Path of Exile 2
PoE 2
Dostępna za darmo (free-to-play) kontynuacja hack’n’slasha od Grinding Gear Games. Path of Exile 2 wprowadza nową kampanię i generowany losowo świat, a także przynosi szereg nowości związanych z rozgrywką. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę lub w co-opie przez Internet.
Path of Exile 2 Premiera
wczesny dostęp PC
6grudnia2024
wczesny dostęp PS5
6grudnia2024
wczesny dostęp XSX
6grudnia2024
6gru2024
producent: Grinding Gear Games wydawca: Grinding Gear Games Strona oficjalna
PoE 2 przejdzie kolejne duże zmiany. Twórcy celują w oczekiwania graczy, zapowiadając lżejszy „endgame” i tańszy respec
Gracze PoE 2 mają pierwszą dobrą okazję, by poszerzyć swoją skrytkę o dodatkowe zakładki. Może sobie na nie pozwolić każdy, kto już gra w konkurenta Diablo 4
Patch 0.1.0d do Path of Exile 2 to więcej buffów i nerfów. Gracze domagają się darmowego restartu postaci
Path of Exile 2 to druga odsłona cyklu produkcji typu hack’n’slash, zapoczątkowanego w 2013 roku. Tytuł, który staje w szranki między innymi z serią Diablo czy grą Last Epoch, jest dystrybuowany w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play). Za jego opracowaniem stoi Grinding Gear Games – nowozelandzki zespół deweloperski, który od początku rozwija tę markę.
Fabuła
Akcja gry Path of Exile 2 toczy się na mrocznym kontynencie Wraeclast. Choć jest on domem dla przedstawicieli rozmaitych kultur i skrywa antyczne sekrety, jednocześnie można się tam natknąć na niebezpieczeństwa. Największe z tych ostatnich, czyli tak zwane Zepsucie trawiące wszelkie życie, dawno temu zostało uznane za zniszczone, toteż gdy zaczęło ono znów budzić się do życia, na ludzi padł blady strach. To właśnie z nim przychodzi nam zmierzyć się podczas rozgrywki.
Gameplay – ogólny zarys
W Path of Exile 2 akcję oglądamy z lotu ptaka. Produkcja oddaje nam do dyspozycji świat, który możemy przemierzać pieszo lub na grzbiecie wierzchowca. Kontynent jest przy tym generowany proceduralnie.
Filar gry stanowi kampania fabularna; dopiero po jej ukończeniu zyskujemy dostęp do fazy endgame, na którą składają się dedykowane mapy, starcia z bossami oraz specjalne modyfikatory wpływające na zabawę.
System walki
Solą rozgrywki w opisywanej produkcji są starcia z przeciwnikami. Na naszej drodze stają szeregowi przeciwnicy, których największą siłę stanowi ich liczebność, a także znacznie potężniejsi od nich bossowie.
Zwłaszcza podczas pojedynków z tymi ostatnimi musimy nie tylko być w ciągłym ruchu i sprawnie unikać ataków lub blokować je przy pomocy tarczy (robiąc użytek z nowych mechanik), lecz również obserwować adwersarzy, by w porę wykrywać ich słabe punkty oraz luki w obronie. Autorzy pochylili się nad sterowaniem, m.in. pozwalając komputerowym graczom na kontrolowanie postaci przy pomocy klawiszy W, S, A i D, a także dopracowując obsługę padów.
Klasy postaci
Path of Exile 2 oddaje nam do dyspozycji następujące klasy postaci:
- Marauder (Maruder);
- Warrior (Wojownik);
- Ranger (Strażnik);
- Huntress (Łowczyni);
- Witch (Wiedźma);
- Sorceress (Czarodziejka);
- Duelist;
- Mercenary (Najemnik);
- Shadow (Cień);
- Monk (Mnich);
- Templar (Templariusz);
- Druid.
Każda klasa stanowi wypadkową wybranych spośród trzech współczynników: siły, zręczności oraz inteligencji. Ponadto zróżnicowano je pod kątem preferowanego uzbrojenia i stylu walki, a także dostępnych dla każdej z nich specjalizacji Ascendancy, dostępnych w późniejszej fazie rozgrywki.
Poszczególne klasy poświęcono określonemu stylowi gry; coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy angażowania się w bezpośrednie starcia, jak i gracze preferujący walkę na dystans lub zasypywanie wrogów zaklęciami bojowymi. Niemniej, stanowią one jedynie swoiste punkty wyjścia; nic nie stoi na przeszkodzie, by w miarę rozwoju uczyć swoją postać umiejętności powiązanych z innymi klasami, w ten sposób tworząc swego rodzaju hybrydy.
Rozwój postaci
Na odkrycie czeka tu kilkaset wkładanych w elementy ekwipunku klejnotów umiejętności, z których każdy powiązano z określoną zdolnością aktywną, a także klejnoty wsparcia, na różne sposoby modyfikujące te pierwsze. Twórcy zdecydowali się przy tym na modyfikację drzewka umiejętności (które jest mniej przytłaczające niż to z pierwszej części serii) oraz przeniesienie zarządzania klejnotami do odrębnej zakładki. Dopełnieniem tego wszystkiego są umiejętności pasywne, które można przydzielać do różnych zestawów, aktywowanych między innymi wtedy, gdy dzierżymy określoną broń.
A skoro mowa o broni – swoją postać możemy wyposażyć zarówno w broń białą, pokroju mieczy, włóczni czy cepów bojowych, jak i dystansową, na czele z kuszami. Ponadto na sprawdzenie czekają tu rozmaite pułapki, które możemy zastawiać na wrogów.
Coop
Co prawda Path of Exile 2 pozwala na rozgrywkę w pojedynkę, jednak rozwija skrzydła w opartym na współpracy trybie multiplayer przez Internet, przeznaczonym dla maksymalnie 6 graczy.
Grafika
Path of Exile 2 wyróżnia się na tle pierwszej części serii za sprawą odświeżonej oprawy graficznej. Autorzy pochylili się zarówno nad modelami oraz ich animacjami, jak i nad oświetleniem czy fizyką.
Mikrotransakcje
Path of Exile 2 jest dystrybuowane w modelu F2P. Choć w grze zaimplementowano mikrotransakcje, dotyczą one jedynie elementów kosmetycznych, podobnie jak miało to miejsce w pierwszej odsłonie cyklu.
Ostatnia modyfikacja 3 grudnia 2024
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran Liczba graczy: 1-6
Ocena użytkowników: 6,7 / 10 na podstawie 114 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,8 / 10 na podstawie 330 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Path of Exile 2: 18+
Path of Exile 2 Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i7-7700 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 2500X 3.6 GHz
- 8 GB RAM
- karta graficzna 3 GB GeForce GTX 960 / 4 GB Radeon RX 470
- 100 GB HDD
- Windows 10
- Zalecane:
- Intel Core i5-10500 3.1 GHz / AMD Ryzen 5 3700X 3.6 GHz
- 16 GB RAM
- karta graficzna 6 GB GeForce RTX 2060 / Radeon RX 5600 XT
- 100 GB HDD
- Windows 10