Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXONEPCPS4Switch
Okładka Assassin's Creed: Odyssey (PC)
OkładkaAssassin's Creed: Odyssey (PC)

Assassin's Creed: Odyssey

AC Odyssey

Jedenasta główna część bestsellerowej serii sandboksowych gier akcji, tym razem wykonująca gwałtowny zwrot w stronę gatunku RPG. Assassin's Creed Odyssey zabiera nas w podróż do antycznej Grecji, gdzie wcielamy się w Aleksiosa lub Kassandrę, będących wnukami króla Leonidasa.

RPG | TPP | skradanki | sandbox | starożytność | historyczne | przygodowe gry akcji | RPG akcji | starożytna Grecja | Game Pass | romanse | PS Plus Premium | PS Plus Extra | singleplayer

Assassin's Creed: Odyssey Premiera

5paź2018

PC PS4 XONE Switch

producent: Ubisoft Quebec wydawca: Ubisoft wydawca PL: Ubisoft Polska Strona oficjalna

Assassin's Creed Odyssey to jedenasta główna odsłona bestsellerowego cyklu sandboksów zapoczątkowanego w 2007 roku. W przeciwieństwie do poprzednich części serii, które były grami akcji, omawiana produkcja wykonała silny zwrot w stronę gatunku RPG, upodabniając się do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Przemierzając antyczną Grecję, gracz m.in. podejmuje wybory moralne w misjach, odgrywa postać w interaktywnych dialogach i awansuje na kolejne poziomy doświadczenia. Za powstanie tytułu odpowiada znajdujące się w Quebec wewnętrzne studio firmy Ubisoft, które korzystało z pomocy wielu innych oddziałów tego francuskiego wydawcy.

Fabuła

Akcja Assassin's Creed Odyssey rozpoczyna się w 431 roku przed naszą erą, u progu konfliktu pomiędzy Spartą i Atenami, w podręcznikach historii utrwalonego jako wojna peloponeska. Przed rozpoczęciem zabawy wybieramy jedną z dwóch postaci – Aleksiosa lub Kassandrę, będących wnukami słynnego spartańskiego króla Leonidasa. Zostali oni jednak w młodości wyklęci przez swoją ojczyznę i wygnani; poznajemy ich, gdy już jako dorośli ludzie zarabiają na życie jako najemnicy. Początkiem opowieści – tytułowej odysei – jest moment, kiedy bohater(ka) podejmuje się niebezpiecznego zlecenia, które nieoczekiwanie otworzy mu/jej drogę do odzyskania rodziny.

W odróżnieniu od wcześniejszych gier spod szyldu Assassin's Creed, fabuła Odyssey jest w pewnym stopniu nieliniowa. W toku zmagań podejmujemy wybory rzutujące na przebieg i zakończenie scenariusza – wprawdzie nie możemy zmienić losów świata, ale dokonywane przez nas wybory mają przełożenie na losy najbliższych Aleksiosa/Kassandry. Historia jest przekazywana poprzez interaktywne przerywniki filmowe, w których deweloperzy po raz pierwszy w dziejach serii dali graczom możliwość wybierania kwestii dialogowych (odgrywania roli).

Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że w Assassin’s Creed Odyssey pojawiają się postacie historyczne. Są to przede wszystkim filozof Sokrates, dokumentujący nasze poczynania historyk Herodot, Hipokrates (znany jako ojciec współczesnej medycyny) czy przywódca ateńskiej demokracji, Perykles. Niemniej jednak osią fabuły wciąż jest fikcyjny konflikt między asasynami (reprezentowanymi tutaj przez ród głównej postaci) i manipulującymi światem templariuszami (w starożytnej Grecji zorganizowanymi w kult Kosmosa), w którym niebagatelną rolę nadal odgrywają artefakty wymarłej Pierwszej Cywilizacji.

Mechanika

W Assassin's Creed Odyssey akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra oddaje do naszej dyspozycji rozległy otwarty świat, obejmujący niemal cały obszar starożytnej Grecji. Składa się nań wiele regionów, zróżnicowanych pod kątem krajobrazu, gęstości zaludnienia czy poziomu trudności. Oprócz Attyki, której centrum stanowią Ateny, a także Lakonii, gdzie mieści się Sparta, na odwiedzenie czekają między innymi Macedonia, Delfy (siedziba słynnej wyroczni), zapraszająca do sportowej rywalizacji Olimpia czy wyspa Kreta, na której mieszczą się ruiny w Knossos.

Po tej „piaskownicy” możemy podróżować zarówno na grzbiecie wierzchowca, jak i pieszo – co uatrakcyjnia będący wizytówką serii system parkouru, dzięki któremu można sprawnie i efektownie pokonywać przeszkody terenowe. Poza tym w grze powraca morska żegluga, upodabniając nieco AC Odyssey do wydanego w 2013 roku Assassin’s Creed IV: Black Flag. Oddany do naszej dyspozycji statek, Adrestię, można modyfikować, zmieniając jego wygląd i wyposażenie. W toku rozgrywki możemy też rekrutować załogę (np. spośród oszołomionych wrogów), a każdy jej członek posiada unikalne zdolności, które wpływają na nasz możliwości w trakcie bitew z jednostkami wroga. Co ciekawe, żeglugę uatrakcyjniają szanty śpiewane po grecku przez naszych podkomendnych.

Na lądzie natomiast z przeciwnościami losu radzimy sobie, stawiając na podejście skradankowe lub wdając się w otwarte starcia (zależnie od preferencji). Jeśli zdecydujemy się na ciche rozwiązanie, możemy skorzystać z dobrodziejstw zapewnianych przez grot włóczni Leonidasa – prastary artefakt, który zastępuje znane z wcześniejszych odsłon cyklu ukryte ostrze. Owa broń zapewnia też Aleksiosowi i Kassandrze specjalne zdolności pokroju potężnych ataków czy błysku oślepiającego pobliskich wrogów. Przydają się one w trakcie pojedynków w zwarciu, podczas których robimy użytek z różnych rodzajów broni białej; możemy też strzelać z łuku. Ponadto w grze pojawiają się bitwy na dużą skalę, z udziałem maksymalnie trzystu jednostek, a kiedy złamiemy prawo, naszym tropem podążają łowcy głów, których zabijamy, by piąć się w hierarchii najemników.

W zamian za eliminację przeciwników, wykonywanie zadań (głównych i pobocznych) czy eksplorowanie świata otrzymujemy punkty doświadczenia, a po zebraniu odpowiedniej ich liczby – awansujemy na kolejne poziomy. Angażowanie się w aktywności poboczne jest konieczne, by popychać do przodu fabułę i otwierać sobie bezpieczny wstęp do coraz bardziej „zaawansowanych” rejonów świata. Każdy awans podnosi bowiem statystyki postaci i daje jej szansę rozwijania wspomnianych specjalnych zdolności, podzielonych na trzy drzewka: łowcy, wojownika i zabójcy. Ponadto bardzo istotną rolę w zwiększaniu potencjału bojowego Aleksiosa/Kassandry pełni zdobywanie coraz lepszego rynsztunku (broni i elementów pancerza) oraz jego ulepszanie.

Kwestie techniczne

Assassin’s Creed Odyssey działa w oparciu o technologię AnvilNext 2.0 – tę samą, która napędzała trzy poprzednie części serii. Trójwymiarowa grafika prezentuje wysoką jakość; mowa tak o realistycznie animowanej wodzie oraz pełnym detali otoczeniu, jak i o szczegółowych modelach postaci. Ponadto zabawie towarzyszy klimatyczna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Joego Hensona i Alexisa Smitha.

Ostatnia modyfikacja 20 listopada 2024

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 5297 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 1040 głosów czytelników.

Assassin's Creed: Odyssey cena w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Assassin's Creed: Odyssey

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Assassin's Creed: Odyssey Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.8 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 lub lepsza
  • 46 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-3770 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • 46 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch