Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 10 października 2015, 13:10

85. Shovel Knight. 100 najlepszych soundtracków z gier

Spis treści

85. Shovel Knight

Inspiracje produkcjami na NES-a są w Shovel Knighcie widoczne jak na dłoni – także w muzyce. Ścieżka dźwiękowa tego niezależnego hitu to w większości zasługa Jake'a Kaufmana, specjalizującego się w chiptunie, który w swoich kompozycjach zrezygnował ze skomplikowanych instrumentów elektronicznych, tworząc poszczególne utwory w programach dla amatorów, dostępnych za darmo w sieci. Dwa dodatkowe numery nagrał Manami Matsumae, znany graczom z Mega Mana. Muzyka w Shovel Knighcie zebrała bardzo pozytywne opinie – powstał nawet album z rearanżacjami oryginalnych utworów, wykonanych przy udziale gości specjalnych.

Posłuchaj! https://virt.bandcamp.com/album/shovel-knight-original-soundtrack

84. Shadow of the Colossus

Produkcja Team Ico jest często wymieniana jako jedna z ostatnich wielkich gier na PlayStation 2 – tytuł, który nadwyrężał graficznie możliwości konsoli, mającej wkrótce zostać zastąpioną przez sprzęt siódmej generacji. Z tego też powodu często zapomina się o oprawie audio, która w Shadow of the Colossus jest przecież imponująca. Choć w trakcie przemierzania świata muzyki nie uświadczymy – pojawia się ona jedynie w przerywnikach filmowych i podczas spotkań z kolosami – to i tak mamy wystarczająco dużo czasu, by docenić kompozycje Kowa Otaniego utwory orkiestralne, często wspomagane przez chóry i wyrażające całą gamę emocji, od zagrożenia po melancholię.

83. Remember Me

Debiutanckie dzieło francuskiego Dontnod Entertainment przez pewien czas zapowiadało się na hit, by potem spotkać się z raczej mieszanymi odczuciami graczy. Ale nawet najbardziej negatywne recenzje nie krytykowały ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez Oliviera Deriviere. Ba, oprawa audio była na tyle udana, że w 2013 roku kompozytor został za nią uhonorowany nagrodą Międzynarodowego Związku Krytyków Muzyki Filmowej. Sam Francuz twierdzi, że chciał w swoich utworach odzwierciedlić mętlik, jaki powstał w jego głowie po tym, gdy pierwszy raz przedstawiono mu skomplikowaną koncepcję Remember Me. Udało się to poprzez użycie orkiestralnych brzmień przemieszanych z elektronicznymi wstawkami.

Posłuchaj! https://soundcloud.com/olivier-deriviere/remember-me-nilin-the-hunter

82. Red Dead Redemption

Może i brakuje w Red Dead Redemption tak pamiętnych motywów jak w Dolarowej trylogii Sergio Leone, ale i bez nich to najlepszy westernowy soundtrack, jaki słyszeliśmy w grach – choć, niestety, konkurencji nie ma za dużej. Wystarczą pierwsze dźwięki wytłumionego pianina, zawodzących skrzypiec, przestrojonych gitar oraz spokojnego pogwizdywania, aby poczuć się na Dzikim Zachodzie jak u siebie. Rockstar stworzył ścieżkę dźwiękową, która mocno opiera się na standardach wypracowanych przez filmową klasykę gatunku i inspiracje te wyszły grze na dobre. Niezależnie od tego, czy siedzimy w barze, czy zgarniamy nagrodę za głowę jakiegoś bandyty, muzyka w Red Dead Redemption pozwala całkowicie wczuć się w postać kowboja w kapeluszu z rondem i sześciostrzałowcem przy pasie.

81. Command & Conquer: Red Alert 2

Muzykę z większości część serii Command & Conquer zawdzięczamy amerykańskiemu kompozytorowi o polskich korzeniach – Frankowi Klepackiemu. Po tym, jak soundtrack do Tiberian Sun został przyjęty z mieszanymi odczuciami, powrócono do stylu z pierwszego Red Alerta. Ścieżkę dźwiękową otwiera fenomenalna, przyśpieszona wersja rockowego Hell March z pojawiającymi się w refrenie wojskowymi okrzykami, a tempo nie spada do końca gry – w dalszym ciągu dominują szybkie elektroniczne bity oraz ostre gitarowe riffy. Powrót do tego stylu przypadł do gustu fanom i w trzeciej odsłonie cyklu już nie zdecydowano się na eksperymenty.

Posłuchaj! http://www.frankklepacki.com/portfolio/game-RA2.html

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Gdy w grze zagra piosenka... O dobrych i fałszywych nutach słów kilka
Gdy w grze zagra piosenka... O dobrych i fałszywych nutach słów kilka

Kiedy w ostatniej misji gry, podczas dramatycznej walki o przetrwanie, nagle zaczyna nam przygrywać utwór muzyczny z wokalem, jesteśmy zdezorientowani. Nie jest to dla nas coś naturalnego, stąd chłoniemy te dźwięki dużo intensywniej.