Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 kwietnia 2018, 20:08

autor: Kamil Zwijacz

Polski rząd zainteresował się lootboksami

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygląda się sprawie lootboksów i hazardu w grach wideo. Resort ma też przeprowadzić konsultacje z branżą i podjąć ewentualne decyzje w sprawie znienawidzonych przez wielu skrzynek.

Choć lootboksy występowały w wielu innych grach, to dopiero pierwotny system znajdujący się w Star Wars: Battlefront II rozzłościł graczy do czerwoności. - Polski rząd zainteresował się lootboksami - wiadomość - 2018-04-11
Choć lootboksy występowały w wielu innych grach, to dopiero pierwotny system znajdujący się w Star Wars: Battlefront II rozzłościł graczy do czerwoności.

W ostatnich miesiącach sprawa lootboksów, czyli skrzynek z losowymi elementami spotykanymi w wielu grach, nabrała dużego rozgłosu. Sytuacją zainteresowały się organizacje rządowe różnych krajów, a dziś dowiedzieliśmy się o karach nałożonych m.in. na firmę Nexon przez południowokoreańską Komisję ds. Sprawiedliwego Handlu. Temat nie został jednak jeszcze oficjalnie podjęty przez polski rząd, ale sytuacja właśnie ulegnie zmianie. Jak ustaliła Rzeczpospolita Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zainteresowało się skrzynkami i hazardem występującym w grach wideo. Biuro prasowe MPiT przesłało serwisowi krótkie oświadczenie, w którym poinformowano, że:

Klient kupujący towar w sklepie ma prawo oczekiwać, że towar będzie w 100 proc. pełnoprawnym produktem, z którego będzie mógł w pełni korzystać, a do ukończenia którego nie będzie musiał dokonywać dodatkowych zakupów (…) Na bieżąco monitorujemy i analizujemy sygnały dotyczące organizacji przedsięwzięć, które mogą zawierać elementy losowe, jak również działania państw członkowskich w tym obszarze.

Dodatkowo stwierdzono, że resort „zamierza przeprowadzić konsultacje z branżą”, a po zakończeniu całej procedury podejmie „decyzję co do ewentualnych działań regulacyjnych”.

Przykład nieinwazyjnych skrzynek znajdziemy m.in. w strzelance Ovewatch. Zawierają one wyłącznie elementy kosmetyczne, jak skórki czy graffiti. - Polski rząd zainteresował się lootboksami - wiadomość - 2018-04-11
Przykład nieinwazyjnych skrzynek znajdziemy m.in. w strzelance Ovewatch. Zawierają one wyłącznie elementy kosmetyczne, jak skórki czy graffiti.

Jak widać, rząd najwidoczniej zamierza przysłużyć się graczom, którzy mają dość skrzynek w płatnych produkcjach. Jak jednak twierdzi przytoczony przez Rzeczpospolitą Robert Łapiński, wydawca magazynu Pixel:

Przepisy odnośnie do tej kwestii nie są potrzebne, rynek sobie doskonale poradzi, kupując bądź nie dany produkt. Są gracze i rynki, które w pełni akceptują model pay to win, i nie ma w tym nic złego.

A co na to sami deweloperzy? Remigiusz Kościelny, prezes Vivid Games (m.in. seria Real Boxing) uważa, że „producenci gier sięgają po lootboxy, bo to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów”. Ponadto:

Taki model nie ma nic wspólnego z hazardem. Lootboxy nie są niczym innym jak loterią, a hazard to gra pieniężna, w której o wygranej decyduje przypadek, czyli ma miejsce wtedy, gdy umiejętności gracza są mniej ważne niż element losowy.

Dodaje jednak, że „nie wszyscy stosują się do dobrych praktyk”, więc nie dziwi go chęć regulacji. Z kolei Marcin Iwiński, współzałożyciel CD Projektu, uważa, że obecnie panujące zasady nie są jasne dla konsumentów i „pojawiają się pytania, za co właściwie gracz zapłacił?”, co jest frustrujące, a „chyba nie o to chodzi w dostarczaniu rozrywki?”.

Sytuacja z pewnością jest skomplikowana i zobaczymy, jak rząd sobie z nią poradzi. Z jednej strony lootboksy z elementami kosmetycznymi, w ogóle niewpływającymi na rozgrywkę, chyba nikomu nie przeszkadzają, zwłaszcza w przypadku gier udostępnianych w modelu biznesowym free-to-play. Z drugiej, skrzynki z zawartością wpływającą na gameplay, a do tego występujące w płatnej produkcji, jak w Star Wars: Battlefront II, to „delikatne” przegięcie. Zobaczymy, co przyniesie czas, a na razie pozostaje nam głosowanie portfelem.

TWOIM ZDANIEM

Uważasz że polski rząd powinien zakazać lootboxów?

Tak, trzeba ukrócić ten proceder!
42%
Jakieś regulacje powinny byc, ale działania powinny być ostrożne.
20,1%
Lepiej żeby rząd się tym nie zajmował.
37,9%
Zobacz inne ankiety