Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 października 2015, 15:11

60. Star Wars: Dark Forces. Przypominamy najlepsze gry lat 90.

Spis treści

60. Star Wars: Dark Forces

Zanim nadeszło Dark Forces, Gwiezdne wojny w grach stały głównie tie fighterami i X-wingami. LucasArts pokazało jednak, że najbardziej kultowa saga science fiction sprawdza się także w innych gatunkach: to FPS, który w pamięci graczy zapisał się przede wszystkim ogromnymi, wielopoziomowymi etapami, sporą różnorodnością broni i tak rewolucyjnymi mechanikami jak chociażby umożliwienie głównemu bohaterowi skakania czy kucania.

  1. Star Wars: Dark Forces w encyklopedii gier gry-online.pl

59. Heroes of Might & Magic II

Zanim przyszedł czas na Heroes of Might & Magic III, często uznawane za najlepszą grę w historii branży, druga część położyła podwaliny pod ten sukces. 3DO solidnie rozbudowało rozgrywkę, dodając dwie klasy bohaterów, nekromantę i maga, umożliwiając ulepszanie poszczególnych jednostek oraz pozwalając postaciom na uczenie się specjalnych umiejętności. Usprawnień doczekała się też grafika, która dzięki charakterystycznemu stylowi nawet dziś prezentuje się nieźle.

  1. Heroes of Might & Magic II w encyklopedii gier gry-online.pl

58. Oddworld: Abe’s Oddysee

Wyjątkowo przyjemna platformówka z absolutnie przesympatycznym głównym bohaterem. Elementy akcji są tu świetnie zrównoważone potrafiącymi zmusić do myślenia łamigłówkami, powszechnie chwalono także interesujące postacie oraz piękną grafikę. Może i Oddworld: Abe’s Oddysee nie odniosło ostatecznie takiego sukcesu jak jego konkurenci, ale za to w swoim gatunku może do dziś stanowić przykład dla innych deweloperów.

  1. Oddworld: Abe’s Oddysee w encyklopedii gier gry-online.pl

57. Theme Hospital

Theme Hospital, czyli gra o zarządzaniu szpitalem, zapewne nie przyciągnęłoby zbyt wielu osób, gdyby nie specyficzne podejście do tematu. Przez specyficzne rozumiemy „pełne czarnego humoru” – bez odpowiedniej opieki pacjenci padali jak muchy, z czego jakoś nikt w naszym ośrodku nie robił wielkiej afery. Ale poza dobrą zabawą produkcja ta potrafiła też zaserwować niemałe wyzwanie, szczególnie w momencie, kiedy korytarze zapełniały się oczekującymi na leczenie.

  1. Theme Hospital w encyklopedii gier gry-online.pl

56. Age of Empires II: The Age of Kings

Na pierwszy rzut oka drugie Age of Empires to tradycyjna strategia czasu rzeczywistego, osadzona w dodatku w niezbyt nowatorskim okresie średniowiecza. Ale ile tu za to rozmaitej zawartości! Trzynaście różnych cywilizacji, które możemy przeprowadzić przez tysiąc lat rozwoju, nowe jednostki o poprawionej sztucznej inteligencji oraz ich specjalne umiejętności, sporo dodanych budynków, a także kampanie oparte na historycznych wydarzeniach to podstawowe atuty The Age of Kings.

  1. Age of Empires II: The Age of Kings w encyklopedii gier gry-online.pl

55. Syndicate

Jedna z najbardziej rozbudowanych strategii w momencie premiery wymagała od gracza sprawnego działania na paru frontach – zarządzania, budowania, walki, ekonomii... Gra została osadzona w realiach cyberpunkowych, co nadaje jej dwuznaczny, sugestywny charakter – idealnie pasujący do produkcji, w której naszym głównym celem jest doprowadzenie szemranej organizacji do uzyskania całkowitej kontroli nad światem.

  1. Syndicate w encyklopedii gier gry-online.pl

54. Tekken 3

Co prawda bezpośredni przeciwnicy Tekkena, serie Street Fighter oraz Mortal Kombat, mają w tym rankingu pierwszeństwo ze względu na swoją pionierską rolę w gatunku bijatyk, niemniej trzeciej części cyklu Namco też nie sposób pominąć. To zasługa znacznie bardziej intuicyjnego i dającego większą kontrolę nad postacią sterowania oraz dostępnej w grze zawartości – nowych wojowników, zmienionej muzyki oraz trybu Tekken Force.

53. Indiana Jones and The Fate of Atlantis

Indiana Jones wystąpił w kilku grach wideo, czasem lepszych (rzadko), czasem gorszych (częściej), jednak mało która może się równać z Fate of the Atlantis. Czego się jednak spodziewać, gdy za robotę wzięło się LucasArts – studio już wtedy znane z rewelacyjnych przygodówek? Scenariusz, który równie dobrze mógłby stać się podstawą kolejnego filmu z serii, pomysłowe łamigłówki oraz piękna oprawa – wszystko to zapewniło grze kultowy status.

  1. Indiana Jones and The Fate of Atlantis w encyklopedii gier gry-online.pl

52. Ultima Online

Osiemnaście lat skończy w tym roku Ultima Online i swoją pełnoletność może hucznie świętować – to absolutny pionier gatunku MMORPG, na którym oparto takie hity jak chociażby World of Warcraft. I oczywiście następcy są bardziej rozbudowani, ale dzieło Origin Systems także nie ma się czego wstydzić: oferuje wiele możliwości rozwoju bohatera oraz spory świat, który wcale nie jest pusty. Tak – po prawie dwóch dekadach ludzie nadal wykupują subskrypcję!

  1. Ultima Online w encyklopedii gier gry-online.pl

51. Duke Nukem 3D

Duke Nukem jest do dziś jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci z gier. Uzbrojony po zęby twardziel z nieograniczonym zapasem tekstów rodem z kina akcji z lat 80. zdobył serca graczy w 1996 roku. Tytuł z jego udziałem często wymieniany jest w jednym rzędzie z takimi przedstawicielami klasyki jak Doom czy Quake, a mniejszą od nich popularność „zawdzięcza” wyłącznie temu, że jego wyczekiwana kontynuacja powstała dopiero po piętnastu latach.

  1. Duke Nukem 3D w encyklopedii gier gry-online.pl

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra z lat 90. jest Twoim zdaniem najlepsza?

Half-Life
8%
Fallout 2
14,4%
Baldur's Gate
6,1%
Metal Gear Solid
2,4%
Planescape Torment
3,8%
Doom
1,4%
Diablo
3,5%
Counter-Strike
1,9%
Heroes of Might & Magic III
24,1%
UFO: Enemy Unknown
1,7%
System Shock 2
0,7%
TIE Fighter
0,4%
Quake II
1,4%
Command & Conquer
1,1%
Sid Meier’s Civilization
1,4%
Tomb Raider
1,9%
Thief: The Dark Project
6,8%
StarCraft
3,2%
Mortal Kombat II
0,9%
The Settlers II
1,6%
Silent Hill
1,1%
Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge
0,5%
Street Fighter II
0,5%
Dune II: Battle for Arrakis
0,5%
Final Fantasy VII
2,5%
Doom II: Hell on Earth
0,6%
Unreal
1,3%
Commandos: Behind Enemy Lines
1,8%
Fallout
1%
Legacy of Kain: Soul Reaver
0,9%
Inna.
2,4%
Zobacz inne ankiety
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku

Jak o grach pisała prasa ponad ćwierć wieku temu? Ile ponadczasowych hitów ukazało się tylko w jednym, 1997 roku? Zapraszamy Was na niezwykłą podróż w czasie do ery narodzin Diablo, Fallouta i GTA!

Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około dwudziestoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.