autor: Krzysztof Sobiepan
Lootboxy jak alkohol? Hawaje z propozycją nowych praw
Izba Reprezentantów i Senat stanu Hawaje debatują na temat czterech nowych projektów prawnych, biorących na cel gry z losowymi mikropłatnościami. Jeśli ustawy wejdą w życie, wydawcy będą musieli dodatkowo oznaczać swoje produkty i zdradzać rachunki prawdopodobieństwa, a tytuły z systemami pseudohazardowymi kupią jedynie pełnoletni gracze.
Hawaje mogą się stać pierwszym miejscem prawnie regulującym dostęp do gier z mikropłatnościami. Tropikalny, 50. stan USA od jakiegoś czasu zajmował się tematem skrzynek z łupem, głównie za sprawą aktywnego senatora Chrisa Lee, który swego czasu porównał grę Star Wars: Battlefront II do „sieciowego kasyna z motywem Gwiezdnych wojen”. Krótko po owym oświadczeniu polityk zapowiedział program walki z wydawcami.
Okazuje się, że propozycje nowych praw trafiły do Izby Reprezentantów i Senatu szybciej, niż można by się tego spodziewać. Projekty ustaw HB2686 i SB3024 uderzyć mają w sprzedaż gier z losowymi nagrodami kupowanymi za prawdziwe pieniądze, zmuszając sklepy do sprawdzania pełnoletniości nabywców (podobnie jak przy zakupie alkoholu czy… w kasynach, trzeba mieć ukończone 21 lat).
Akty HB2727 oraz SB3025 dotyczą zaś informowania potencjalnych klientów – odpowiedni znak ostrzegawczy musiałby się znaleźć zarówno na fizycznym opakowaniu gry, jak i na stronie zakupu online. Producent winien będzie także zdradzać prawdopodobieństwo zdobycia wszelkich przedmiotów pochodzących z danej skrzynki i nie będzie mógł dodać do tytułu takich mechanik po jego premierze. Wszystkie prawa dotyczą segmentu ochrony konsumenta i w tym momencie znajdują się w procesie ustawodawczym. Część przeszła dopiero przez pierwsze czytanie, ale jeden powrócił już z opinią od Komisji Ochrony Konsumenta i Handlu i po drugim czytaniu został skierowany do zatwierdzenia w kolejnej komisji, tym razem o sądowym charakterze.
Sprawa lootboxów zdecydowanie nabiera rumieńców. Chris Lee wydaje się zadowolony z postępu, wspomniał też (via Hawaii Tribune Herald), że przeprowadza rozmowy z przedstawicielami innych terytoriów oraz krajów i obecnie ponad połowa stanów USA zaczyna pracę nad swoimi wersjami obostrzeń. Powyższe prawa mogą zmienić np. funkcjonujący od lat system ostrzegawczy ESRB, który zatrzymuje się obecnie na kategorii 18+/adults only. Nie wiadomo, co stanie się z już obecnymi na rynku grami z systemami mikropłatności (Overwatch w tym momencie oznaczony jest jako odpowiedni dla nastolatków, bez wspomnienia o hazardzie).
W następnej kolejności do podobnych prac przystąpią Szwedzi, planujący aktualizację prawa hazardowego na początku 2019 roku. W ostatnim czasie całej sprawie przyglądała się także niemiecka Komisja ds. Ochrony Młodzieży. Czy owe ruchy mogą zwiastować początek końca ery skrzynek?