Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lutego 2018, 15:20

16. Need for Speed III: Hot Pursuit. TOP 100 najlepszych gier wyścigowych i rajdowych

Spis treści

16. Need for Speed III: Hot Pursuit

Stara gra nie rdzewieje – chciałoby się powiedzieć, widząc trzecią odsłonę Need for Speed – Hot Pursuit piętnaście pozycji wyżej od nowszej części cyklu w o wiele lepszej oprawie graficznej. W swoim czasie NFS3 był strzałem w dziesiątkę. Twórcy dołożyli do i tak lubianego jeżdżenia superautami możliwość wcielenia się w stróżów prawa, dzięki czemu pojedynki na szosie stały się bardziej ciekawe niż samo ściganie się. Przy odpowiedniej oprawie wyjących syren i radiowych komunikatów („All units – be advised!”) całość robiła niesamowite wrażenie i miała kapitalny klimat. Policjanci tworzyli blokady drogowe, rozstawiali kolczatki, a sztuczna inteligencja zachowywała się całkiem realnie, zmieniając cel pościgu, jeśli inny samochód popełnił bardziej groźne wykroczenie.

Gra dość długo przetrwała nieubłagany upływ czasu, broniąc się dostępnymi w sieci modyfikacjami. Do starć na drogach mogliśmy znaleźć nawet Fiata 126p czy Poloneza. Czy jest lepsza od swojej następczyni autorstwa Criterion Games? Być może nie, ale z pewnością była pierwsza i oprócz nutki nostalgii w pamięci wciąż mamy to magiczne coś, co nie pozwalało wtedy oderwać się od monitora.

WASZYM ZDANIEM

Po prostu klasyk – ten NFS był pierwsza grą, jaką dostałem ze swoim pierwszym kompem. Bardzo miło wspominam spędzony czas przy tej grze; zresztą mam ją do tej pory wraz ze swoim pierwszym kompem i gdy chcę się cofnąć w dawne czasy, przesiadam się ze swojej obecnej maszyny do odpalania najnowszych hitów i powracam do przeszłości, grając we wspomnianego NFS-a i wiele innych klasyków z tamtego okresu.

Gordon91

15. Burnout Paradise

Take me down to the Paradise City, where the grass is green and the girls are pretty... Grupa Guns ’n Roses już w 1987 roku przewidziała wydanie piątej części Burnouta. Akcja rozgrywała się właśnie w fikcyjnym mieście Paradise City, ale ciężko powiedzieć, czy dziewczyny były tam ładne, gdyż za bardzo pochłonięci byliśmy trochę zmienionym trybem Crash, który teraz nazywał się Showtime i mógł być aktywowany w dowolnym momencie. Gra była mocno rozwijana darmowymi i płatnymi aktualizacjami, dodającymi nowe tryby rozgrywki, cykl zmieniającego się dnia i nocy, dynamiczną pogodę i wyzwania dostępne jedynie po zmroku.

To właśnie tutaj po raz pierwszy przeniesiono akcję do dużego, otwartego świata, zapewniającego maksymalną swobodę, a po jednej z aktualizacji umożliwiono nam korzystanie również z motocykli. Tu warto nadmienić, że darmowe łatki do Burnout Paradise posiadały unikatowe nazwy kodowe, niczym jakieś tajne operacje. Dostaliśmy więc odpowiednio patche „Bogart”, „Cagney” i „Davis”. Nastawiona na bezstresową demolkę gra okazała się ważnym narzędziem walki politycznej. Rozstawione w otwartym świecie billboardy reklamowe pokazujące loga kilku znanych firm, w okresie kampanii prezydenckiej w 2008 roku prezentowały wizerunek Baraka Obamy – oczywiście tylko w wersji na popularną w USA konsolę Xbox 360.

WASZYM ZDANIEM

Warto zagrać, choćby tylko po to, żeby zobaczyć na własne oczy rewelacyjne, cudowne i realistyczne zachody słońca, wieczory i wszystkie pory dnia, które są zrobione jak nigdzie indziej, :) oddają klimat, a w połączeniu z muzyką, dają nieopisaną przyjemność z jazdy po Paradise City. ;)

Ciachovsky(R)

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z 25 wyróżnionych gier jest Twoim zdaniem najlepsza?

Need for Speed: Most Wanted (2005)
30,8%
Forza Horizon 3
14,7%
Need for Speed: Underground 2
11,9%
Test Drive Unlimited
4,9%
Need for Speed: Porsche 2000
4,8%
Colin McRae Rally 2.0
6,1%
Need for Speed Carbon
2,6%
The Crew
3,2%
Forza Motorsport 4
0,6%
Gran Turismo 4
0,7%
Forza Motorsport 7
1,9%
Need for Speed: Underground
1,6%
Richard Burns Rally
1,5%
FlatOut 2
2,6%
Need for Speed III: Hot Pursuit
1,1%
Burnout Paradise
1,7%
Mario Kart 8 Deluxe
0,6%
rFactor
1%
Gran Turismo 6
1%
CTR: Crash Team Racing
1%
Burnout 3: Takedown
0,5%
Gran Turismo
2,2%
Forza Horizon
0,9%
Live for Speed
1%
F1 2017
1,1%
Zobacz inne ankiety
Były wielkie RPG i strategie z Polski - kolej na samochodówki! Nasz motorsport mógłby wypełnić niszę po Gran Turismo i zawojować świat gier
Były wielkie RPG i strategie z Polski - kolej na samochodówki! Nasz motorsport mógłby wypełnić niszę po Gran Turismo i zawojować świat gier

Samochodówki umierają? Nie, ale na pewno przydałby im się powiew świeżości – takowy zapewniłby symulator wyścigów w realiach polskiego motorsportu. Przed Wami projekt gry, która mogłaby podbić świat, czerpiąc to, co najlepsze, ze starych Gran Turismo.

Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu
Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu

Szukasz klasycznych zręcznościowych wyścigów, które zadebiutowały w ciągu ostatnich paru lat? Masz dosyć otwartych światów Forzy Horizon, Need for Speeda i The Crew? Oto zestawienie dla Ciebie!

Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową

Forza Horizon 4 i The Crew 2 pożyczają wiele elementów nawzajem od swoich poprzedniczek, dzięki czemu obie zapowiadają się na świetne gry wyścigowe.