autor: Bartosz Faryna
PiS obiecuje powszechny dostęp do 5G, światłowód w każdym domu i utworzenie Centrum Gier Wideo
W oficjalnie ogłoszonym programie Prawa i Sprawiedliwości znalazło się miejsce na kilka obietnic związanych z nowymi technologiami. Tym razem dotyczą one powszechnej dostępności sieci 5G oraz internetu światłowodowego.
Partia Prawo i Sprawiedliwość ogłosiła niedawno swój program wyborczy. Możemy w nim natknąć się na wzmianki dotyczące rozwoju internetu w Polsce. Politycy szczególnie skupili się na sieci 5G oraz internecie światłowodowym, który – według zapowiedzi – ma być w zasięgu każdego polskiego domu.
Partia obiecała, że do 2023 roku sieć 5G będzie dostępna dla mieszkańców większości miast w Polsce:
W najbliższych latach skoncentrujemy się również na rozwoju sieci 5G, która umożliwi kilkadziesiąt razy szybszą transmisję danych na urządzeniach. Wdrożenie tej technologii to przede wszystkim możliwość podłączenia do sieci coraz inteligentniejszych sprzętów codziennego użytku. Dzięki tysiącom czujników miasta będą mogły bardziej racjonalnie zarządzać infrastrukturą i wydatkować środki na rzeczywiste potrzeby. Zakładamy, że już w 2020 roku w dwóch miastach w Polsce, a do końca 2023 roku w większości miast będzie działać sieć 5G. Z uwagi na fundamentalne znaczenie sieci 5G dla bezpieczeństwa informatycznego Państwa doprowadzimy do sytuacji, w której kontrolę nad siecią będzie pełniła polska firma. Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma.
Plany PiS-u wydają się wpisywać w wymogi narzucone przez Unię Europejska. Komisja Europejska chce, aby każdy kraj członkowski posiadał w pełni funkcjonalną sieć 5G przynajmniej w jednym dużym mieście, a do 2025 roku w każdym mieście oraz na trasie większych szlaków transportowych.
Powszechna dostępność sieci 5G w ciągu najbliższych lat to jednak nie wszystko. Partia zamierza skupić się również na budowie sieci szerokopasmowej. PiS zapowiada, że ich ostatecznym zadaniem będzie doprowadzenie internetu światłowodowego do każdego budynku w Polsce.
Pojawiły się również wzmianki o szkołach, a konkretnie o szybkim internecie finansowanym z budżetu państwa:
Do końca 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego, bezpiecznego i finansowanego z budżetu państwa Internetu w ramach Otwartej Sieci Edukacyjnej – zapewniono w dokumencie. - OSE to nie tylko szybki Internet, ale także nowe treści edukacyjne dla uczniów i wsparcie szkół w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. Koszty wdrożenia OSE szacowane są na 320 mln zł (środki POPC), zaś jej funkcjonowania na ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat i zostaną sfinansowane z budżetu państwa. W najbliższych 4 latach wydamy 600 mln.
W programie zapowiedziano również powołanie do życia tajemniczego tworu o nazwie Centrum Gier Wideo. Niestety temat nie został rozwinięty w żaden sposób, a otrzymaliśmy jedynie krótki akapit:
Kolejnym planowanym działaniem będzie utworzenie Centrum Gier Wideo, które przyczyni się do umacniania pozytywnego wizerunku polskiej branży gier wideo jako prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki i kultury.
Pojawiła się również wzmianka o utworzeniu Polskiego Centrum Gospodarki Kreatywnej. Jego zadnie ma polegać na wspieraniu branż sektora kreatywnego, w którym ewidentnie mieszczą się twórcy gier komputerowych. PiS zapowiada współfinansowanie wartościowych i innowacyjnych projektów.