autor: Konrad Hazi
Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z patostreamami
Wiceminister Cyfryzacji - Adam Andruszkiewicz - zapowiedział, po publikacji przez NASK raportu „Nastolatki 3.0”, że jego resort zamierza podjąć działania przeciwko patostreamom. Mają one polegać na zwalczaniu zjawiska oraz prowadzeniu kampanii informacyjnej skierowanej do nastolatków oraz ich rodziców.
Według niedawno opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK raportu „Nastolatki 3.0”, ponad 23% młodzieży miało styczność z tzw. patostreamami - wulgarnymi i pełnymi przemocy materiałami wideo. W związku z tym wkroczyć do akcji postanowiło Ministerstwo Cyfryzacji i zapowiada stanowczą reakcję.
Patostreamy zauważalnym problemem
To zjawisko nabiera na sile. Co rusz docierają do nas kolejne informacje o patostreamerach. Dlatego nie możemy pozostawać bezczynni. Musimy to zwalczać i starać się minimalizować. To bardzo niepokojące i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki – stwierdził Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.
Z raportu wynika, że większość nastolatków (65,9%) nie ogląda patostreamów, jednak nie jest to jedyne zagrożenie, na jakie są oni narażeni w sieci. Wydłużeniu uległ także czas, jaki młodzi ludzie poświęcają na korzystanie z Internetu i obecnie są to już ponad 4 godziny dziennie.
Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy. Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć, jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc, czy gdzie zgłosić takie treści – dodaje wiceminister cyfryzacji.
Dyżurnet i planowane działania
W walce z wszelkimi treściami, które mogą łamać prawo lub zagrażać najmłodszym pomagać ma między innymi portal Dyżurnet. Anonimowe zgłoszenia przesłane przez platformę są analizowane i jeśli zachodzi taka potrzeba, angażowane są odpowiednie służby takie jak policja. Adam Andruszkiewicz zauważa, że młodzi ludzie mieszkający w dużych miastach mają lepszy dostęp do informacji na temat zagrożeń, niż ich rówieśnicy z mniejszych miast. Z tego względu ministerstwo planuje prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych na terenie całego kraju.
Dlatego chcemy w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie województwa, by razem ze specjalistami spotkać się tam z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo najmłodszych i razem z nimi spróbować dotrzeć z tą wiedzą i do młodzieży, i do ich rodziców – stwierdził wiceminister cyfryzacji.
W przygotowaniu jest także kolejne badanie, które skupi się na nastolatkach i ich rodzicach. NASK zamierza dokonać dokładniejszej analizy problemu i sprawdzić, jaka jest świadomość użytkowników Internetu wobec tego typu zagrożeń.
Na pewno stawiamy koordynację działań. W zakresie bezpieczeństwa w sieci chcemy pracować wspólnie z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami – podsumował Adam Andruszkiewicz.