autor: Amadeusz Cyganek
Huawei oskarżone o wypłacanie premii za szpiegowanie konkurencji
Kolejne dni przynoszą dalsze, niepokojące wieści na temat działalności jednego z największych producentów smartfonów – firmy Huawei. Amerykanie oskarżają Huawei o stosowanie systemu premii dla aktywnych szpiegów działających w strukturze koncernu, a także otwarcie przestrzegają przed korzystaniem z urządzeń tej firmy przy budowie sieci 5G.
Aktualizacja: W następstwie otrzymanej od firmy Huawei prośby o sprostowanie niniejszej wiadomości, dokonaliśmy zmian tytułu i treści, mających na celu doprecyzowanie tematu. Koncern Huawei został w istocie oskarżony przez amerykańskie służby o szpiegostwo przemysłowe i premiowanie pracowników, którzy wykradają dane, aczkolwiek nic zostało udowodnione. Oryginalna wersja newsa wprowadzała w błąd sugerując, że koncern Huawei faktycznie dopuścił się szpiegostwa.
Całą sprawę skomentował dla nas także przedstawiciel polskiego oddziału Huawei:
„Huawei szanuje własność intelektualną, a także chroni własne osiągnięcia w tym zakresie. Obecnie jesteśmy w pierwszej piątce firm na świecie, inwestujących najwięcej środków w prace badawczo – rozwojowe.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że Huawei nie stosował i nie będzie stosował opisywanej w Państwa artykule praktyki premiującej pracowników wykradających sekrety handlowe. Huawei działa zgodnie z regulacjami prawnymi w krajach i regionach, w których operuje, a także przestrzega przepisów ONZ, USA i UE dotyczących eksportu i sankcji.”
Ostatnie miesiące są dla chińskiego koncernu Huawei pasmem niekończących się problemów – firma znalazła się na cenzurowanym amerykańskiego Kongresu wskutek podejrzeń o współpracę z chińskim rządem, a niedawno mieliśmy do czynienia z wystosowaniem oficjalnych oskarżeń tamtejszego wymiaru sprawiedliwości w kierunku tej firmy. Kilka tygodni temu byliśmy także świadkami afery na rodzimym poletku, gdy zatrzymany został dyrektor ds. sprzedaży polskiego oddziału tego technologicznego giganta pod zarzutem szpiegostwa na rzecz chińskiego wywiadu. Teraz czas na kolejną porcję interesujących rewelacji.
Amerykańskie służby twierdzą, iż w Huawei istniał zorganizowany system premiowania szpiegów. Według tych oskarżeń doceniane były udane próby przechwytywania istotnych informacji, rozwiązań technologicznych oraz tajemnic handlowych. Jednym z najgłośniejszych przykładów takiego działania stało się nielegalne zdobycie specyfikacji technicznej oraz wyglądu robota Tappy, który jest własnością T-Mobile i miał służyć do testowania smartfonów. Na takie działania miało zostać narażonych znacznie więcej podmiotów z wielu państw na całym świecie.
W obliczu takich informacji nie dziwi fakt, że Stany Zjednoczone ostrzegają inne kraje przed korzystaniem z infrastruktury sieciowej produkowanej przez Huawei. W otwartym liście do Komisji Europejskiej oraz belgijskiego rządu Departament Stanu USA radzi, by zrezygnować z urządzeń z logiem tego chińskiego potentata przy budowie sieci 5G. Ma to stanowić spore zagrożenie nie tylko dla posiadaczy urządzeń mobilnych, ale także nowoczesnych gałęzi gospodarki, które już wkrótce zostaną oparte o nowy standard przesyłu danych. Wśród podmiotów, które również nie cieszą się zaufaniem Kongresu, wymieniany jest ponadto chiński koncern ZTE – firma ta przez kilka miesięcy była wyłączona z handlu z USA wskutek złamania zakazu współpracy z Iranem.