Polscy twórcy gier wideo zapłacą mniejsze podatki
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzegło ogromny potencjał w branży gier i planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów "gier kulturowych".
Aktualnie w Polsce działa około 330 firm zajmujących się tworzeniem gier wideo, z czego 18 jest notowanych na giełdzie. Sektor ten zatrudnia łącznie ponad 4 tysiące osób i generuje 0,10% polskiego PKB. Rząd chce wprowadzić specjalną ulgę podatkową, która ma zachęcić do tworzenia w naszym kraju gier promujących rodzimą kulturę.
Opracowywana w tym celu ustawa będzie miała za zadanie zmaksymalizowanie korzyści płynących z rozwoju polskiego sektora gier wideo. Stanowi także odpowiedź na podobne działania legislacyjne innych państw, takich jak Anglia i Francja. Projekt zakłada, że twórcy gier będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowanych w podatku dochodowym (CIT lub PIT). Ma się to przełożyć na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19 proc. kosztów kwalifikowanych.
Planowana ulga podatkowa będzie jednak przeznaczona tylko dla produkcji, które spełnią określone wymagania i zakwalifikowane zostaną jako tzw. gry kulturowe. Co to oznacza w praktyce? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotuje specjalny test, dzięki któremu możliwa będzie weryfikacja projektów.
Uzyskanie statusu gry kulturowej zależeć będzie od spełnienia szeregu kryteriów. Test będzie brał pod uwagę takie elementy jak miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach czy wykorzystanie oryginalnego IP. Zweryfikowane zostaną także wykorzystanie elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Informacje o projekcie nowej ustawy znaleźć można w wykazie prac legislacyjnych, zdaniem jego autorów wpisuje się on w prowadzoną przez Radę Ministrów politykę wzmacniania polskich przemysłów kultury i kreatywnych. Dzięki wprowadzeniu ulgi podatkowej dla twórców gier, rząd liczy na zwiększenie zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń w branży. Ma się to przełożyć na dodatkowe wpływy do budżetu państwa i zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora gier na arenie międzynarodowej, a także zatrzymanie specjalistów w kraju.
- Strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów