Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 stycznia 2023, 16:55

autor: Kamil Kleszyk

Europa chce działań przeciw lootboxom, uzależnieniu od gier i farmieniu złota

Parlament Europejski głosował m.in. za lepszą ochroną konsumentów grających w gry wideo, a zarazem zwiększeniem potencjału i jednolitości tego sektora. Ponadto zgłosił pomysł utworzenia europejskiej nagrody w dziedzinie gier online.

Źródło fot. Pixabay, bici
i

Dzisiaj posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali sprawozdanie, w którym wzywają Komisję Europejską do poruszenia kilku ważnych kwestii w dziedzinie gamingu.

Ochrona konsumentów

Raport, któremu przewodniczyła eurodeputowana Adriana Maldonado López, wzywa urzędników m.in. do zapewnienia odpowiedniej ochrony graczom (zwłaszcza nieletnim) poprzez ujednolicenie zasad branży na terenie Unii Europejskiej i wprowadzenie lepszych narzędzi kontroli rodzicielskiej, zgodnych z systemem informacji o klasyfikacji gier ze względu na wiek (PEGI). Mają one umożliwić rodzicom większą kontrolę nad zachowaniem ich pociech podczas grania oraz pozwolić na lepsze monitorowanie czasu i pieniędzy, które dzieci przeznaczają na gry.

Ponadto, biorąc pod uwagę potencjalny negatywny wpływ gier wideo na zdrowie psychiczne, posłowie nawołują do tego, by twórcy „unikali projektowania gier, które mogą prowadzić do uzależnienia”.

Monetyzacja

Inną istotną kwestią, która została poruszona podczas głosowania, są lootboxy. Politycy wzywają Komisję Europejską do przeanalizowania sposobu sprzedaży skrzynek z łupami oraz do wypracowania wspólnej strategii ochrony konsumentów w tym zakresie.

Posłowie przestrzegają również przed tzw. farmieniem złota. Takie praktyki mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy i łamaniem praw człowieka. Parlament wzywa władze poszczególnych krajów do położenia temu kresu.

Wsparcie rynku gier

Ponadto eurodeputowani poprosili Komisję Europejską o przedstawienie międzynarodowej strategii ożywienia rynku gier wideo. Aby uczcić osiągnięcia w tym sektorze, politycy pragną ustanowić doroczną nagrodę Unii Europejskiej w kategorii gier online.

Co ciekawe, przed głosowaniem Europejska Federacja Oprogramowania Interaktywnego (ISFE) i Europejska Federacja Twórców Gier (EGDF) wydały wspólne oświadczenie, w którym wyraziły swój niepokój związany z nawoływaniem urzędników do surowszych regulacji zakupów w grach. Według organizacji, takie działanie negatywnie wpłynie na zdolność producentów do finansowania rozwoju.

Nasza branża jest zaangażowana w zapewnienie uczciwych i przejrzystych doświadczeń konsumentów podczas grania w gry wideo. Europejscy gracze mają większy niż kiedykolwiek wybór niesamowitych produkcji, dzięki większej różnorodności modeli biznesowych, jakie rozwinęła branża. Organy regulacyjne powinny stać na straży prawa dostępu do tych dzieł kultury, utrzymując jednocześnie wysoki poziom ochrony konsumentów w Europie – brzmi treść oświadczenia opublikowanego na łamach GamesIndustry.biz

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej