Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 kwietnia 2025, 15:17

Najlepsze gry cRPG ostatniej dekady. Top 12 klasycznych gier fabularnych

Klasyczne gry fabularne wcale nie odeszły; gracze wciąż łakną rozbudowanego systemu rozwoju postaci i bogatej warstwy narracyjnej. Jeśli i Wy jesteście w tym gronie, zapraszamy na przegląd 12 najlepszych klasycznych gier RPG ostatnich 10 lat.

Spis treści

Klasyki pokroju pierwszych Falloutów, Wrót Baldura czy Icewind Dale są zawsze żywe i chętnie do nich wracamy – nierzadko ze względu na sentyment. Nie warto się jednak zamykać w ramach, które już dobrze znamy. W ciągu ostatniej dekady wiele hitów sprzed lat doczekało się nowych odsłon. Jak pokazał przykład Baldur’s Gate 3, takie działanie to nie tylko odcinanie kuponów od legendarnej marki. Dzisiejsze RPG tez potrafią być fenomenalnymi tytułami, a na pewno zalicza się do nich wyselekcjonowana przez nas dwunastka – uszeregowana tu w kolejności raczej przypadkowej.

Współczesne gry fabularne oparte bardzo często na papierowej wersji istniejących systemów RPG można podzielić na dwie podstawowe grupy. W pierwszej z nich znajdują się tytuły nastawione na dochowanie wierności korzeniom gatunku, co w praktyce sprowadza się do tego, że rozgrywka do złudzenia przypomina to, co widzieliśmy w końcówce lat 90. ubiegłego wieku, tylko że z grafiką 2D w znacznie wyższej rozdzielczości. W drugim worku można znaleźć produkcje pozwalające sobie obudować rdzeń tego, co definiuje RPG, współczesnymi mechanikami i pomysłami. Czy któreś podejście jest lepsze? Naszym zdaniem nie ma sensu tego rozstrzygać. Najważniejsze, że zarówno najbardziej ortodoksyjni gracze, jak i ci z radością witający niebanalne rozwiązania znajdą coś dla siebie.

Solasta: Crown of the Magister

  1. Platformy: PC, XOne, XSX, PS5
  2. Data premiery: 27 maja 2021
  3. Polska wersja językowa: brak

Solasta to tytuł, który przeszedł bez większego echa. Jeśli do tej pory go nie znacie, polecamy jak najszybciej nadrobić zaległości. Dla wielu przekonującym argumentem, że warto to zrobić, będzie fakt, że tworząc rozgrywkę, autorzy bazowali na zasadach 5. edycji Dungeons & Dragons. Nazwy zaklęć, ras, umiejętności czy miejscówek nie są jednak licencjonowane, co paradoksalnie może być plusem, bo wprowadza nieco świeżości w dobrze znanym systemie.

Przygoda zaczyna się od stworzenia bohatera, a w zasadzie czwórki herosów wchodzących w skład drużyny. Po tej operacji gracz jest  przenoszony do świata fantasy, w którym dziesiątki wieków temu istniało potężne imperium Manacalon. Elfie mocarstwo zostało jednak zniszczone wskutek kataklizmu wywołanego rzekomo przez złe bóstwo. Naszym pierwszym zadaniem jest sprawdzenie, co stało się z ekspedycją, która udała się w ruiny wspomnianego imperium. Pomimo tego, że mamy tu do czynienia z grą fabularną autorzy postanowili położyć większy nacisk na mechanikę niż opowiadaną historię.

Zamiast skupiać się na oczywistościach, czyli np. izometrycznym widoku czy turowej walce lepiej będzie przytoczyć rzeczy, które rzadko są przenoszone z papierowego klasyka do gry komputerowej. Mowa chociażby o rytuałach odprawianych przez klasę maga. W uproszczeniu są to zaklęcia, których rzucenie nie zmniejsza limitu czarów do użycia (tzw. spell slotów). Poza tym podejmując różne aktywności, warto sprawdzić, jaka jest pora dnia. Okazuje się bowiem, że np. z niektórymi przeciwnikami łatwiej będzie walczyć, gdy na niebie będzie słońce. Taka i inne zależności oraz interakcje środowiskowe bardzo mocno kojarzą się z Divinity: Original Sin II.

  1. Więcej o grze Solasta: Crown of the Magister

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

„Miecze, nie słowa!
„Miecze, nie słowa!" Czy w grach RPG koniecznie potrzebujemy walki i czemu tak niewiele tytułów oferuje inne rozwiązania?

Walka wydaje się nieodłącznym elementem cyfrowych RPG. Starcia z przeciwnikami w wielu tytułach stanowią główny sposób interakcji ze światem gry, a rozwój postaci skupiony jest na atrybutach przydatnych w siłowym rozwiązywaniu problemów.

Najlepsze gry MMORPG w 2025 roku - nasze TOP 10
Najlepsze gry MMORPG w 2025 roku - nasze TOP 10

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024
Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024

Mamy już listopad, a 2024 rok nadal nie przyniósł nam takiej perełki w gatunku RPG jak ubiegłoroczny Baldur's Gate 3. Czy to oznacza, że w tym roku fani produkcji role playing nie mają w co grać? Bynajmniej.