku sportowego”. Ministerstwo Sportu i Turystyki jednak zaprzecza, jakoby dzięki temu elektroniczny sport miał się zrównać z tradycyjnym.
Rząd boliwijski niezadowolony z wizerunku swojego kraju w grze Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands
Miłosz Szubert, 3 marca 2017, 10:40
Firma Ubisoft podpadła rządowi Boliwii. Ich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wystosowało oficjalną notę do ambasadora Francji, w której pojawia się skarga na to, w jaki sposób ukazany jest ten południowoamerykański kraj w grze Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands.
Polskie gry otrzymają dotacje od Ministerstwa Kultury
Jakub Błażewicz, 2 marca 2017, 15:48
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru do programu Rozwój Sektorów Kreatywnych. Wiele spośród przyjętych wniosków dotyczyło wsparcia rodzimej branży gier wideo, w tym projektów polskich twórców. Wśród nich znalazła się m.in Tawerna - symulator zarządzania średniowieczną karczmą od cdp.pl.
Programuj - rusza nowa inicjatywa rządowa
Krzysztof Sobiepan, 2 lutego 2017, 12:56
Kampania ma na celu zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania. W centrum wydarzeń umieszczona została polska branża elektronicznej rozrywki, a główne hasło to „Robienie gier jest fajniejsze niż granie".
Rząd przeznaczy 116 milionów złotych na produkcję polskich gier
Łukasz Szliselman, 14 grudnia 2016, 15:43
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamierza dofinansować 38 projektów polskich deweloperów łączną kwotą 116 mln złotych. Wsparcie rządowe otrzymają m.in. narzędzia do produkcji Cyberpunk 2077 oraz technologia VR w grze Car Mechanic Simulator.
Tęczowe koszulki w FIFA 17 – rosyjscy politycy chcą wycofania gry z rynku
Krzysztof Sobiepan, 6 grudnia 2016, 14:30
Członkowie rosyjskiego parlamentu chcą, by FIFA 17 zniknęła z półek sklepowych. Powód? Gra ma zawierać homoerotyczną propagandę.
Deweloperzy wycofują się z Oculus VR z powodu afery wokół Palmera Luckeya
Kamil Zwijacz, 26 września 2016, 11:22
Szef firmy Oculus VR został bohaterem afery związanej z działaniami organizacji Nimble America, która rozsiewa w Internecie plotki na temat Hillary Clinton, rzucające złe światło na kandydatkę na urząd prezydenta USA. Palmer Luckey przekazał na konto fundacji 10 tysięcy dolarów, co nie spodobało się części deweloperów, którzy zagrozili zerwaniem współpracy z Oculus VR.
CD Projekt RED i polski rząd łączą siły, uruchamiając program dofinansowania rodzimych deweloperów [sprostowanie]
Kamil Zwijacz, 9 czerwca 2016, 06:54
CD Projekt RED wraz z polskim rządem uruchomiło program dofinansowania rodzimych deweloperów gier wideo, na który przeznaczono 18 milionów euro. Z pieniędzy mogą skorzystać firmy pracujące nad innowacyjnymi projektami.
Command & Conquer i film Zombie SS na twitterze rosyjskiej ambasady w UK
News Gameplay, 13 maja 2016, 15:06
Rosyjscy dyplomaci przechodzą samych siebie, obrazując wpisy na Twitterze poświęcone konfliktom w Syrii i "walce z nazizmem" obrazkami pochodzącymi z gry Command & Conquer: Generals oraz filmu Zombie SS.
Demokracja 3 - jutro premiera gry najlepszego sortu
Jakub Mirowski, 21 kwietnia 2016, 11:26
Jutro za sprawą firmy CDP.pl ukaże się pudełkowa polska wersja gry Demokracja 3 (ang. Democracy 3). W Edycji (Nie)Parlamentarnej pojawi się m.in. pięć nowych scenariuszy, inspirowanych naszą sceną polityczną.
Chiny oficjalnie zezwolą na sprzedaż konsol w całym kraju
Michał Kułakowski, 26 lipca 2015, 17:23
Po kilkunastu latach Chiński rząd ponownie zezwoli na sprzedaż konsol na terytorium całego państwa. To kolejny krok do normalizacji growego rynku w Państwie Środka. Od zeszłego roku urządzenia Microsoftu, Sony i Nintendo były pilotażowo dostępne w Szanghaju.
World of Tanks – Wargaming przywraca symbolikę stalinowską, gracze protestują
Szymon Liebert, 7 sierpnia 2013, 14:44
Firma Wargaming.net zamierza przywrócić symbole kojarzące się z Józefem Stalinem w grze World of Tanks. Ta decyzja, podyktowana chęcią zachowania wierności historycznej, wzbudziła kontrowersje wśród graczy. W produkcji nie ma bowiem symboliki nazistowskiej, zakazanej w niektórych krajach.
Square Enix traci w roku fiskalnym 2013. Koniec tytułów AAA na rzecz gier mobilnych?
Marcin Skierski, 14 maja 2013, 11:15
W związku ze sporymi stratami odnotowanymi przez firmę Square Enix w roku fiskalnym 2013, wydawca może dość mocno zmienić swoją politykę wydawniczą. W sieci pojawiły się przypuszczenia, że koncern kojarzony dotąd głównie z wysokobudżetowymi produkcjami skupi się w większym stopniu na rynku gier mobilnych.
Twórcy Arma III wypuszczeni za kaucją z greckiego aresztu
Michał Kułakowski, 15 stycznia 2013, 17:40
Dwóch pracowników czeskiego studia Bohemia Interactive zostało wypuszczonych za kaucją z greckiego aresztu, w którym znajdowali się od września oskarżeni o szpiegostwo i nielegalne fotografowanie obiektów wojskowych. O uwolnieniu deweloperów osobiście poinformował premier Grecji Antonis Samaras.
Polski rząd zaczął interesować się grami
Redakcja GRYOnline.pl, 27 września 2012, 12:24
Wczoraj doszło do historycznego wydarzenia - twórcy gier komputerowych spotkali się z władzami kraju, m.in. ministrem gospodarki i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.
Polemika wokół nagrody dla „morderczej gry” Crysis 2 w Niemczech
Grzegorz Ferenc, 30 kwietnia 2012, 15:00
Grę studia Crytek uznano za najlepszą niemiecką grę ubiegłego roku. Wiadomość prawdopodobnie przeszłaby bez echa, gdyby nie wypowiedź rzecznika parlamentarnej frakcji CDU/CSU w Bundestagu. „Mordercze gry nie powinny być nagradzane” – tak na nominację tytułu zareagował Wolfgang Börnsen.
Donald Tusk opowiada się za odrzuceniem umowy ACTA
Michał Kułakowski, 17 lutego 2012, 22:00
Premier donald Tusk przyznał, że jego stanowisko wobec umowy ACTA było mylne. Zapewnił, że podjął działania zmierzające do jej pełnego odrzucenia, nie tylko przez nasz kraj, ale również przez pozostałych sygnatariuszy porozumienia.
Wprowadzenie SOPA nie dojdzie do skutku. Biały Dom i komisja nadzoru wyrażają sprzeciw
Mateusz Kądziołka, 17 stycznia 2012, 10:42
Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjna ustawa SOPA nie zostanie przyjęta przez amerykański parlament. Głosy sprzeciwu ze strony administracji prezydenta Obamy oraz komisji nadzoru i reform rządowych sprawiły, że internauci nie muszą obawiać się wprowadzenia restrykcyjnego prawa.