Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 grudnia 2018, 16:33

Yakuza 6: The Song of Life. Gry 2018 roku – lista najlepszych gier tego roku

Spis treści

Yakuza 6: The Song of Life

  1. Premiera: 17 kwietnia
  2. Platforma: PlayStation 4
  3. Nasza ocena: 8/10

Trochę oszukujemy, dając szóstej Yakuzie miejsce w tym zestawieniu – wszak The Song of Life zadebiutowało w Japonii jeszcze w grudniu 2016 roku (!) – ale każdy, komu spodoba się ten niecodzienny miszmasz otwartego świata, bijatyki i całej tony japońskiej specyfiki, z pewnością nam wybaczy. Jednak nie miejcie wątpliwości, produkcja Segi raczej nie trafi we wszystkie gusta. Mimo to warto dać jej szansę, bo pod owym miksem obcego kręgu kulturowego i nieco niekonsekwentnych wyborów projektanckich kryje się bardzo solidna gra.

W Yakuzie 6 japońska mafia walczy przy użyciu nóg i pięści, a nie pistoletów. - 2018-12-20
W Yakuzie 6 japońska mafia walczy przy użyciu nóg i pięści, a nie pistoletów.

Yakuza 6 szczególne wrażenie zrobi na osobach zakochanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Klimat Tokio został tu odwzorowany niemal perfekcyjnie, a duży wpływ na to ma zdecydowanie ładniejsza niż poprzednio oprawa wizualna – szósta część była bowiem pierwszą odsłoną przygotowywaną z myślą wyłącznie o PlayStation 4. Jest w tym wszystkim także wciągający, grający na emocjach scenariusz, pokazujący kulisy gangsterskiego półświatka Japonii, oraz nieduży otwarty świat, zachęcający do eksploracji w poszukiwaniu nowych minigier do zaliczenia.

Trudno nazwać Yakuzę 6 japońskim Grand Theft Auto, bo skala obu serii jest nieporównywalna. The Song of Life nie ma ambicji, by być na siłę gigantycznym gangsterskim sandboksem (ba, nie ma tu samochodów ani broni palnej). Skupia się za to na interesującej historii, świetnie wyglądających walkach wręcz, intuicyjnym systemie rozwoju postaci oraz pobocznych misjach i zadaniach, za sprawą których ten skrawek wirtualnego Tokio aż kipi od zawartości.

  1. Recenzja gry Yakuza 6: The Song of Life – obnażamy mroczne kulisy brutalnego świata japońskiej mafii

God of War

  1. Premiera: 20 kwietnia
  2. Platforma: PlayStation 4
  3. Nasza ocena: 9,5/10

Bóg wojny powrócił i jest równie wkurzony jak zawsze. Pięcioletnia przerwa w mordowaniu mitologicznych maszkar nie pozbawiła Kratosa formy – ba, żadna z poprzednich odsłon cyklu God of War nie może się poszczycić tak wysokimi ocenami! To dzieło absolutnie kompletne, murowany kandydat do tytułu gry roku i produkcja, z powodu której posiadacze PC, Xboksa One i Switcha z zazdrością spoglądają w kierunku właścicieli PlayStation 4.

Co czyni nowe God of War tak fantastyczną pozycją? Na dobry początek – tło fabularne. Kratos, mając pod opieką swego syna Atreusa, stał się bohaterem bardziej dojrzałym, dzięki czemu opowieść jest zdecydowanie ciekawsza. Przeniesienie się w realia mitologii nordyckiej też okazało się strzałem w dziesiątkę, bo świetnie wymyślonych maszkar do ubicia jest tu co niemiara, a w dodatku co rusz da się wyłapać jakieś ciekawostki ze skandynawskich wierzeń. Czuć prawdziwą pasję twórców: atmosfera, bohaterowie, oprawa – wszystko stoi tu na absolutnie najwyższym poziomie.

Pięcioletni urlop Kratos poświęcił na szlifowanie umiejętności bojowych. W rezultacie bóg wojny jest jeszcze bardziej okrutny i bezlitosny wobec swoich przeciwników. - 2018-12-20
Pięcioletni urlop Kratos poświęcił na szlifowanie umiejętności bojowych. W rezultacie bóg wojny jest jeszcze bardziej okrutny i bezlitosny wobec swoich przeciwników.

W tym mroźnym świecie eksplorujemy, rozwiązujemy stanowiące solidne wyzwanie zagadki, zbieramy surowce. I przede wszystkim walczymy. God of War zawsze słynęło z brutalnych, dynamicznych i szalenie efektownych starć – nowa odsłona nic w tej kwestii nie zmienia. Kratos jest równie zabójczy jak zawsze – z niezrównaną krwiożerczością miażdży głowy, rozcina tchawice i rozkrawa klatki piersiowe. A że bestiariusz okazuje się w tej grze wyjątkowo obszerny i zróżnicowany, zaś deweloperzy pokusili się o elementy RPG i wyposażanie naszego bohatera w coraz lepsze umiejętności, na nudę nikt nie powinien narzekać.

  1. Recenzja gry God of War – mistrzostwo rzezi tylko na PS4

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Rok 2018 powoli dobiega końca. Jak go na razie oceniasz w skali szkolej?

Świetny rok! (6/6)
7,3%
Bardzo dobry rok (5/6)
49,5%
Dobry rok (4/6)
24,3%
Dostateczny rok (3/6)
6%
Słaby rok (2/6)
7,1%
Dawno nie było tak źle (1/6)
5,8%
Zobacz inne ankiety
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać
Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać

Ostatnie sześć miesięcy mogło Was mile zaskoczyć lub rozczarować, ale pamiętajmy, że to dopiero półmetek 2018 roku. Do 31 grudnia na półki sklepowe trafi jeszcze sporo interesujących produkcji, dzięki którym nie będziemy narzekać na nudę.

Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji
Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji

Targowe konferencje już za nami, znamy więc największe zapowiedzi, jakie będą poruszać naszą wyobraźnię aż do następnego E3. Niektóre z nich spodobały nam się szczególnie – i to właśnie je wyróżniliśmy w tym artykule.