Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lutego 2022, 20:34

This War of Mine ofiarą review bombingu Chińczyków i Rosjan

Oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie wydane wczoraj przez rodzime 11 bit studios wywołało oburzenie chińskich i rosyjskich graczy. W odwecie przeprowadzają oni review bombing gry This War of Mine na Steamie.

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wczoraj w wiadomości poświęconej wojnie na Ukrainie, rodzime 11 bit studios przeceniło grę This War of Mine wraz z DLC i ogłosiło, że przychód wygenerowany przez nią do 3 marca trafi do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża jako pomoc dla ofiar. Decyzja dewelopera przypadła graczom do gustu, dzięki czemu produkcja znalazła się w ścisłej czołówce na liście bestsellerów Steama.

This War of Mine ofiarą review bombingu Chińczyków i Rosjan - ilustracja #1
Źródło: Steam.

Review bombing Chińczyków i Rosjan

Niestety nie wszyscy fani elektronicznej rozrywki przyjęli to pozytywnie. Gracze z Chin i Rosji rozpoczęli tzw. review bombing gry na platformie firmy Valve. Ich „recenzje” – napisane dopiero teraz, nierzadko po kilku bądź kilkudziesięciu godzinach „zabawy” – zwykle nie odnoszą się, oczywiście, do tego, co oferuje ten zawierający antywojenny przekaz tytuł, a mieszają politykę z grami wideo. Warto zaznaczyć, że opinie odnośnie sytuacji na świecie bywają też wyrażane w pozornie pozytywnych komentarzach.

Poniższa grafika przedstawia kilka przykładowych negatywnych wpisów tego typu. Celowo postanowiłem ich nie tłumaczyć. Dodam tylko, że część tych „opinii” krytykuje podejście rodzimych twórców – jakby ich autorzy zapominali, iż niemal od premiery This War of Mine można nabyć DLC, z których pieniądze są w całości przeznaczane na cele charytatywne (znajdziecie je tutaj).

Źródło: Steam.

Odpowiedź na krytykę

Dostrzegłszy, co się dzieje, pozostała część społeczności zaczęła wystawiać This War of Mine pozytywne oceny. Te również mają niewiele wspólnego z treścią gry, ale przynajmniej stanowią pewną równowagę dla zachowania optymalnego wskaźnika opinii. Pocieszające jest to, że aby prowadzić batalię na Steamie, przedstawiciele obu grup muszą posiadać This War of Mine. Poniżej – dla przypomnienia – zamieszczam wczorajszy komunikat twórców gry (pisownia oryginalna):

Oświadczenie zespołu 11 bit studios:

Dziś rosyjska armia zaatakowała naszych sąsiadów – wolną Ukrainę. Jako polskie studio i twórcy uznanej globalnie antywojennej gry This War of Mine, mówiącej o cierpieniach i nędzy cywilów dotkniętych wojną, pragniemy wydać oświadczenie i sprzeciwić się rosyjskiej agresji. Słowa byłyby jednak puste bez znaczącego czynu w sytuacji, w której czas jest kluczowy. Dlatego od teraz, przez następne siedem dni, wszystkie dochody z This War of Mine – wszystkich wersji gry i DLC we wszystkich sklepach cyfrowych na wszystkich platformach, zostaną przekazane na specjalny fundusz. Za tydzień pieniądze trafią do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża jako bezpośrednie wsparcie ofiar wojny na Ukrainie.

Niech to przesłanie współbrzmi ze wszystkim, co wiesz o tej wojnie i tym, jak wojna zabija ludzi, niszczy ich życia i domy. Pozwól nam – graczom i deweloperom stającym ramię w ramię – zrobić wszystko co w naszej mocy, aby wesprzeć ofiary wojny na Ukrainie.

Z poważaniem,

wszyscy członkowie zespołu 11 bit studios

#FuckTheWar

#Ukraina

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej