Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 października 2015, 15:11

24. Dune II: Battle for Arrakis. Przypominamy najlepsze gry lat 90.

Spis treści

24. Dune II: Battle for Arrakis

CZY GRA SIĘ ZESTARZAŁA?

Niezależnie od niepodważalnych zasług dla gatunku powrót do gry po ponad dwóch dekadach może się okazać dość bolesny – jest skrajnie uproszczona graficznie, a pod względem rozgrywki nie prezentuje się nawet w ułamku tak świeżo jak w momencie premiery.

CZY WARTO TERAZ ZAGRAĆ?

To raczej propozycja wyłącznie dla fanów starszych strategii.

CZY GRĘ MOŻNA KUPIĆ?

Nie – ale dzięki inicjatywie pewnego programisty z Rosji w Dune II można zagrać z poziomu przeglądarki, i to za darmo.

Diuna autorstwa Franka Herberta to jedno z najważniejszych dzieł literatury science fiction, a Dune II, osadzone w tym samym uniwersum, to kamień milowy w rozwoju strategii. Można się kłócić, czy tytuł studia Westwood to pierwszy w historii RTS, jednak to właśnie ekipa z Las Vegas wytyczyła drogę, którą później podążali kolejni przedstawiciele gatunku. Sporo oczywistych dla nas rozwiązań zostało zastosowanych w tej produkcji po raz pierwszy. Przykłady? Zbieranie surowców, dzięki którym stawialiśmy budynki oraz produkowaliśmy jednostki, podział na frakcje, każda z osobnymi wojskami oraz infrastrukturą, intuicyjny interfejs, obsługiwany za pomocą myszki, zastosowanie „mgły wojny”, która zanikała, gdy eksplorowaliśmy świat gry...

Tak naprawdę można te innowacje wymieniać przez resztę tego wpisu. Drzewko technologiczne, odblokowujące wraz z postępami dostęp do nowych wynalazków? Podziękujcie studiu Westwood. Wybór misji z poziomu mapy świata? To też Dune II! I choć nie jest to produkcja idealna (sztuczna inteligencja z awersją do jakichkolwiek bardziej skomplikowanych manewrów to jedna z dokuczliwszych wad), zdecydowanie więcej zrobiono w niej świetnie niż średnio. Interesująca była także fabuła, która – choć nie dorastała oczywiście do pięt literackiemu pierwowzorowi – jako tło dla strategii wystarczała w zupełności. Trudno powiedzieć, czy bez Dune II rzeczywiście nie byłoby StarCrafta, Warcrafta oraz Command & Conquer, ale już za to produkcji tej należy się miejsce w czołówce listy.

23. Street Fighter II

CZY GRA SIĘ ZESTARZAŁA?

Tak, ale regularnie wydawane remastery sprawiają, że w najnowsze wersje Street Fightera II można grać, nie płacząc przy tym z powodu fatalnej rozdzielczości. Pod względem rozgrywki nadal jest świetny!

CZY WARTO TERAZ ZAGRAĆ?

Po raz kolejny odsyłam do remasterów – to rewelacyjna okazja, by zagrać w absolutną klasykę gatunku.

CZY GRĘ MOŻNA KUPIĆ?

W zależności od platformy można ją zdobyć bardzo łatwo lub jest to prawie niemożliwe.

Początek lat 90. to czas, kiedy produkowanie gier na automaty było biznesem prawie tak lukratywnym jak wydobywanie i eksport ropy naftowej, nie można się więc dziwić Capcomowi, że mimo niewielkiej popularności pierwszego Street Fightera spróbował szczęścia z drugą częścią. Studio trafiło w dziesiątkę – jego dzieło szybko zyskało kultowy status, przy okazji motywując też firmę Midway Games do stworzenia konkurencyjnej produkcji, która wkrótce przeistoczyła się w serię Mortal Kombat. Street Fighter II znacznie powiększył liczbę ruchów z oryginału, dodając całkowicie nowe ataki specjalne, a także chwytanie i rzucanie przeciwnikiem. Do tego doszły bonusowe rundy, podczas których wraz ze swoim niedawnym przeciwnikiem musieliśmy w ograniczonym czasie rozbijać ciosami beczki, samochody czy cegły.

Przede wszystkim jednak na korzyść „dwójki” zadziałali nowi bohaterowie. Z pierwowzoru pozostali tylko Ken i Ryu, reszta to wymyślone od zera postacie z całego świata, wśród których znalazły się takie growe sławy jak Chun-Li, Zangief czy Guile. Każda z nich miała oczywiście własny styl walki oraz zestaw ciosów specjalnych, co dodatkowo urozmaicało rozgrywkę – zanim opanowaliśmy tajniki sterowania całą ósemką, czekało nas wiele godzin walk przy automacie. Wpływu Street Fightera II na gatunek bijatyk przecenić nie sposób (to właśnie tutaj pojawiły się, choć nieco przez przypadek, combosy) i nic dziwnego, że jego odświeżone wersje trafiły jeszcze na konsole poprzedniej generacji!

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra z lat 90. jest Twoim zdaniem najlepsza?

Half-Life
8%
Fallout 2
14,4%
Baldur's Gate
6,1%
Metal Gear Solid
2,4%
Planescape Torment
3,8%
Doom
1,4%
Diablo
3,5%
Counter-Strike
1,9%
Heroes of Might & Magic III
24,1%
UFO: Enemy Unknown
1,7%
System Shock 2
0,7%
TIE Fighter
0,4%
Quake II
1,4%
Command & Conquer
1,1%
Sid Meier’s Civilization
1,4%
Tomb Raider
1,9%
Thief: The Dark Project
6,8%
StarCraft
3,2%
Mortal Kombat II
0,9%
The Settlers II
1,6%
Silent Hill
1,1%
Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge
0,5%
Street Fighter II
0,5%
Dune II: Battle for Arrakis
0,5%
Final Fantasy VII
2,5%
Doom II: Hell on Earth
0,6%
Unreal
1,3%
Commandos: Behind Enemy Lines
1,8%
Fallout
1%
Legacy of Kain: Soul Reaver
0,9%
Inna.
2,4%
Zobacz inne ankiety
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku

Jak o grach pisała prasa ponad ćwierć wieku temu? Ile ponadczasowych hitów ukazało się tylko w jednym, 1997 roku? Zapraszamy Was na niezwykłą podróż w czasie do ery narodzin Diablo, Fallouta i GTA!

Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około dwudziestoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.