Populacja w SimCity | Podstawy rozgrywki poradnik SimCity
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Populacja to wskaźnik informujący o tym, ilu mieszkańców liczy sobie miasto. Im jest ona większa, tym większe wymagania energetyczne, wodne i komunalne oraz znacznie poważniejsze problemy (takie jak korki na drogach czy bieda). Z drugiej strony - duża ilość obywateli oznacza spore przychody z podatków oraz możliwość rozwoju skomplikowanych budynków. Równomierne i rozsądne rozwijanie populacji to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed każdym burmistrzem.
Populację badać można na kilka sposobów. Podstawową pomocą jest panel populacji [Population Panel], znajdujący się obok ikony budżetu i wskaźnika RCI, na samym dole ekranu. Po kliknięciu otwiera się proste zestawienie z najbardziej podstawowymi informacjami dotyczącymi miasta. Konkretniejsze i dużo bardziej przydatne informacje można otrzymać po wybraniu opcji szczegóły [Details] (screen poniżej). Dopiero tam zawarto naprawdę przydatne dane, dotyczące takich zagadnień jak struktura zatrudnienia, obroty handlowe w obrębie miasta, edukacja, ilość turystów itd. Jest to najważniejszy panel w całej grze, dlatego należy często z niego korzystać.
Mieszkańcy miasta dzielą się na trzy klasy społeczne - niezamożnych (czyli biedaków), średniozamożnych oraz zamożnych (bogaczy). Każda z grup musi zaspokajać swoje codzienne potrzeby i pracować na dedykowanym sobie stanowisku pracy. Oznacza to, że majętni obywatele miasta ($$$) mogą pracować wyłącznie na kierowniczych, wysokopłatnych stanowiskach, podczas gdy biedota ($) zadowoli się kiepską posadą w lokalnej fabryce. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do zbyt dużego bezrobocia, ale i zapewnić pracodawcom komfort zatrudnienia (czyli nie tworzyć zbyt wiele wakatów). O tym, jak rozsądnie balansować pomiędzy tymi przeciwieństwami napisano w rozdziale Strefy - Proporcje.
Podczas rozbudowy miasta istotne jest to, aby najpierw zwiększyć zagęszczenie ludności (czyli ilość obywateli), a dopiero potem polepszać ich status majątkowy (czyli wartość terenu, na którym stoją ich domy). Odejście od tej reguły to podstawowy błąd jaki popełniają gracze, a który prowadzi do prawdziwej katastrofy. Jedynie powolny, zrównoważony i stopniowy rozwój pozwala na cieszenie się dużymi zyskami i znaczne zadowolenie społeczne. O tym, jak właściwie powiększać włości i polepszać ich jakość napisano w rozdziale Strefy - Mieszkaniowa.
Na wielkość i charakter populacji wpływają: ogólne zadowolenie mieszkańców, ilość miejsca pod zabudowę, jakość dróg oraz wartość terenu. Wszystkie te czynniki zostały opisane w odpowiednich rozdziałach poradnika, odpowiednio: Zadowolenie, Strefy oraz Drogi i transport. Nie zawarto ich tutaj, aby nie dublować treści i nie powiększać sztucznie objętości poradnika - w przeciwnym wypadku akapit poświęcony populacji zajmowałby połowę całej publikacji.