prawo - sprzęt i technologie
Kliencie, nie nabywasz gry, tylko licencję jej użytkowania. Taką informację będą od teraz widzieć gracze z Kalifornii, dokonując zakupów w sklepach cyfrowych
Maciej Gaffke, 26 września 2024, 22:57
Stan Kalifornia zmusił cyfrowe sklepy do informowania klientów, że stają się właścicielami licencji na grę, a nie posiadaczami tej ostatniej.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania IPN. Wykazała niefrasobliwe wydatkowanie publicznych środków m.in. na gry komputerowe
Krzysztof Kałuziński, 6 lipca 2024, 12:53
Wykorzystanie budżetu w 2023 przez Instytut Pamięci Narodowej zwróciło uwagę Najwyższej Izby Kontroli. Państwowa jednostka miała dopuścić się wielu uchybień, a część z nich związana jest z wydatkami na gry komputerowe.
Naprawa starego sprzętu będzie tańsza i łatwiejsza. Dzięki decyzji UE nie będziemy zmuszeni kupować nowych urządzeń
Zbigniew Woźnicki, 24 kwietnia 2024, 13:48
Parlament Unii Europejskiej przegłosował prawo do naprawy. Dzięki niemu zwykli użytkownicy łatwiej naprawią swój sprzęt, a producenci muszą zagwarantować rozsądne ceny przy niwelowaniu usterek po okresie gwarancji.
Ubisoft wiedział, co robi, zabierając graczom licencję na The Crew. Według prawnika gry-usługi nigdy nie będą własnością kupujących
Marcin Bukowski, 18 kwietnia 2024, 19:35
Serwis GameStar skontaktował się z prawnikiem w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących The Crew. Jego zdaniem Ubisoft działał zgodnie z prawem, a gracze nie mogą liczyć na odszkodowanie za odebraną im grę.
Tencent i NetEase tracą miliardy dolarów. Chiny chcą ograniczyć wydatki w grach
Jakub Błażewicz, 22 grudnia 2023, 13:55
Chiński rząd szykuje przepisy mające ograniczyć wydatki w grach sieciowych. Regulacje jeszcze nie weszły w życie, ale samo ogłoszenie wystarczyło, by Tencent i NetEase mocno straciły na giełdzie.
Większość Europejczyków popiera cyfryzację dokumentów
Arkadiusz Strzała, 28 września 2023, 14:42
Badanie przeprowadzone wśród mieszkańców Unii Europejskiej potwierdza, że cyfryzacja dokumentów ma duże poparcie. Dla większość to wpłynie nie tylko na usprawnienie odpraw, ale także na bezpieczeństwo granic.
TikTok z karą ponad 1,6 mld złotych za naruszenie prywatności danych
Kamil Cuber, 16 września 2023, 17:25
Unia Europejska oskarżyła TikToka o naruszanie przepisów RODO. W wyniku dochodzenia, firma ByteDance została obłożona karą w wysokości 345 milionów euro.
Brytyjska branża gier będzie chronić dzieci przed agresywną monetyzacją
Adam Celarek, 18 lipca 2023, 16:06
Brytyjska organizacja zrzeszająca przedstawicieli branży gier we współpracy z rządem uchwaliła szereg celów, którymi kierować ma się rynek w odniesieniu do lootboxów. Plan przedstawiono w formie 11 podpunktów.
Porządne Call of Duty na Nintendo Switch? Brytyjczycy w to nie wierzą
Jakub Błażewicz, 28 kwietnia 2023, 12:32
Microsoft zapewniał, że po przejęciu Activision Blizzard gry z serii Call of Duty trafią na Nintendo Switch. Brytyjczycy mają wątpliwości co do tego pomysłu.
Kolejny kraj zadaje cios lootboxom; Sony ma oddać pieniądze za FUT
Krzysztof Kałuziński, 5 marca 2023, 13:46
Austria dołącza do krajów, które traktują lootboxy jako hazard. Sąd w mieście Hermagor nakazał firmie Sony zwrot środków, jakie gracz przeznaczył na zakup paczek w trybie FIFA Ultimate Team.
Łamiemy konwencje genewskie w grach. Ale czy można to zmienić?
Dariusz Matusiak, 25 lutego 2023, 11:30
Gry znane są z beztroskiego epatowania przemocą, ale to zaledwie jeden z ich grzechów. Wiele tytułów pozwala bowiem łamać międzynarodowe prawo dotyczące konfliktów zbrojnych. Jednak czy jest w ogóle możliwe, by przestrzegały takich zasad lub dawały nam wybór?
Rosja zakazuje gier z „propagandą LGBT”, prawo wchodzi w życie
Jakub Błażewicz, 7 grudnia 2022, 18:50
W Rosji weszła w życie nowelizacja ustawy, która zakazuje rozpowszechniania „propagandy LGBT”. Także w grach wideo.
Rosja chce zakazać gier z „propagandą LGBT”, np. Fallout i The Last of Us
Kamil Kleszyk, 13 listopada 2022, 11:47
Wiele wskazuje na to, że Rosja obrała sobie na cel kolejnego wroga. Tym razem chodzi m.in. o rynek gier, a konkretnie produkcje „promujące ideologię LGBT”. Tamtejsi urzędnicy rozważają blokadę takowych tytułów na terenie kraju.
Lootboxy nie zniknęły z Belgii; to porażka nowych przepisów
Jakub Błażewicz, 8 sierpnia 2022, 19:44
2018 rok miał być końcem lootboxów w Belgii. Jednak najwyraźniej zakazanie tego typu „hazardu” okazało się zbyt trudne w praktyce.
Dzieci do lat 10 powinny grać tylko pod nadzorem rodziców, twierdzą cenzorzy w RPA
Sonia Selerska, 6 lipca 2022, 12:02
Nowe prawo w RPA deklaruje, że żadna gra nie jest w pełni odpowiednia dla dzieci poniżej 10 roku życia, a wraz z tym definicja przemocy zostaje znacząco rozszerzona.
Apple vs Epic Games - błędny wyrok sądowej batalii według Microsoftu
Michał Zegar, 2 lutego 2022, 14:05
Do batalii sądowej Epic Games i Apple swoje trzy grosze właśnie dorzuciły Microsoft oraz Departament Sprawiedliwości USA. Podmioty we wniesionej apelacji twierdzą, że podczas ogłaszania wyroku doszło do nadinterpretacji Ustawy Shermana.
Kina w trakcie pandemii; nowe obostrzenia w Polsce
Jakub Błażewicz, 29 listopada 2021, 16:37
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, które będą obowiązywać m.in. w kinach.
AI już nam nie zagraża. UNESCO przyjęło „prawa robotyki”
Arkadiusz Strzała, 29 listopada 2021, 13:30
Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości, ale to też duże wyzwanie dla prawa. UNESCO publikuje zestaw zasad pozwalających na wykorzystanie AI zgodnie z zasadami etyki i poszanowania prywatności.
Youtuber ułożył stos z zepsutych PS4; chce wprowadzenia prawa do naprawy
Miriam Moszczyńska, 7 października 2021, 12:31
Amerykański youtuber ułożył wieżę z czterdziestu dwóch konsol PlayStation 4, aby zwrócić uwagę na poważny problem, jakim jest brak prawa do naprawy urządzeń elektronicznych.
Chiny nie dopuszczają na rynek nowych gier od czasu kontrowersyjnego zakazu
Krystian Rzepecki, 3 października 2021, 14:54
Chińscy cenzorzy nie dopuścili na rynek żadnej gry wideo od czasu kontrowersyjnego zakazu pokazywania „zniewieściałych” mężczyzn w chińskiej telewizji.
Chiny zakazują transmisji na żywo osobom poniżej 16. roku życia
Krystian Rzepecki, 28 września 2021, 09:08
Nowe chińskie regulacje mają uniemożliwić nieletnim prowadzenie transmisji na żywo, a także wprowadzają kolejne restrykcje w ramach troski o rozwój dzieci.
Bitcoin szybuje w dół; kryptowaluty nielegalne w Chinach
Arkadiusz Strzała, 24 września 2021, 20:14
Chiny fundują kryptorynkowi kolejny cios. Ludowy Bank Chin ogłosił, że wszelkie transakcje wykonywane w kryptowalutach uznaje za nielegalne. Kursy notują spore spadki.
UE może zmusić Apple do stosowania USB-C w iPhone'ach od 2024 roku [Aktualizacja]
Krystian Rzepecki, 24 września 2021, 08:56
Unia Europejska może wkrótce wymusić na Apple wprowadzenie USB-C w iPhone'ach. Jutro zostanie przedstawiony projekt przepisów dotyczący jednolitej ładowarki.
UE ma określić czas wspierania telefonów - Niemcy proponują okres 7 lat
Miriam Moszczyńska, 6 września 2021, 13:26
W Unii Europejskiej zakwitł pomysł uregulowania okresu, przez jaki smartfony miałyby być wspierane przez producentów. Wśród propozycji pojawiło się nawet 7 lat wsparcia.
Policja przejmująca konta i zmieniająca dane - niepokojące prawo w Australii
Arkadiusz Strzała, 2 września 2021, 13:15
Australijski Senat przyjął projekt ustawy, która znacznie zwiększa uprawnienia policji w kontrolowaniu internetowych poczynań obywateli. Inwigilacja weszła na nowy poziom?
Korea Płd. podziela opinię Epic - uchwalono uderzające w Apple i Google prawo
Dariusz Kędra, 31 sierpnia 2021, 18:35
Konflikt między Apple a twórcami Fortnite trwa w najlepsze. Zgromadzenie Narodowe Korei właśnie głosowało w sprawie nowego prawa, które nałoży na Apple oraz Google obowiązek umożliwienia deweloperom korzystania z alternatywnych metod płatności w App Store czy Google Play.
Tylko 3 godziny tygodniowo; Chiny zaostrzają dostęp dzieciom do gier
Agnieszka Adamus, 30 sierpnia 2021, 18:28
Chiny kontynuują ograniczanie dostępu do gier najmłodszym. Władze podjęły decyzję, by zaostrzyć obowiązujące prawo i umożliwić dzieciom granie przez zaledwie 3 godziny w tygodniu.
Korea Południowa a gry wideo w godzinach nocnych - kontrowersyjny zakaz zostanie zniesiony
Jakub Błażewicz, 25 sierpnia 2021, 19:54
Po 10 latach Korea Południowa rezygnuje z prawa wyłączającego, czyli de facto godziny policyjnej dla graczy poniżej 16 roku życia.
UE bierze na celownik kryptowaluty. Koniec z anonimowością transakcji?
Adam Królak, 23 lipca 2021, 11:40
Komisja Europejska przymierza się do ograniczenia anonimowości transakcji z użyciem kryptowalut. Powodem ma być wykorzystywanie ich do prania brudnych pieniędzy oraz innych przestępstw finansowych.
Salwador pierwszym krajem uznającym bitcoina za legalny środek płatniczy
Arkadiusz Strzała, 10 czerwca 2021, 15:20
Salwador uznał BTC jako oficjalny środek płatniczy. Tym samym stał się pierwszym państwem, gdzie ta kryptowaluta została zatwierdzona w gospodarce i uregulowana prawnie.
Lootboksy tylko dla pełnoletnich, niemiecka ustawa o krok od wejścia w życie
Adrian Piotrowski, 6 marca 2021, 15:16
Bundestag przyjął nowelizację ustawy dotyczącej ochrony osób młodych. Poprawka uznaje lootboksy jako szkodliwe dla rozwoju dzieci. Do jej wprowadzenia potrzeba już tylko akceptacji drugiej izby parlamentu.
UE chce, żebyśmy naprawiali zepsuty sprzęt, a nie wyrzucali go na śmietnik
Bartosz Świątek, 27 listopada 2020, 13:43
W głosowaniu, które odbyło się 25 listopada, Parlament Europejski opowiedział się za rezolucją w sprawie stworzenia bardziej zrównoważonego jednolitego rynku. Parlamentarzyści chcą, by powstało prawo, które ułatwi użytkownikom naprawianie swoich urządzeń i zakaże producentom sztucznego ograniczania ich żywotności.
„Wzmacniacze dla idiotów i wariatów” - były szef Google o mediach społecznościowych
Bartosz Świątek, 23 października 2020, 10:54
Eric Schmidt – były szef Google oraz członek zarządu holdingu Alphabet, obecnie będący jednym z udziałowców – stwierdził w czasie rozmowy, że media społecznościowe służą za wzmacniacze idiotom i szaleńcom. Jego zdaniem nie był to oryginalny zamysł ich twórców i o ile coś się nie zmieni, pojawią się nowe regulacje prawne.
UE umożliwi usunięcie aplikacji preinstalowanych na telefonie
Mikołaj Łaszkiewicz, 1 października 2020, 10:20
Unia Europejska zajmie się problemem aplikacji preinstalowanych na naszych urządzeniach przez producentów i operatorów.
Koniec szyfrowania danych? Kontrowersyjna ustawa rządu USA
Arkadiusz Strzała, 29 czerwca 2020, 12:45
Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza wprowadzić przepisy nakazujące umieszczanie luk w szyfrowaniu oprogramowania używanego na terenie tego kraju. Ukryte w kodzie tylne furtki miałyby pozwolić rządowym służbom na skuteczniejszą walkę z przestępczością.
Ułatwiony dostęp do baterii w urządzeniach mobilnych - przeciek propozycji ustawy EU
Paweł Woźniak, 29 lutego 2020, 15:00
W duńskim serwisie Het Financieele Dagblad pojawił się przeciek dotyczący propozycji ustawy Parlamentu Europejskiego, dzięki której użytkownicy urządzeń mobilnych mieliby zapewniony łatwiejszy dostęp do baterii. Według informacji po raz pierwszy usłyszymy o tym oficjalnie w połowie marca.
Oto treści, jakie Netflix musiał usunąć z powodu cenzury
Konrad Serafiński, 9 lutego 2020, 08:15
Z udostępnionego niedawno raportu Netfliksa za 2019 rok wynika, że firma aż dziewięć razy usuwała treści na oficjalne wnioski poszczególnych państw. To pierwszy raz, kiedy firma otwarcie się do tego przyznała.
Parlament Europejski przegłosował rezolucję dot. uniwersalnej ładowarki
Agnieszka Adamus, 31 stycznia 2020, 17:56
Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie ujednolicenia portów ładowania dla wszystkich dostępnych na rynku smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Za jej wprowadzeniem opowiedziało się 582 głosujących.
Google wymaga od służb płacenia za dostęp do danych użytkowników
Bartosz Świątek, 27 stycznia 2020, 11:25
Firma Google zaczęła wymagać, by służby takie jak policja czy prokuratura płaciły za obsługę nakazów sądowych (mowa o USA). Dostęp do danych użytkowników będących przedmiotem procesu lub dochodzenia został wyceniony na 45-245 dolarów, w zależności od rodzaju wezwania i ilości wymaganych informacji.
UE rozpatruje czasowy zakaz korzystania z technologii rozpoznawania twarzy
Bartosz Świątek, 20 stycznia 2020, 08:44
Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, Unia Europejska rozpatruje wprowadzenie pięcioletniego zakazu korzystania z technologii rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Miałoby to zapobiec nadużyciom i pozwolić wypracować rozwiązania zabezpieczające obywateli. Pomysł pojawił się w obszernym raporcie stworzonym przez Komisję Europejską.
UE chce wspólnej ładowarki dla wszystkich smartfonów. Apple protestuje
Konrad Serafiński, 16 stycznia 2020, 09:23
Powraca temat opracowania wspólnego portu ładowania dla wszystkich urządzeń mobilnych. Unia Europejska przeprowadzi głosowanie, po którym dowiemy się, czy już za jakiś czas nie będziemy używać jednej ładowarki. Jak nietrudno się domyślić, nie wszystkim to pasuje. W tym gronie jest Apple.
Rosja zakazuje sprzedaży sprzętu bez rosyjskiego oprogramowania
Oliwer Stanisławski, 26 listopada 2019, 13:15
Rosyjski parlament oficjalnie uchwalił ustawę zakazującą sprzedaży sprzętu elektronicznego, który nie posiada zainstalowanego rosyjskiego oprogramowania. Wiele firm może opuścić tamtejszy rynek.
Chiny wprowadzają godzinę policyjną dla niepełnoletnich graczy
Konrad Serafiński, 7 listopada 2019, 11:45
Chiński rząd wprowadza „godzinę policyjną" dla nieletnich, którzy zbyt dużo grają w tytuły wieloosobowe. Na młodych graczy nałożono prawne ograniczenia dotyczące czasu spędzonego w grach.
Rosja wprowadza cenzurę internetu
Oliwer Stanisławski, 4 listopada 2019, 13:00
W Rosji 1 listopada weszło w życie nowe prawo dotyczące internetu, które może być początkiem masowej inwigilacji użytkowników w sieci. Rząd ma możliwość blokowania treści, a nawet filtrowania przeglądanej zawartości. Ustawa ma chronić Rosję przed cyberatakami.
4600 zł mandatu za jazdę hulajnogą elektryczną
Miłosz Szubert, 31 października 2019, 11:25
Jeden z młodych mieszkańców Turynu musi zapłacić mandat w wysokości 1079 euro za nieprawidłową jazdę hulajnogą elektryczną. To efekt wprowadzenia nowych przepisów przez włoskie władze. Odpowiednie regulacje są przygotowywane również w Polsce.
Valve vs francuski sąd - szykuje się apelacja
Bartosz Faryna, 23 września 2019, 15:40
Valve nie zgadza się z decyzją Sądu pierwszej instancji w Paryżu, w myśl której użytkownicy Steama zamieszkujący terytorium Unii Europejskiej mają pełne prawo do odsprzedaż tytułów zakupionych za pośrednictwem platformy. Będzie apelacja.
Francuski sąd: odsprzedaż gier ze Steama jest legalna w świetle prawa UE
Paweł Woźniak, 19 września 2019, 19:00
Według wyroku francuskiego sądu, który powołuje się na dyrektywy Unii Europejskiej, odsprzedaż gier ze Steama jest całkowicie legalna. Valve ma miesiąc, aby zmienić zasady i poinformować o tym użytkowników.
Polska i USA zawarły umowę w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G
Bartosz Świątek, 3 września 2019, 11:54
Premier Polski i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację ws. bezpieczeństwa sieci 5G. W dokumencie określono szereg warunków, które będą musiały zostać spełnione przez dostawców usług. Umowa najprawdopodobniej jest wymierzona w Chiny oraz pochodzący z tego kraju koncern Huawei.
GTA Online - kasyno zbanowano nie tylko w Polsce, oto lista krajów
Bartosz Świątek, 25 lipca 2019, 16:41
Wygląda na to, że nie tylko Polacy nie mogą uzyskać dostępu do gier hazardowych w GTA Online. Użytkownicy forum Reddit przygotowali obszerne zestawienie krajów, których prawo zakazuje korzystania z tego typu rozwiązań.
EA broni lootboksów: „To mechanika niespodzianek”
Jakub Mirowski, 20 czerwca 2019, 08:59
Podczas spotkania rządowej komisji w Wielkiej Brytanii przedstawicielka Electronic Arts porównała lootboksy do Kinder Niespodzianek i stwierdziła, że gracze lubią ten element gier.