Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Dying Light 2 - poradnik do gry

Dying Light 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dying Light 2: Walka i skradanie się Dying Light 2 poradnik, solucja

Ta strona poradnika do gry Dying Light 2 zawiera porady i wskazówki na temat staczania bezpośrednich walk, a także skradania się i eliminowania z ukrycia.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2022

Na tej stronie poradnika do gry Dying Light 2 możecie znaleźć zestaw porad i podpowiedzi na temat staczania walk oraz skradania się. Dowiecie się jak utrzymywać postać przy życiu podczas bezpośrednich starć z przeciwnikami (zarówno żywymi jak i zombie), a także jak unikać wykrycia i wykonywać ataki skrytobójcze.

Broń biała i dystansowa

W Dying Light 2 początkowo zdecydowaną większość walk rozgrywa się z wykorzystaniem broni białej - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

W Dying Light 2 początkowo zdecydowaną większość walk rozgrywa się z wykorzystaniem broni białej. Pojawia się ona w wielu różnych wariantach - mogą to być bronie jedno i dwuręczne, a także takie, które są w stanie zadawać np. obrażenia obuchowe czy sieczne. Powinniście dopasowywać je do preferowanego stylu gry oraz sposobu rozwijania postaci - przykładowy opisaliśmy na osobnej stronie Najlepszy build. Musicie też pamiętać o tym, że bronie białe podlegają zużyciu i po utracie wszystkich punktów trwałości ulegają bezpowrotnemu zniszczeniu. Nie jest to na szczęście bardzo duży problem, bo nowe bronie możecie łatwo odnajdywać lub kupować. Mogą one być ponadto przedmiotami z wyższych rang, tzn. z lepszymi bazowymi statystykami.

Ataki z wykorzystaniem broni białej mogą być bardziej złożone i nie muszą ograniczać się do zwykłego wymachiwania bronią. Część z tych akcji poznacie jeszcze podczas rozgrywania prologu - najważniejsze techniki to blokowanie, parowanie i unikanie wrogich ciosów. Szczególnie skuteczne są te dwie ostatnie metody, ale pamiętajcie, że parowanie nie działa na (sygnalizowane) silne ataki. Możecie też odblokować umiejętności, które zwiększają ich skuteczność (np. oszołomienie przeciwnika albo bullet time) czy dodadzą samemu Aidenowi możliwość stosowania silnych ataków.

Podczas walk koniecznie obserwujcie pasek wytrzymałości, bo jego wyczerpanie spowoduje, że bohater opadnie z sił. Temat ten dokładniej omówiliśmy na stronie Wytrzymałość - jak odnawiać?. Najłatwiej jest po prostu na chwilę oddalić się od wrogów po tym jak wytrzymałość spadnie na niski poziom.

W przypadku broni dystansowej musicie liczyć się z tym, że początkowo jej używanie nie będzie możliwe - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

W przypadku broni dystansowej musicie liczyć się z tym, że początkowo jej używanie nie będzie możliwe. Pojawia się ona dopiero nieco później i opisaliśmy to na stronie Pierwszy łuk - jak zdobyć?. Do broni dystansowych zaliczają się kusza oraz łuki, które pojawiają się w różnych odmianach. Bronie te potrafią być bardzo skuteczne w zatrzymywaniu wrogów i w przeciwieństwie do broni białej nie zużywają się, ale musicie do nich na bieżąco pozyskiwać amunicję - możecie ją wytwarzać (potrzebne są do tego m.in. duże ilości piór) lub odnajdywać w świecie gry.

W przypadku łuku bardziej zaawansowane techniki walki na dystans możecie odblokować dzięki umiejętnościom - zainteresujcie się przede wszystkim zdolnościami Precyzyjne celowanie (Precise Aiming) oraz Megastrzał (Power Shot). Pozwolą one Wam na przybliżanie obrazu celem oddawania dokładniejszych strzałów, a także na wypuszczanie pocisków zadających większe obrażenia i skutecznych na silnych wrogów.

Generalnie w temacie broni polecamy stawiać na różnorodność, tzn. mieć w gotowości różne bronie dystansowe oraz łuk lub kuszę. Pozwoli to Wam zadawać przeciwnikom różne typy obrażeń, a także lepiej dostosowywać się do zabijania tych wrogów, których łatwiej i bezpieczniej jest eliminować na dystans lub w zwarciu.

Walka z żywymi przeciwnikami

Głównymi żywymi przeciwnikami w Dying Light 2 są renegaci - to jedna z głównych frakcji gry, w skład której wchodzą w głównej mierze różnego rodzaju bandyci i byli więźniowie - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

Głównymi żywymi przeciwnikami w Dying Light 2 renegaci - to jedna z głównych frakcji gry, w skład której wchodzą w głównej mierze różnego rodzaju bandyci i byli więźniowie. Pojawiają się oni nie tylko w wybranych questach, ale również podczas swobodnej eksploracji świata i mogą nawet próbować zastawiać pułapki na przypadkowe osoby i atakować je z zaskoczenia.

Podczas walk z ludźmi musicie mieć na uwadze to, że są sprytniejsi i zwinniejsi od większości zombiaków - mogą blokować Wasze ciosy, odskakiwać przed strzałami, starać się okrążać Aidena czy wykorzystywać bronie dystansowe do atakowania bohatera bez zbliżania się do niego. Jeśli tylko macie taką możliwość, to renegatów zawsze atakujcie z zaskoczenia żeby przy odrobinie szczęścia pozbyć się na starcie jednego lub kilku z nich. W trakcie właściwych walk skupiajcie się na szybkiej eliminacji wrogów walczących na dystans oraz starajcie się atakować przeciwników po kolei.

Walka z zombie

W przypadku potworów zdecydowanie najczęstszym widokiem są powolne zombiaki - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

W przypadku potworów zdecydowanie najczęstszym widokiem są powolne zombiaki. Pojedyncze sztuki nie stanowią w tym przypadku dużego wyzwania, ale musicie pilnować się żeby nie zostać otoczonym przez grupę, szczególnie jeśli aktualnie przebywacie w jakimś mniejszym pomieszczeniu czy korytarzu.

Starcia z zombiakami oczywiście nie są obowiązkowe i możecie po prostu oddalać się od nich bez eliminowania ich. W dalszej części gry można nawet odblokować umiejętnośc odbijania się od zombiaków. Ciekawym sposobem na unikanie konfrontacji może też być przechodzenie lub przelatywanie nad nimi, gdyż ich "standardowe" odmiany nie są w stanie wspinać się.

Do zabijania potworów możecie wykorzystywać wszystkie dostępne elementy wyposażenia - broń białą, broń dystansową i przedmioty zużywalne (pomocne są np. koktajle Mołotowa). W przypadku bezpośrednich starć uważajcie na próby złapania bohatera. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to musicie się szybko wyzwolić żeby uniknąć pogryzienia i utraty zdrowia.

Elitarni przeciwnicy i bossowie

W wielu walkach z udziałem renegatów biorą udział duzi przeciwnicy z bronią dwuręczną - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

W wielu walkach z udziałem renegatów biorą udział duzi przeciwnicy z bronią dwuręczną. Są oni niebezpieczni w walce w zwarciu - atakujcie ich broniami dystansowymi lub polegajcie na bezbłędnych unikach żeby ich silne uderzenia nie trafiły Aidena.

W walkach z udziałem zombie pojawia się sporo ich elitarnych odmian. Najważniejsze z nich zestawiliśmy na stronie Rodzaje potworów i znajdziecie tam też rekomendowane techniki staczania walk z nimi lub unikania wykrycia przez zarażonych. Ogólna zasada jest taka, że elitarne potwory warto starać się atakować na dystans, gdyż tylko wybrane z nich są w stanie odpowiedzieć atakami dystansowymi. W pozostałych przypadkach będą bezbronne na Wasze ataki i unikniecie ryzyka nagłej śmierci wynikającego z niebezpiecznej walki w zwarciu.

Na przestrzeni całej kampanii jest do pokonania kilku bossów, przy czym konfrontacje z nimi są bardziej unikalne i uwzględniliśmy je w naszym opisie przejścia gry.

Skradanie się

Prowadzenie działań z ukrycia jest w Dying Light 2 jak najbardziej możliwe i może Wam w niektórych sytuacjach wyraźnie ułatwić przechodzenie gry - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

Prowadzenie działań z ukrycia jest w Dying Light 2 jak najbardziej możliwe i może Wam w niektórych sytuacjach wyraźnie ułatwić przechodzenie gry. Chodzi tu głównie o sytuacje, w których:

  1. Przemierzacie lokację z dużą liczbą przeciwników - Mogą to być lokacje z hordami zombiaków albo np. obozy bandytów. Doprowadzenie do wszczęcia alarmu może zmusić Was do walk z grupami przeciwników oraz, w przypadku lokacji z ludźmi, przyczynić się do wezwania posiłków.
  2. Przebywacie w otoczeniu elitarnych potworów - Bardzo niebezpieczymi potworami w grze są przemieńce, które w bezpośrednich starciach potrafią bardzo szybko zabić Aidena, ale możecie też np. chcieć unikać wykrycia przez goliaty czy wyjców (podczas podróżowania nocą).

W trakcie skradania się kluczową kwestią jest odnajdywanie wrogów dzięki zmysłowi przetrwania. Pamiętajcie, że "skanowanie" okolicy jest darmowe i nielimitowane. Możecie zlokalizować wrogów nie tylko przed wkroczeniem do danej lokacji, ale również śledzić ich poczynania na bieżąco podczas jej infiltracji. W pozostawianiu w ukryciu mogą Wam pomagać m.in. chowanie się za przeszkodami i w wysokiej trawie czy rzucanie wabikami do odwracania uwagi przeciwników.

W grze dostępne są ciche eliminacje, które pojawiają się w kilku wariantach - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

W grze dostępne są ciche eliminacje, które pojawiają się w kilku wariantach. Możecie je najłatwiej wykonywać zachodząc wrogów od tyłu i chwytając ich. Dzięki zakupieniu umiejętności Dźgnięcie możecie ich wtedy dodatkowo szybko zabijać. Jedną z alternatywnych metod może być używanie zdolności Roztrzaskanie do zeskakiwania na wrogów z wyższych półek i miażdżenia ich czaszek.

W przypadku wykrycia Aidena może dojść do pościgu i inaczej on wygląda w zależności od tego kto w nim uczestniczy:

  1. Jeśli ścigają Was żywi ludzie, to musicie po prostu sprawnie polegać na akcjach parkourowych żeby się od nich oddalić i żeby zrezygnowali z dalszego podążania za Aidenem.
  2. Jeśli ścigają Was potwory, to najłatwiej jest dotrzeć do najbliższej lokacji z oświetleniem UV. Dokładniej omówiliśmy to na stronie Pościg - jak zakończyć?.

System dnia i nocy i jego wpływ na grę

Mechanizm zmian pór dnia dokładniej opisaliśmy na stronie Cykl dnia i nocy - Dying Light 2: Walka i skradanie się - Dying Light 2 - poradnik do gry

Mechanizm zmian pór dnia dokładniej opisaliśmy na stronie Cykl dnia i nocy. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące wpływu pory dnia na staczane walki.

Przemierzając ulice w ciągu dnia będziecie spotykać w głównej mierze bandytów oraz hordy zwykłych zombiaków. Większość wrogów nie powinno stanowić dużego wyzwania - będziecie mogli przystąpić do walk z nimi, bądź też oddalić się od nich lub im dość łatwo uciec.

Godziny nocne nie są w Dying Light 2 aż tak stresujące, jak w pierwszej części serii. Wynika to przede wszystkim z tego, że na ulicach miasta nie pojawiają się od razu przemieńce - ekstremalnie niebezpieczne odmiany zarażonych. Nie musicie więc aż tak bardzo obawiać się nocnych wypadów i "przewijać" noc. Nie oznacza to oczywiście brak wyzwania. Istotną rolę odgrywa unikanie lub ciche eliminowanie wyjców - są to potwory mogące alarmować okolicę i wszczynać pościgi. Jeżeli doszło do pościgu, to możecie przystąpić do walk lub wykorzystać światło UV do odstraszenia potworów.

Badanie świata nocą jest dodatkowo premiowane i najważniejsze zalety opisaliśmy na stronie Podróżowanie nocą - czy jest opłacalne?. W skrócie - po zapadnięciu zmroku możecie bezpiecznie odwiedzać "nocne lokacje" (m.in. stacje metra i budynki kwarantanny GRE) z bardzo wartościowym lootem. Dodatkowo gra przydziela bonusowe punkty doświadczenia za czynności związane z walką i parkourem wykonywane nocą.