futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2019, 15:59

ACTA 2 – Polska zaskarżyła Artykuł 13 w Trybunale Sprawiedliwości UE

Polska jest pierwszym krajem, który zaskarżył kontrowersyjną Dyrektywę ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (znaną też jako „ACTA 2”) w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego rządu jej niektóre artykuły zagrażają wolności w internecie i mogą poskutkować wprowadzeniem cenzury prewencyjnej.

Budząca kontrowersje unijna Dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, znana również jako „ACTA 2”, została przyjęta przez państwa członkowskie Unii Europejskiej 15 kwietnia bieżącego roku. Polska znalazła się pośród krajów, które zagłosowały przeciwko niej, a teraz stała się pierwszym państwem, które złożyło w jej sprawie skargę w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (via The Inquirer).

Jak wyjaśnił Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wątpliwości budzi przede wszystkim artykuł 17. (wcześniej - 13.), który zagraża wolności w internecie i stoi w sprzeczności z wartościami Unii Europejskiej dotyczącymi „wolności słowa, idei, kreowania nowych treści”. Konrad Szymański – Wiceminister Spraw Zagranicznych – przekonywał natomiast w rozmowie z serwisem TVP Info, że obowiązek automatycznego filtrowania treści pod kątem łamania praw autorskich „może skutkować koniecznością przyjęcia regulacji, które będą analogiczne do cenzury prewencyjnej, a taka jest zakazana nie tylko w myśl polskiej konstytucji, ale też unijnych traktatów”.

Obecnie nie wiadomo, jakie kroki podejmie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani też czy w ślad za Polską pójdą inne państwa, które były przeciwne omawianej dyrektywie.

  1. ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika
Polska jest pierwszym państwem, które zaskarżyło „ACTA 2” do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - ACTA 2 – Polska zaskarżyła Artykuł 13 w Trybunale Sprawiedliwości UE - wiadomość - 2019-05-28
Polska jest pierwszym państwem, które zaskarżyło „ACTA 2” do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że nim „ACTA 2” zyskało kształt, w jakim mogliśmy „podziwiać” je w kwietniu, musiało przebyć długą drogę. Dyrektywa została po raz pierwszy poparta przez Parlament Europejski we wrześniu 2018 roku, aczkolwiek w styczniu została odrzucona przez Radę Europejską. Po wprowadzeniu zmian w jej treści została jednak przegłosowana przez Parlament Europejski pod koniec marca 2019 roku, a w kwietniu oficjalnie przyjęły ją unijne państwa członkowskie.

O tym, dlaczego budzi ona takie kontrowersje oraz przede wszystkim – jakie zagrożenia ze sobą niesie – dowiecie się z naszych wcześniejszych wiadomości.

  1. Nadciąga ACTA 2 - trwa walka o przyszłość Internetu
  2. "ACTA 2" wymusi zamknięcie Google News w Europie?
  3. Unijna dyrektywa o prawach autorskich doczekała się ostatecznej wersji
  4. Oficjalna strona internetowa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
  5. Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej