Energia w SimCity poradnik SimCity
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Elektryczność jest potrzebna w każdym budynku - bez prądu padną nawet najbardziej zaawansowane konstrukcje. Utrzymanie stałych dostaw tego surowca to podstawowe zajęcie każdego burmistrza. Każdy budynek wymaga pewnych pokładów energii aby funkcjonować poprawnie. Generalnie zasada jest taka, że im większa budowla, tym większe są jej wymagania. Dotyczy to również stref, w których wzrost zamieszkania lub ilości pracowników jest równoznaczny z powiększeniem zapotrzebowania na prąd. Należy więc rozsądnie powiększać miasto i stale uzupełniać brakujące pokłady energii. Zbyt gwałtowny wzrost może oznaczać zrujnowanie gospodarki elektrycznej w całym regionie, dlatego należy być bardzo ostrożnym.
Źródła prądu można podzielić na trzy kategorie: ekologiczne, tradycyjne oraz nuklearne. Do pierwszej grupy należy zaliczyć elektrownie wiatrowe [Wind Power Plant] oraz słoneczne [Solar Power Plant] - nie wydzielają one żadnych zanieczyszczeń, ale są kosztowne i wymagają bardzo dużo miejsca. Do źródeł tradycyjnych przyporządkować trzeba elektrownie węglowe [Coal Power Plant] oraz oparte na ropie [Oil Power Plant]. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zanieczyszczają środowisko dookoła siebie (zwłaszcza w przypadku węgla), ale ich początkowy koszt jest dość niewielki, a generowane ilości prądu - zaskakująco duże. Elektrownie tego typu najlepiej wznosić na terenach obfitujących w węgiel oraz ropę - w przeciwnym razie miasto będzie uzależnione od dostaw z zewnątrz, co jest bardzo kosztowne. Należy też zwrócić uwagę na kierunek wiatru - nikt nie lubi mieszkać w rejonie, który pokrywa dym z kominów.
Zdecydowanie najopłacalniejszym sposobem pozyskiwania energii jest wybudowanie elektrowni jądrowej [Nuclear Power Plant]. Ilość generowanej przez nią elektryczności jest na tyle duża, że powinna wystarczyć nawet dla bardzo dużego miasta. Są jednak pewne minusy. Podstawowy jest taki, że elektrownia sama w sobie wymaga stałych dostaw wody - i to w niemałych ilościach (ok. 100 kgal/h). Po drugie, wznieść ją można jedynie w miastach z doskonałym systemem edukacji - niewyszkoleni pracownicy mogą doprowadzić do katastrofy i tym samym skazić cały teren (podobnie jak w Czarnobylu). Trzeci i ostatni problem jest taki, że elektrowni jądrowej nie można zburzyć - w takim wypadku spora część miasta zostanie zalana śmiercionośnym, promieniotwórczym opadem.
Każde źródło prądu posiada swoje wady i zalety. W większości wypadków dobrze jest zaczynać od elektrowni ekologicznych - pozwalają one na stopniowe i spokojne rozwijanie miasta, bez zbędnego marnotrawstwa energii i zanieczyszczenia terenu. Jest to wybór szczególnie opłacalny w przypadku, gdy budujemy swoje pierwsze miasto w regionie, bowiem nie może ono liczyć na dostawy z zewnątrz. Ostatecznie jednak warto przekwalifikować się, rozwinąć edukację i wybudować elektrownię jądrową - to najlepszy sposób na zaoszczędzenie miejsca i uzyskanie jak najwyższych osiągów. Warto też pomyśleć o wynalezieniu odpowiednich technologii na uniwersytecie - pozwalają one na tworzenie bardziej wydajnych form pozyskiwania energii.