Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Wasteland 2 - poradnik do gry

Wasteland 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dialogi w Wasteland 2 | Podstawy rozgrywki poradnik Wasteland 2

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2019

Wasteland 2 nawiązuje swoim stylem do klasycznych RPG-ów. Tytułów mocno opartych na ścianach tekstu, które nie stanowią tylko uzupełnienia bajecznej grafiki, ale swoją treścią i głębią wypełniają wirtualny świat, nadając mu kolorytu i swoistego ducha. Na dialogi warto więc zwracać szczególną uwagę. Z ich pomocą często będziesz w stanie odkryć drugie, a może nawet i trzecie dno danej historii. Dużo problemów da się rozwiązać nie wystrzeliwując żadnego naboju, a przy okazji można zdobyć ciekawe informacje i odkryć niecodzienne tajemnice.

Ekran dialogów. - Dialogi w Wasteland 2 | Podstawy rozgrywki - Wasteland 2 - poradnik do gry
Ekran dialogów.

Dialogi opierają się na tzw. słowach kluczowych. To one nakierowują rozmowę na dany temat. Wybierając odpowiednie słowo, zapytasz rozmówcę o dane miejsce, przedmiot czy sytuację, a ten odpowiadając może użyć kolejnych słów kluczowych, o które będziesz mógł dopytać. Słowa kluczowe w większości przypadków będą wyszczególnione kolorem w oknie dialogowym, ale nie jest to regułą. Niektóre słowa są ukryte w tekście i nie pojawią się na liście wyboru. Możesz je wówczas wpisać ręcznie, by pociągnąć rozmowę w żądanym kierunku. Zauważ, że na zrzucie ekranu zielonym kolorem wyszczególniony został log book, a jednak nie ma go na liście tematów. By o niego zapytać, należy wpisać "log book" ręcznie. Ponadto niekiedy słowa nie będą w żaden sposób zaznaczone. Nie oznacza to, że musisz dokładnie czytać każdy tekst i szukać słów kluczowych, by przejść jakiś etap gry. Tego typu sytuacje dotyczą przede wszystkim elementów historii świata, nawiązań do fabuły pierwszej części i różnego rodzaju easter eggów, czyli żartów twórców. Możesz w ten sposób dowiedzieć się sporo o wydarzeniach sprzed 15 lat, ale też nie musisz bać się, że stracisz połowę gry, gdy całkowicie odpuścisz sobie poszukiwanie niewyszczególnionych słów. Tym niemniej warto to robić, jeśli chce się wyciągnąć z rozgrywki jak najwięcej.

Czerwone słowa kluczowe są istotne dla postępu fabuły. Wybierając je, może się zdarzyć, że pchniesz wydarzenia gry naprzód szybciej, niż chciałeś, i nie będziesz miał już okazji spytać o inne kwestie. Dlatego lepiej najpierw pytać o mniej istotne, zielone tematy. Warto też, byś był świadom, o co pytasz. Nierozważne klikanie w każde dostępne słowo może skończyć się poruszeniem drażliwego tematu i rozgniewaniem rozmówcy, a w skrajnym wypadku nawet walką z nim. Zdarzyć się też może, że druga strona nie będzie skora do dzielenia się swoją wiedzą. Wiele zależy tu od czynnika Charyzmy (Charisma). Im wyższy, tym łatwiej o nawiązywanie kontaktów. Istnieją również trzy umiejętności, niezależne od Charyzmy, pozwalające wyciągnąć z małomównych więcej informacji są to: Cwaniak, Lizus i Zakapior (Smart Ass, Kiss Ass, Hard Ass). Są one odpowiedzialne kolejno za: sprytne łapanie za słówka, podlizywanie się i zastraszanie. Opcja wykorzystania takiej zdolności pojawi się sama, nawet jeśli nie masz w drużynie osoby z wystarczającym poziomem, by jej użyć. Pamiętaj, że w Wasteland grasz całą drużyną. Gdy pojawi się opcja Lizus wymagająca 2 punktów tej umiejętności, możesz po prostu przełączyć się w trakcie rozmowy na inną osobę, która te 2 punkty ma, klikając na jej portret. Jeśli tylko możesz, korzystaj z tych umiejętności od razu, gdy się pojawią - znikną, jeśli zmienisz temat.

Dodatkowe słowa kluczowe możesz także czasem zdobyć, jeśli masz w drużynie osobę z wysoką Percepcją (Perception) - zauważysz wtedy u rozmówcy coś, co normalnie byś przegapił, o co następnie możesz zapytać.