Tradycje armii w Total War Attila | Wojna poradnik Total War: Attila
Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019
Tradycje armii
Dzięki wygrywaniu bitew armie zdobywają doświadczenie. Dzięki niemu zdobywają rangi, a dzięki nim punkty, które mogą zainwestować w przydatne ulepszenia. Tradycje armii działają w identyczny sposób, co umiejętności postaci. Różnica jest taka, że umiejętności mogą być wykorzystane zarówno przez zarządców, jak i wodzów. Tradycje funkcjonują tylko w celu zwiększania skuteczności bojowej armii.
Dostępnech w ramach tradycji ulepszenia można podzielić na trzy kategorie. Do pierwszej należą wszystkie zwiększające statystyki należących do armii jednostek. Te ulepszenia stanowią zdecydowaną większość ze wszystkich dostępnych i zazwyczaj oferują zróznicowane bonusy dla rozmaitych typów wojsk, takie jak więcej amunicji dla strzelców bonus do szarży kawalerii.
Kategoria druga zawiera ulepszenia sytuacyjne, takie jak wzrost morale w walce z plemionami nomadów albo wojskami rzymskimi. Są to przydatne ulepszenia, ale warto je kupować tylko w razie kampanii skierowanych przeciw wskazanym przeciwnikom.
Do kategorii trzeciej należą ulepszenia wpływające na prowincję, w której przebywa armia lub odwołujące się do tego. Te ulepszenia mogą zwiększyć poczucie wspólnoty armii, gdy przebywa ona na sojuszniczym terenie, bądź polepszać wzrost w aktualnie odwiedzanej, sojuszniczej prowincji. Takie ulepszenia również należą do sytuacyjnych, ale będziesz częściej z nich korzystał, niż w przypadku drugiej kategorii.
Przy wybieraniu tradycji najlepiej kierować się celem, dla którego dana armia została powołana. Jeśli to konna armia walcząca z Rzymianami, ulepszenia zwiększające zapas amunicji jednostek może okazać się bezużyteczne. Podobnie na niewiele przyda się bonus do łupiestwa, jeśli celem armii będzie walka w polu z innymi armiami bądź szturmowanie i podbijanie osad. Z oczywistych powodów najbardziej na tradycji skorzystają zróżnicowane armie, zawierające różne rodzaje jednostek. Dzięki temu zyskasz większą swobodę w kwestii wykupywania ulepszeń. Co może być również jej wadą, gdyż armie bardzo wolno zdobywają kolejne rangi, znacznie wolniej od swoich dowódców. W efekcie miną wieki, zanim zdołają wykupić większość ulepszeń, co z kolei powinno cię zachęcić do ich rozważnego wybierania. Jeśli nie zdołasz skorzystać z danego ulepszenia, nie kupuj go. Nawet "na zapas", bo to oznacza, że z pewnością nie zdołasz z niego skorzystać. W takim przypadku lepiej kupować ulepszenia uniwersalne, zapewniające bonusy niezależnie od miejsca i przeciwnika, z którym armia walczy.
Pamiętaj o tym, że w czasie tworzenia nowej armii możesz zdecydować o przywróceniu tradycji jednej z poległych. To ważne, zwłaszcza jeśli pokonana armia posiadała wysoką rangę. Przywrócenie jej do istnienia pozwoli zaoszczędzić czas, który w innym przypadku musiałbyś poświęcić na stworzenie nowej tradycji od zera.