AI już nam nie zagraża. UNESCO przyjęło „prawa robotyki”
Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości, ale to też duże wyzwanie dla prawa. UNESCO publikuje zestaw zasad pozwalających na wykorzystanie AI zgodnie z zasadami etyki i poszanowania prywatności.
- Publikacja UNESCO to zbiór zaleceń ku stworzeniu praw regulujących AI pod względem etycznym.
UNESCO (organizacja wyspecjalizowana ONZ) opublikowała zbiór zasad dla swoich członków, które powinny pomóc stworzyć odpowiednie prawo regulujące sztuczne inteligencje. Według organizacji technologie autonomiczne są już na tyle powszechne w codziennym życiu, że mogą stwarzać zagrożenie w niektórych dziedzinach. Z pomocy AI korzystają zarówno systemy prowadzące pojazdy, identyfikujące ludzi na lotniskach, jak i te rozpoznające treść plików graficznych (np. na Facebooku).
Decyzje mające wpływ na miliony ludzi powinny być sprawiedliwe, przejrzyste i zaskarżalne. Te nowe technologie muszą pomóc nam stawić czoła głównym wyzwaniom w naszym dzisiejszym świecie, takim jak rosnące nierówności i kryzys środowiskowy, a nie je pogłębiać.
Tak mówi Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. nauk społecznych i humanistycznych. Według zasad zawartych w dokumencie AI powinno służyć celom zrównoważonego rozwoju, być aplikowane w efektywnych energetycznie i środowiskowo systemach. Sztuczna inteligencja nie może naruszać prawa człowieka do prywatności, czyli nie powinna być wykorzystywana do masowego nadzoru społeczności.
Widzimy zwiększone uprzedzenia ze względu na płeć i pochodzenie etniczne, znaczące zagrożenia dla prywatności, godności i podmiotowości, niebezpieczeństwa związane z masową inwigilacją oraz zwiększone wykorzystanie niewiarygodnych technologii sztucznej inteligencji w egzekwowaniu prawa, by wymienić tylko kilka z nich – czytamy w dokumencie UNESCO.
Według UNESCO sztuczne inteligencje mają coraz większy wpływ na decyzje rządów, gdyż technologia ta jest obecna w systemach statystycznych i procesowania danych. Dlatego organizacja kieruje ten dokument do wszystkich 193 członków, by wesprzeć tworzenie ram prawnych dla większej kontroli nad wykorzystaniem AI.
W kinematografii nie brakuje przykładów traktujących o zagrożeniach związanych z AI. Oto krótki przegląd powiązanych tematycznie filmów:
- Terminator (The Terminator)
- Matrix (The Matrix)
- Łowca androidów (Blade Runner)
- Ja, robot (I, Robot)
- Ex Machina