Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 grudnia 2018, 16:33

Mutant Year Zero: Road To Eden. Gry 2018 roku – lista najlepszych gier tego roku

Spis treści

Mutant Year Zero: Road To Eden

Wizja postapokalipsy z gadającymi zwierzakami w roli głównej może sugerować, że gra ma lekki klimat z komediowym zacięciem. Cóż… nie ma. - 2018-12-20
Wizja postapokalipsy z gadającymi zwierzakami w roli głównej może sugerować, że gra ma lekki klimat z komediowym zacięciem. Cóż… nie ma.
  1. Premiera: 4 grudnia;
  2. Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One;
  3. Nasza ocena: 8/10.

Turowa strategia, RPG, skradanka, survival – Mutant Year Zero: Road To Eden umyka prostemu zaszufladkowaniu, łącząc w sobie elementy z kilku różnych gatunków. Na szczęście dzieło studia The Bearded Ladies nie przypomina przez to nieskładnej zbieraniny gryzących się części składowych, a solidną i diablo wciągającą grę taktyczną w ciekawym świecie.

Akcja osadzona jest bowiem w brudnych, postapokaliptycznych klimatach, gdzie po wojnie nuklearnej władzę nad Ziemią przejęły zmutowane zwierzęta i humanoidy. Sam scenariusz, w którym wraz z kaczorem Duxem i dzikiem Borminem poszukujemy mitycznego Edenu, jest zaskakująco sprawnie rozpisany i nie stanowi wyłącznie pretekstu do kolejnych misji, zaś napotkane postaci po trudnych początkach zaczynają budzić sporo sympatii.

Daniem głównym w Mutant Year Zero: Road To Eden jest jednak rozgrywka. To w niej deweloperzy czerpią garściami od najlepszych – w kwestii walk widać mocne inspiracje XCOM-em, z punktami akcji dyrygującymi naszymi możliwościami na polu bitwy, oraz opcjami rozwoju naszych bohaterów tak, by jak najlepiej sprawdzali się na placu boju. Jednocześnie w grze sporą rolę odgrywa spokojna eksploracja poziomów. To właśnie w jej trakcie napotykamy przeciwników i możemy próbować eliminować ich po cichu, lub rzucać się do walki. W ten sposób znajdujemy także nową broń i zdobywamy punkty doświadczenia.

Nie ma w tym nic szczególnie odkrywczego, ale i być nie musi – bo wszystkie elementy są na tyle kompetentnie wykonane, że z ich połączenia wychodzi naprawdę ciekawy przedstawiciel nieco niszowego już gatunku.

  1. Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru…

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Rok 2018 powoli dobiega końca. Jak go na razie oceniasz w skali szkolej?

Świetny rok! (6/6)
7,3%
Bardzo dobry rok (5/6)
49,5%
Dobry rok (4/6)
24,3%
Dostateczny rok (3/6)
6%
Słaby rok (2/6)
7,1%
Dawno nie było tak źle (1/6)
5,8%
Zobacz inne ankiety
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać
Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać

Ostatnie sześć miesięcy mogło Was mile zaskoczyć lub rozczarować, ale pamiętajmy, że to dopiero półmetek 2018 roku. Do 31 grudnia na półki sklepowe trafi jeszcze sporo interesujących produkcji, dzięki którym nie będziemy narzekać na nudę.

Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji
Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji

Targowe konferencje już za nami, znamy więc największe zapowiedzi, jakie będą poruszać naszą wyobraźnię aż do następnego E3. Niektóre z nich spodobały nam się szczególnie – i to właśnie je wyróżniliśmy w tym artykule.