Miasto w kształcie bitcoina powstanie obok wulkanu
Powstaje Bitcoin City. Miasto bez podatków, nowoczesne i w malowniczej scenerii. Raj na Ziemi czy szalone marzenie, które runie razem z gospodarką całego kraju?
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele jest fanem bitcoina do tego stopnia, że na kursie tej kryptowaluty oparł przyszłość całego kraju. Teraz idzie o krok dalej i zamierza zbudować od podstaw Bitcoin City – miasto w kształcie monety, jakiego świat jeszcze nie widział. Bez podatków i codziennych trosk, za to pełne postępu i wiary w blockchain.
Może Cię zainteresować:
- Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka
- Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Bitcoin City ma powstać pomiędzy La Union i Conchagua, a budowa infrastruktury i przestrzeni publicznych ma kosztować 300 tys. BTC (niemal 73 mld złotych). Miasto będzie czerpać energię geotermalną z wulkanu i nie nałoży na mieszkańców i przedsiębiorców żadnych podatków z wyjątkiem VAT-u. Na planie okręgu znajdzie się miejsce na lotnisko, dzielnice mieszkalne i handlowe, a także centralny plac wyglądający z lotu ptaka jak symbol BTC. Nayib Bukele kreśli przed ludźmi idylliczną wizję życia:
Inwestujcie tutaj i zarabiajcie, ile chcecie. To jest w pełni ekologiczne miasto, które działa i jest zasilane energią z wulkanu.
Samson Mow, dyrektor strategiczny w Blockstream, nie kryje entuzjazmu z nowego projektu el presidente:
To sprawi, że Salwador stanie się finansowym centrum świata.
O co chodzi z tym Salwadorem?
„Kariera” BTC w Salwadorze rozwija się dość szybko za sprawą jego prezydenta. Nayib Bukele z ogromnym entuzjazmem wprowadza do swojego kraju kryptowalutę, przeprowadzając jeden z największych ekonomicznych eksperymentów ostatnich dekad. Najpierw w czerwcu BTC stał się oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze. We wrześniu pisaliśmy o protestach mieszkańców, ale także o tym, że za śniadanie w sieci McDonald’s można zapłacić kryptowalutą. Nayib Bukele chętnie też dzieli się swoimi przemyśleniami na Twitterze, informując przykładowo o tym, że kupił właśnie 150 BTC. Koniec jednak z drobnymi projektami, nadeszła pora na całe miasto.
Czy to się może udać? Z urbanistycznego punktu widzenia jak najbardziej, miasta planowane od podstaw mogą zaoferować dobre warunki życia, a także lepsze przystosowanie do obecnych potrzeb niż historyczne układy. Największe wątpliwości powinna jednak budzić stabilność gospodarcza. Duże wahania kursu BTC powodują, że kraj może dość szybko i spektakularnie zbankrutować, i to nie przez globalny kryzys czy katastrofę naturalną, ale nawet przez tak błahą rzecz jak tweet Elona Muska.