Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lutego 2018, 15:20

6. Need for Speed: Porsche 2000. TOP 100 najlepszych gier wyścigowych i rajdowych

Spis treści

6. Need for Speed: Porsche 2000

Wielokrotnie wymieniana z wielką czcią piąta część Need for Speed, koncentrująca się tylko na marce Porsche, zdołała dotrzeć na metę na mocnym 6 miejscu, choć to spadek o 2 oczka. NFS: Porsche jak żadna inna odsłona cyklu przemawiało chyba najbardziej do tych największych miłośników motoryzacji. Oferując niewielki i dość monotematyczny wybór samochodów, z miejsca stawiało nas w roli naocznego świadka ewolucji marki Porsche, sadzając za kierownicą coraz nowszych modeli, poczynając od lat 50. Czuć było w tym wszystkim wielką pasję do samochodów twórców gry, a jadąc kolejnymi malowniczymi trasami, zupełnie nie odczuwało się braku ferrari czy innych mercedesów. Need for Speed: Porsche było jak rewelacyjne przedstawienie jednego aktora, którego kwestie chłonie się bez zastanawiania.

Gra z jednej strony zaskakiwała bardziej realistyczną fizyką prowadzenia samochodu – autorzy dość dobrze ustalili proporcje pomiędzy przystępną dla każdego jazdą a ukazaniem kapryśności narowistego Porsche, o którym Jeremy Clarkson mawiał, że na każdym zakręcie próbuje zabić kierowcę. Detale, takie jak odrywanie ręki od kierownicy, by zmienić bieg, czy odwracanie głowy przy cofaniu, tylko potęgowały poczucie realizmu. Kultowe Porsche Unleashed cieszy się do dziś taką popularnością w kręgu swoich fanów, że ciągle powstają do niego nowe dodatki, umożliwiające zagranie nie tylko najnowszymi modelami marki, ale i wieloma innymi. Prawdziwą atrakcją tej odsłony było specjalne wydanie gry w metalowym pudełku, razem ze ścieżką dźwiękową z okazji 40-lecia Porsche 911. Niestety, edycja dostępna była tylko na terenie Niemiec.

WASZYM ZDANIEM

Najlepsza gra, w którą grałem. Żadnej innej nie przeszedłem tyle razy. Pamiętam, jak kupowałem samochody powypadkowe, naprawiałem je i sprzedawałem z zyskiem. :) Byłem milionerem! Do tego zarabiałem kasę na kupnie kabrioletów i sprzedawaniu ich po latach za kilka razy więcej.

KryKoz

5. Colin McRae Rally 2.0

Ze wszystkich Colinów w rankingu najwyżej uplasowała się druga odsłona serii z 2000 roku! Można dyskutować, czy rzeczywiście jest najlepsza, ale nie ma wątpliwości, że w swoim czasie faktycznie była, nie mając konkurencji na rynku. Mistrzostwa świata WRC, autentyczne samochody, świetna grafika, a na deser Krzysztof Hołowczyc jako pilot w polskiej wersji językowej. Colin 2.0 otwierał przed każdym świat wyścigów i pochłaniał coraz bardziej z każdym odcinkiem specjalnym. Nie było tu mowy o hardkorowym realizmie – każdą taką trasę dało się ukończyć w parę minut, ale w połączeniu z jednym z najlepszych widoków z kokpitu wszystko robiło naprawdę sugestywne wrażenie.

Gra była znacznie trudniejsza od poprzedniej, zmuszając z każdą zmianą podłoża do zmiany stylu prowadzenia samochodu, a pewne ułatwienie stanowił tryb arcade, w którym trudniej było nabawić się uszkodzeń podczas przygód z elementami otoczenia. Sporym wyzwaniem okazał się tryb challenge, zmieniający rajd w coś na kształt wyścigu, w którym 6 samochodów musiało toczyć walkę o pozycję na bardzo wąskiej trasie. Czy można było się do czegoś przyczepić? Colin 2.0 wymagał naprawdę mocnego peceta, by płynnie działać w dniu premiery, kiepsko przedstawiał się również tryb multiplayer. Jeśli jednak dysponowaliśmy odpowiednim komputerem, Colin 2.0 był wymarzoną rajdówką i kropka!

WASZYM ZDANIEM

Jest to wspaniała gra, mój pierwszy Colin, wzorzec gatunku, legenda, w swoich czasach walczyła z Rally Championship 2000 o tytuł najlepszej gry rajdowej. Jednak spojrzę na inny aspekt całej serii. Zobaczcie, jak ewoluowała: od nieśmiałej produkcji wyznaczającej nową drogę w świecie elektronicznej rozrywki (CMR 1), przez zupełnie nową jakość, fenomen, coś niepowtarzalnego (CMR 2.0), trzy bardzo dobre gry, grywalne, graficznie świetne (CMR 3, 04, 2005), do powiewu świeżości, wyznaczającego nowe standardy graficzne, niezwykle grywalnego, genialnego tworu, próby sił Codemasters (CMDirt), po młodzieżówkę, moim zdaniem gra niezła, ale pod nazwisko Kena Blocka, a nie Colina McRae (CMD 2), oraz po grę świetną, grywalną, spójną, ale wymagającą dla gracza, potrzeba treningu, by okiełznać wrażliwy model jazdy (CMD 3). Chciałem opisać to, że seria miała wzloty i upadki, ale największym hitem, bohaterem serii był Colin McRae Rally 2.0.

Peter 21

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z 25 wyróżnionych gier jest Twoim zdaniem najlepsza?

Need for Speed: Most Wanted (2005)
30,8%
Forza Horizon 3
14,7%
Need for Speed: Underground 2
11,8%
Test Drive Unlimited
4,9%
Need for Speed: Porsche 2000
4,8%
Colin McRae Rally 2.0
6,1%
Need for Speed Carbon
2,6%
The Crew
3,2%
Forza Motorsport 4
0,6%
Gran Turismo 4
0,7%
Forza Motorsport 7
1,9%
Need for Speed: Underground
1,6%
Richard Burns Rally
1,5%
FlatOut 2
2,6%
Need for Speed III: Hot Pursuit
1,2%
Burnout Paradise
1,7%
Mario Kart 8 Deluxe
0,6%
rFactor
1%
Gran Turismo 6
1%
CTR: Crash Team Racing
1%
Burnout 3: Takedown
0,5%
Gran Turismo
2,2%
Forza Horizon
0,9%
Live for Speed
1%
F1 2017
1,1%
Zobacz inne ankiety
Były wielkie RPG i strategie z Polski - kolej na samochodówki! Nasz motorsport mógłby wypełnić niszę po Gran Turismo i zawojować świat gier
Były wielkie RPG i strategie z Polski - kolej na samochodówki! Nasz motorsport mógłby wypełnić niszę po Gran Turismo i zawojować świat gier

Samochodówki umierają? Nie, ale na pewno przydałby im się powiew świeżości – takowy zapewniłby symulator wyścigów w realiach polskiego motorsportu. Przed Wami projekt gry, która mogłaby podbić świat, czerpiąc to, co najlepsze, ze starych Gran Turismo.

Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu
Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu

Szukasz klasycznych zręcznościowych wyścigów, które zadebiutowały w ciągu ostatnich paru lat? Masz dosyć otwartych światów Forzy Horizon, Need for Speeda i The Crew? Oto zestawienie dla Ciebie!

Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową

Forza Horizon 4 i The Crew 2 pożyczają wiele elementów nawzajem od swoich poprzedniczek, dzięki czemu obie zapowiadają się na świetne gry wyścigowe.