Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 lipca 2024, 12:20

Poprzyj akcję „Stop niszczeniu gier wideo”. Ruszyła zbiórka podpisów w Polsce i UE

Ruszyła zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską „Stop niszczeniu gier wideo”. Przez rok gracze z Unii Europejskiej będą musieli pokazać, że faktycznie sprzeciwiają się praktyce „uśmiercania” gier.

Źródło fot. Komisja Europejska.
i

Ruszyła zbiórka podpisów pod europejską petycją w sprawie wsparcia inicjatywy "Stop Destroying Video Games" (pol. „Stop niszczeniu gier wideo”). Tak jak zapowiadano, projekt, który zarejestrowano w połowie czerwca, można już wspierać swoim głosem. Gracze mogą składać swoje podpisy przez 12 miesięcy, tj. do 31 lipca 2025 roku.

Przypomnijmy: akcja to pokłosie kampanii rozpoczętej przez Rossa Scotta na początku kwietnia. Ta z kolei była odpowiedzią przede wszystkim na koniec The Crew, które po de facto porzuceniu przez Ubisoft stało się niegrywalne nawet w trybie jednoosobowym. To, zdaniem youtubera, miało obrazować problem gier-usług: gracz kupuje produkt, z którego po zamknięciu serwerów nie może korzystać, mimo że nadal ma sprawny egzemplarz.

Po nagłośnieniu sprawy szybko ruszyły podobne akcje, w tym właśnie opisywany projekt inicjatywy obywatelskiej, której głównym pomysłodawcą był Niemiec Daniel Ondruska.

Wypada zwrócić uwagę na progi liczby podpisów, które muszą zostać osiągnięte w co najmniej 7 państwach. Dla Polski jest to 36 660 tysięcy głosów. Łącznie za inicjatywą musi zagłosować minimum milion osób.

  1. Oficjalna strona inicjatywy Stop nieszczeniu gier wideo w rejestrze Komisji Europejskiej

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej