Strategie produkcji | Podstawy Age of Wonders II Tron Czarnoksiężnika poradnik Age of Wonders II: Tron Czarnoksiężnika
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2019
Jedynymi miejscami produkcji jednostek są miasta. W obozach najemników (Camp Site) można co prawda zatrudnić mały oddział (o ile rasa najemników jest przyjazna), ale jest to czynność jednorazowa - obozy się nie odradzają. W mieście można produkować tylko jedną rzecz na raz, dlatego ważne jest ustalenie strategii już na początku rozgrywki.
Dwie skrajne strategie to: produkcja dużej liczby tanich jednostek i szybki atak na przeciwnika, zanim ten zdąży się umocnić lub przeciwnie, najpierw rozbudowa miast, powolna produkcja zaawansowanych jednostek i dopiero po skompletowaniu potężnej armii szturm na wrogów. Kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka pomiędzy powyższymi strategiami.
Najważniejszą sprawą jest wiedza o otaczających Twoje wojska terenach. W pierwszej turze roześlij kilka pojedynczych jednostek na wszystkie strony świata, na pewno trafią one na jakieś wartościowe miejsca a przy odrobinie szczęścia na uchodźców, którzy z chęcią dołączą do Twojej armii. Najbardziej cennym "znaleziskiem" jest przyjazne miasto. Ważne jest też rozpoznanie z której strony mogą nadciągnąć siły przeciwnika.
W pierwszych turach rozgrywki, gdy Twoi przeciwnicy są słabi, możesz zaryzykować i szybko zaatakować wszystkimi dostępnymi wojskami. Nim w miastach zostaną wzniesione mury obronne, można je dość łatwo zdobyć. Oczywiście ryzykujesz wówczas, że wróg zajmie Twoje nie chronione miasto (o ile je posiadasz) - wszystko zależy od tego gdzie miasto jest położone i jak szybko wróg może do niego dotrzeć. Jeśli w początkowej fazie gry dopadniesz miasto z wrogim Czarodziejem, to może okazać się to najprostszym sposobem jego wyeliminowania (o ile nie posiada on innych miast z magiczną wieżą).
Nowe miasto
Jeśli zdobyta osada jest tak mała, że budowa czegokolwiek zajmuje strasznie dużo czasu lub poza palisadą w ogóle nie można nic wybudować, to jedynym wyjściem jest ustawienie produkcji na rozrost miasta (Produce Housing). Wówczas miejscowość będzie się rozwijała o połowę szybciej. W tego typu osadach nie ma sensu wznosić palisady ani utrzymywać dużego garnizonu, bo obrona go w ogóle się nie opłaca.
Jeśli miasto jest dla Ciebie ważne, to pierwszą rzeczą jest zapewnienie mu obrony. Najpierw stwórz oddział z kilkoma łucznikami a następnie postaw palisadę (Wooden Wall). Jeśli miasto ma wieżę magiczną to warto zainwestować w strażnika wieży (Tower Guard).
W przypadku, gdy miasto leży na linii frontu i istnieje obawa, że możesz je w ciągu kilku najbliższych tur stracić, to nie inwestuj w linie obronne. W skrajnych przypadkach, gdy obrońcy nie są wystarczająco silni, można ich wyprowadzić z miasta - podciągnąć tam większą armię i po kilku turach miasto odbić - jeśli nie ma murów, to podczas bitwy broniący się nie mają prawie żadnych udogodnień. Oczywiście taki manewr wchodzi w grę tylko wówczas, gdy w innej części mapy masz więcej miast i oddziałów.
By miasto mogło produkować jednostki i wznosić budowle w sensownym tempie konieczne jest postawienie Domu Budowniczego (Building Hall). Budowla ta jest tania i wydajna - warto ją wybudować w każdej sytuacji.
Wybudowanie świątyni jest niedrogie, ale opłaca się wtedy, gdy zamierzasz dalej rozwijać się w kierunku religii - głównym udogodnieniem oferowanym przez świątynię jest możliwość wzniesienia Kaplicy (Shrine) i Klasztoru (Monastery).
Założenie klasztoru jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz armią drogich w produkcji jednostek - w klasztorach rekrutuje się kapłanów posiadających umiejętność leczenia ran podczas bitwy. Kapłani mogą uratować przed śmiercią jednostki, których wyprodukowanie kosztowało znacznie więcej niż świątynia, klasztor i kapłani razem wzięci. Przydają się oni również w każdym garnizonie obrońców, gdzie można wykorzystać ich zarówno jako uzdrowicieli jak i zwykłych strzelców. W czasie wojny z Nieumarłymi posiadanie kapłanów jest wręcz niezbędne, ze względu na ich atrybut "Odpędzenie Nieumarłych" (Turn Undead).
Wzniesienie Kaplicy (Shrine) może okazać się pomocne w prowadzeniu wojny - przy czym ja jestem zdecydowanym zwolennikiem Kaplicy Wojny (Shrine of War) a niestety, w mieście można wznieść tylko jeden ołtarz. Dzięki czczeniu Ducha Wojny jednostki produkowane w mieście będą od razu miały status weterana pierwszego stopnia, co w większości przypadków daje im +1 do ataku, obrony i punktów życia a dodatkowo wszystkim strzelcom +1 do celności (Marksmanship). Postawienie Kaplicy Porządku (Shrine of Order) zwiększa produkcję miasta, co też może się przydać. Natomiast Kaplica Magii (Shrine of Magic) i Kaplica Natury (Shrine of Nature) nie przynoszą szczególnego pożytku - zarówno premia do many jak i do wzrostu miasta, przydaje się tylko w początkowej fazie rozgrywki.
Aby móc w pełni wykorzystywać umiejętności Czarodzieja, konieczne jest posiadanie chociaż jednej wieży magicznej. Prowadzenie wojny bez niej jest bardzo trudne. Jej budowa jest kosztowna i długotrwała - na wielu mapach łatwiej jest zdobyć miasto z już wzniesioną wieżą niż samodzielnie ją budować. Nieważne, w jaki sposób ją zdobędziesz - musisz ją mieć!
Nowa armia
Standardowy skład garnizonu broniącego miasto, to kilku łuczników (lub innych strzelców), jedna lub dwie balisty i przynajmniej jeden piechur do blokowania bramy miasta. Przydaje się też kapłan. Przy tworzeniu oddziałów atakujących sprawa nie jest tak prosta.
Armia, która nie będzie miała w walce zapewnionej ochrony murów musi mieć w składzie więcej jednostek walczących w zwarciu niż tych strzelających na odległość. Łucznicy są bardzo podatni na ciosy i bez obstawy mieczów nie mają szans w walce na otwartej przestrzeni. W przypadku zdobywania wrogich murów jednostki strzeleckie nie mają żadnego zastosowania.
Przy produkcji armii często trzeba wybierać pomiędzy ilością a jakością. W większości przypadków bardziej opłaca się inwestować w jakość i produkować jednostki zaawansowane, które siłą i wytrzymałością wygrywają z przeważającą ilością niskopoziomowych napastników. Pomimo, że produkcja prostych żołnierzy jest tańsza, to i tak ekonomicznie się nie opłaca ze względu na koszty utrzymywania licznej armii - żołd ośmioosobowego oddziału to 48 sztuk złota na turę.
Na początku rozgrywki zazwyczaj trudno jest zebrać fundusze na zaawansowane jednostki i trzeba budować armie tanich żołnierzy. Będąc narażonym na ciągłe ataki wrogów nie ma innego wyjścia jak rekrutacja zwykłych łuczników. Jeśli jednak posiadasz miasto w miarę dobrze chronione albo, na przykład, długo nie masz kontaktu z przeciwnikiem, to jak najszybciej stwórz chociaż kilka lepszych jednostek.
Najlepszym rozwiązaniem przy tworzeniu oddziałów jest łączenie jednostek prostych z zaawansowanymi. Jedna silna jednostka znacznie podnosi siłę bojową armii zwykłych piechurów. Ponadto jednostki średnio-zaawansowane posiadające wartościowe umiejętności często są dość słabe fizycznie i konieczne jest zapewnienie im ochrony w postaci taniego mięsa armatniego.
Ważnym elementem oddziału jest jego mobilność (nie tylko punkty ruchu, ale też atrybuty dotyczące poruszania się). Należy przy tym pamiętać, że cały oddział porusza się tak, jak najpowolniejsza jego jednostka.
Aby móc tworzyć zaawansowane jednostki trzeba wznieść Dom Wojny (War Hall) i Gildię Czempionów (Champion's Guild). By produkcja nie trwała całe wieki, koniecznie trzeba też postawić Warsztat (Siege Workshop). Na dłuższą metę opłaca się też wznieść Cech Mistrzowski (Master's Guild). W sumie produkcja zaawansowanych jednostek jest bardzo kosztowna, ale jeśli chce się wygrać, to trzeba w nią inwestować. Drogie, silne jednostki są konieczne do prowadzenia długotrwałej wojny.
Produkując armie w kilku miastach nie trzeba w każdym z nich wznosić wszystkich pomocniczych budowli - lepiej, na przykład, w jednym mieście wznieść klasztor i rekrutować kapłanów, w drugim Gildię Czempionów i zaawansowane jednostki, a w trzecim skupić się na tworzeniu prostych piechurów. Specjalizacja jest jedną z zasad współczesnej ekonomii i również w tej grze się opłaca.
Inne opcje produkcji
Bywa, że z powodu braku pieniędzy nie możesz zacząć nowej produkcji. Zrezygnowanie z produkcji w mieście sprawia, że w następnej turze przyniesie ono trochę więcej złota (wciśnięcie przycisku "handel" lub nie wybranie żadnej produkcji oznacza to samo). Gdy zabraknie pieniędzy, to przede wszystkim trzeba przejrzeć wszystkie Twoje miasta pod kątem ich aktualnych produkcji - i sprawdzić, czy nie można zrezygnować z inwestycji w miastach odległych od linii frontu na rzecz budowy w miastach bardziej narażonych na ataki. W ogóle zawsze opłaca się rekrutować armie w miejscach bliższych wrogim terytoriom, bo inaczej do czasu produkcji można doliczyć jeszcze kilka tur na dotarcie do miejsca bitwy.
Ponieważ zrezygnowanie z produkcji daje niewielka premię do przychodu złota, bardziej opłacalna jest opcja Budowy Domów (Produce Housing). Wybór rozbudowy aż o połowę skraca czas potrzebny do wejścia miasta na wyższy stopień wielkości - a większe miasto to więcej przychodu złota i krótszy czas produkcji. W przypadku wszystkich miast, które nie osiągnęły jeszcze maksymalnej wielkości, Budowa Domów (Produce Housing) jest zdecydowanie bardziej opłacalna od braku produkcji (czyli od opcji "handel").
W zaawansowanej fazie rozgrywki, gdy dysponujesz już dużymi zasobami złota warto wznieść inne pomocnicze budowle - każda z nich ma zastosowanie, bardziej lub mniej przydatne - są one opisane w "Spisie Budowli".