autor: Adrian Piotrowski
Lootboksy tylko dla pełnoletnich, niemiecka ustawa o krok od wejścia w życie
Bundestag przyjął nowelizację ustawy dotyczącej ochrony osób młodych. Poprawka uznaje lootboksy jako szkodliwe dla rozwoju dzieci. Do jej wprowadzenia potrzeba już tylko akceptacji drugiej izby parlamentu.
Jak podaje tygodnik Der Spiegel, Bundestag uchwalił nowelizację prawie 20-letniej ustawy o ochronie osób młodych. Poprawka bierze na cel kontrowersyjną mechanikę lootboksów. W projekcie można przeczytać, iż szkodzi ona rozwojowi dzieci oraz młodzieży, poprzez narażanie ich na ryzyko uzależnienia od hazardu. Po przyjęciu nowelizacji takie praktyki w grach będą pod ścisłą kontrolą organów państwowych. Sprawa została zainicjowana przez Ministerstwo Rodziny.
Zdaniem niemieckich prawników, po wprowadzeniu ustawy do obiegu prawnego wszelkie gry, które zawierają mechanikę lootboksów, będą prawdopodobnie klasyfikowane jako produkcje dozwolone od 18 lat. Warto przypomnieć, że niemieckie prawo dotyczące gier komputerowych jest bardzo restrykcyjne. Nasi zachodni sąsiedzi posiadają własny system przyznawania kategorii wiekowych (oznaczany na pudełkach skrótem USK). Tytuły oznaczone jako niedozwolone dla osób poniżej 18 roku życia nie mogą być sprzedawane, jeżeli kupujący nie okaże dowodu tożsamości potwierdzającego pełnoletność.
Nowe prawo będzie dotyczyć również gier, które obecnie mają niższą kategorię wiekową, na przykład piłkarskiej serii FIFA. Obecnie produkcja EA Sports nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o grupę docelową, jednak może się to zmienić ze względu na obecny w niej tryb Ultimate Team. Będzie on musiał zostać domyślnie wyłączony albo usunięty z niemieckiej edycji. W przeciwnym wypadku gra może otrzymać najwyższą możliwą kategorię wiekową w Niemczech, co poważnie wpłynie na jej sprzedaż (gry dla dorosłych nie mogą być eksponowane w sklepach).
Ustawa musi zostać jeszcze uchwalona przez Bundesrat (druga izba niemieckiego parlamentu). Jeżeli tak się stanie, to zacznie obowiązywać już tej wiosny.